Artykuły

Warszawa. W weekend Forum Przyszłości Kultury w Powszechnym

Forum Przyszłości Kultury zorganizowane przez Teatr Powszechny w Warszawie odbędzie się w sobotę i niedzielę w siedzibie teatru. Uczestnicy będą dyskutować m.in. o prawach pracowniczych, przemianach instytucji kultury, ekologii, zagrożeniem faszyzmem.

Teatr Powszechny w Warszawie zorganizował Forum Przyszłości Kultury z okazji stulecia zdođbycia praw wyborczych przez kobiety w Polsce. "Rocznica ta wpisuje się w szerszy kontekst 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i przyđpomina złożoną spuściznę odnowionej Rzeczypospolitej, jak proklamowanie praw pracowniczych przez pierwszy, ludowy rząd oraz wielokulturowość nowego państwa" - podają organizatorzy.

Przypomnieli oni również o "konfliktach z państwami sąsiednimi, o krzepnięđciu ideologii nacjonalistycznej, której ofiarą stał się pierwszy prezydent II RP Gabriel Narutowicz, a której kolejnymi wyrazami była brutalna polonizacja Chełmszczyzny i getto ławkowe".

Według nich odpowiedzią na zagrożenie faszyzacją jest "zmiana zasad obowiązujących w życiu społecznym, gospodarczym i politycznym; jako odejście od hierarchii, przeđmocowych struktur i patriarchalnego języka, dominujących we wszystkich rodzajach relacji społecznych".

"Tę ideę, będącą próbą realnej odpowiedzi na faszyzm, będziemy rozwijali podczas najbliższego Forum Przyszłości Kultury, czyli w miejscu namysłu nad znaczeđniem i perspektywami rozwoju kultury we współczesnej Polsce. Z tej perspektywy przyjrzymy się zagadnieniom związanym z prawami pracowniczymi, przemianami w obrębie instytucji kultury, ekologią, kształtowaniem się nowego języka politycznego, zagrożeđniem faszyzmem i transformacją form podmiotowości politycznej" - podali.

W Forum wezmą udział artystki i artyści, przedstawiciele świata nauki, aktyđwistki i aktywiści społeczni, uczestnicy ruchów protestu. Będą to m.in. ekonomistka i naukowczyni, działaczka społeczna dr Justyna Glusman, zastępczyni dyrektora STUDIO teatrgalerii Aldona Machnowska-Góra, dyrektorka artystyczna Kunstencentrum BUDA w Kortrijk w Belgii Agnes Quackels, producentka teatralna, twórczyni projektu Academy for Performing Arts Producers Katja Sonnemann.

Podczas FPK odbędą się debaty na temat, m.in.: Feminizacja - demokracja - praca. W strone? demokratycznej instytucji kultury, Instytucje - ale jakie? (inne modele w sztukach performatywnych) Strumyczki faszyzmu. Od diagnozy do oporu oraz Feminizacja polityki. Odbędzie się również spektakl "Bachantki" wg Eurypidesa w reżyseriin Mai Kleczewskiej 8 i 9 grudnia. Więcej informacji o wydarzeniu na stronie: http://forumprzyszloscikultury.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji