Artykuły

Sopot. Finiszują II Sopockie Konsekwencje Teatralne

W pierwszy weekend grudnia w Teatrze Boto w Sopocie zakończą się II Sopockie Konsekwencje Teatralne. Przegląd trwał od września i prezentował najciekawsze spektakle małoobsadowe z całej Polski. Na zakończenie obejrzymy dwa monodramy.

W niedzielę 2 grudnia Teatr Święto Snów zaprezentuje spektakl "Hamlet. Sen". Jest to ostatnia prezentacja konkursowa. Dzień wcześniej pokazany zostanie "St. Nicholas" - monodram Szymona Kuśmidera. Jest to prezentacja towarzysząca przeglądowi, nie biorąca udziału w konkursie. Spektakl wieńczy 25-lecie pracy artystycznej tego wybitnego aktora

"Hamlet. Sen" to spektakl solowy, stanowiacy wizje posmiertnej wedrowki Hamleta przez jego własne dzieje. Projekt stanowi kontynuacje prac artystyczno-badawczych Sławka Krawczynskiego i Anny Godowskiej, poswieconych zastosowaniu technik pracy ze snami i nieswiadomoscia w praktyce tanca i teatru. Badania te, rozwijane od 2004 roku do dzisiaj, dotyczyły przede wszystkim sztuki tanca.

"Hamlet. Sen" jest pierwszym przedsiewzieciem w ramach tego długofalowego projektu, w całości skupionym na sztuce aktora.

Głowna idea spektaklu wyłoniła sie bezposrednio z tekstu Szekspira, jako rozwiniecie mrocznej fantazji Hamleta, ktora pojawia sie w jego wielkim monologu:

"Umrzec - usnac -

Spac - i snic moze? Ha, tu sie pojawia

Przeszkoda: jakie moga nas nawiedzic

Sny w drzemce smierci, gdy scichnie za nami

Doczesny zamet?"

Słowa te wywołuja skojarzenia, ktore wykraczaja poza akcje tragedii. Jak zaklecie otwieraja nas na niepojeta rzeczywistosc. W tej scenie Hamlet sni na jawie swoja smierc. Jego przeczucia poddaja w watpliwosc sens kluczowego pytania "byc albo nie byc", poniewaz sugeruja, ze "nie byc" moze okazac sie po prostu inna forme "byc". Na horyzoncie mysli Hamleta majaczy niepokojaca intuicja, iz nie ma wyjscia z gry, jaka jest ludzki los, bowiem zycie tylko co do substancji, rozni sie od "drzemki smierci".

Na tym tle monologi Hamleta sa jak błysk swiatła - oto swiadomosc, samotna posrod ziemskich złudzen, mglistych celow i powszechnego uwikłania Ale to własnie ona jest zalazkiem duchowego wyzwolenia.

***

Święto Snów / The Rite of Dreams

"Hamlet. Sen"

na podstawie "Hamleta" Williama Szekspira, inspirowany takze "Tybetanska ksiega umarłych"

Scenariusz, rezyseria - Sławek Krawczynski

Choreografia - Anna Godowska

Wykonanie - Borys Jaznicki

Muzyka - Peter Łyczkowski

Premiera: 27 listopada 2017 Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Produkcja: Stowarzyszenie Scena 96

Koprodukcja: Art Quarter Budapest

---

Conor McPherson

"St. Nicholas"

tłum. Elżbieta Woźniak

Obsada: Szymon Kuśmider

Reżyseria: Weronika Kuśmider

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji