Artykuły

Katowice. Rusza plebiscyt Cegła z "Gazety" - Nagroda im. Janoscha

Najwyższa pora ogłosić nasz doroczny plebiscyt Cegła z "Gazety" - Nagroda im. Janoscha. Będzie to już trzynasta edycja. Kontynuujemy sposób wybierania laureata na nowych zasadach. Przez najbliższe dwa tygodnie czekamy na zgłoszenia Czytelników. Możecie nadsyłać nazwiska kandydatów, którzy Waszym zdaniem zasłużyli na nagrodę.

Historia Cegły z "Gazety" zaczyna się w 2005 roku. Ważyły się wówczas losy familoka, w którym urodził się Horst Eckert - pseudonim Janosch - znany na całym świecie autor bajek dla dzieci o Misiu i Tygrysku oraz kultowej powieści dla dorosłych "Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny".

Rodzinny dom Janoscha przy ul. Piekarskiej w Zabrzu miał wówczas zniknąć, bo stał w miejscu, w którym miała zostać wybudowana Drogowa Trasa Średnicowa.

Zanim familok zburzono, na miejsce wybrał się nasz dziennikarz Bartosz Wieliński, który z muru budynku wykuł wiele cegieł, po czym przywiózł je do redakcji. Taki oto był początek plebiscytu Cegła z "Gazety" - Nagroda im. Janoscha.

Później uczniowie liceum plastycznego w Zabrzu wymalowali na cegłach scenki z bajek Janoscha, a podczas wizyty w Polsce sam Janosch je podpisał.

Cegła im. Janoscha

I dał wyraz aprobaty naszemu plebiscytowi. Ostateczny kształt statuetkom, które trafiają w ręce laureatów, nadaje od 2006 roku śląski artysta - Jerzy Becela z Pszczyny.

Grażyna Bułka, aktorka Teatru Śląskiego, nagrodzona Cegłą

Co roku Cegłę dostają osoby zasłużone dla budowania śląskiej tożsamości, z których wszyscy możemy być dumni i którymi możemy się chwalić w Polsce.

W minionym roku nagrodę wręczyliśmy po raz dwunasty. Czytelnicy przyznali ją aktorce Grażynie Bułce, która przez 30 lat była związana z Teatrem Polskim w Bielsku-Białej, a od kilku sezonów występuje w Teatrze Śląskim w Katowicach.

Można ją też oglądać na deskach katowickiego Teatru Korez. Znana jest m.in. z roli Świętkowej w "Cholonku" Janoscha oraz licznych innych śląskich kreacji. - Czym się ja wam mogę odwdzięczyć za tę nagrodę? Przyjdźcie i oglądajcie mnie w teatrze, będę dla was grać - mówiła Grażyna Bułka, odbierając Cegłę z "Gazety" w kinoteatrze Rialto w styczniu tego roku.

Dwie edycje wcześniej Cegłę z "Gazety" odbierał młody katowicki raper Miuosh, czyli Miłosz Borycki, który nie boi się artystycznych wyzwań i współpracuje czy to z symfonikami z NOSPR-u, czy innymi znanymi twórcami polskiej sceny muzycznej, czy z artystami z Teatru Śląskiego, nie tylko w roli rapera, ale i kompozytora oraz aktora. To właśnie dyrektor katowickiej sceny Robert Talarczyk zgłosił wtedy kandydaturę Boryckiego. - Na nagrodę nie zasłużyłem, ale jest dla mnie znakiem, że powinienem dalej mówić młodym ludziom, że Śląsk to nasza chwała i chluba. Tutaj jest nasz dom, nie w Warszawie, lecz w Katowicach, Siemianowicach, Chorzowie, Zabrzu - mówił Miuosh, odbierając nagrodę w grudniu 2016 roku.

Czytelnicy proponują kandydatów do nagrody

W latach poprzednich nagrodę otrzymali: autorka biografii Janoscha Angela Bajorek, muzycy: Irek Dudek, Artur Rojek i Józef Skrzek, architekci Tomasz Konior i Robert Konieczny, reżyser Kazimierz Kutz, kardiochirurg Marian Zembala, malarz Erwin Sówka oraz aktor i reżyser Robert Talarczyk.

Wszyscy dotychczasowi laureaci automatycznie wchodzą do kapituły nagrody, którą współtworzą również jej honorowi członkowie: prof. Marek Szczepański, dramaturg Ingmar Villqist oraz każdorazowo rektor Uniwersytetu Śląskiego. W poprzednich latach to oni właśnie proponowali swoich kandydatów, ale z racji tego, że skład kapituły nadto się rozrósł, postanowiliśmy rok temu zmodyfikować nieco reguły plebiscytu. W tym roku również je zastosujemy.

To oznacza, że znów oddajemy głos naszym czytelnikom, a nie kapitule. To wy możecie zaproponować swoich kandydatów. Rozejrzyjcie się więc wokół siebie i wybierzcie osoby, z których dokonań jesteście dumni, które szanujecie, lubicie, podziwiacie.

Takie, które dodają Śląskowi uroku. Jeśli możecie, uzasadnijcie swój wybór w kilku słowach. Grażynę Bułkę, laureatkę dwunastej Cegły z "Gazety" oraz pozostałych pięciu finalistów zaproponowaliście nam najpierw właśnie wy. A potem oddawaliście na nich głosy.

Dwa tygodnie na przesyłanie nazwisk kandydatów do nagrody

Na propozycje do 13. edycji nagrody czekamy do 16 grudnia. Można je przysyłać mailowo na adres: plebiscyt@katowice.agora.pl lub tradycyjną pocztą: "Gazeta Wyborcza", ul. Słowackiego 13, 40-094 Katowice, z dopiskiem "Cegła 2018". Spośród wszystkich zgłoszonych przez Czytelników propozycji redakcja zaproponuje kapitule Cegły dwadzieścia nazwisk, spośród których kapituła wybierze sześć osób najbardziej ich zdaniem zasłużonych dla budowania śląskiej tożsamości. Listę nominowanych przedstawimy w "Gazecie Wyborczej" w piątek, 28 grudnia, i wtedy znów do akcji wkroczycie wy - tak jak do tej pory na specjalnych kuponach i mailowo będzie można głosować na swojego faworyta.

Wyniki ogłosimy 18 stycznia podczas uroczystej gali. Wtedy też poznamy laureata Cegły z "Gazety", dla którego trzynastka okaże się szczęśliwą liczbą.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji