Artykuły

Warszawa. O współpracy Dormana i Świrszczyńskiej w IS PAN

Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk zaprasza na konwersatorium naukowe Zakładu Historii i Teorii Teatru, które odbędzie się dnia 7 grudnia o godz. 11.00 przy ulicy Długiej 28 w Warszawie.

Dr Justyna Biernat (Instytut Sztuki PAN) wygłosi referat "O kulawym bogu Hefajstosie. Historia teatralna pewnej >>bajki greckiej<<", a dyskusję zainicjuje dr Marzenna Wiśniewska (Zakład Teatru i Dramatu UMK).

Referat będzie poświęcony współpracy artystycznej Jana Dormana z Anną Świrszczyńską nad dramatyzacją sztuki "O kulawym bogu Hefajstosie". Analiza zachowanych archiwaliów pozwoli odsłonić "antyk Dormana", przybliży poetyckie i dramaturgiczne metody reinterpretacji greckich mitów oraz technikę budowania reżyserskich "konstrukcji". W swoim liście do Świrszczyńskiej z 1959 roku Dorman pisał: "Hefajstos stale drażni mnie i mówię o nim wkoło".

Jednocześnie jednak dodawał, że nie widzi Hefajstosa na scenie, że brak mu odwagi na postawienie kropki. Kuszący i niepokojący Dormana projekt inscenizacji tekstu Świrszczyńskiej okazał się "projektem niedokończonym". Jego niekompletność i fantazmatyczność stanie się przedmiotem refleksji podczas referatu.

Referat zostanie wygłoszony w ramach rezydencji badawczych "Dorman. Archiwum otwarte" realizowanych przez Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji