Artykuły

Chiny. Jazzband Circles of Art Orchestra wystąpił na Festiwalu Polskie Kręgi Sztuki

- Polska kultura, popularyzacja jej osiągnięć, może wpłynąć na zbliżenie między Polską a Chinami - mówi PAP pianista Wojciech Konikiewicz, lider grupy Jazzband Circles of Art Orchestra, która wystąpiła na Festiwalu Polskie Kręgi Sztuki w Chinach.

Jazzband Circles of Art Orchestra występował na Festiwalu Polskie Kręgi Sztuki w Chinach. Zespół na początku listopada zagrał koncerty w Pekinie, Changshy oraz w Kunmingu.

Dyrektor festiwalu Wojciech Majewski powiedział PAP, że Chiny zawsze interesowały go, "jako stara cywilizacja, stara kultura, która jest dla nas egzotyczna i odległa". - Jest to kraj, który bardzo się zmienia i nabiera coraz większego znaczenia we współczesnym świecie - zaznaczył. Jego zdaniem "dziedzictwo kultury Chin jest bardzo szerokie i dlatego nasza obecność na tym rynku zarówno sztuki jak i gospodarczym powinna być większa". Przypomniał, że - w przeciwieństwie do niektórych innych krajów - "nigdy nie mieliśmy żadnych wojen ani konfliktów z Chinami, a stosunki między Polakami a Chińczykami są pozytywne".

- Pomyślałem, że warto byłoby pokazać w Chinach naszą Polską kulturę, szczególnie, że nie jest ona rozpoznawalna w Chinach. Praktycznie poza Fryderykiem Chopinem kojarzą tam takie postacie jak Maria Skłodowska-Curie, Mikołaj Kopernik i ostatnio Robert Lewandowski. Myślę, że warto więc pokazać naszych twórców, którzy mają osiągnięcia - powiedział Majewski.

Majewski poinformował, że prezentowane na festiwalu polski film, grafika, szkoła plakatu oraz muzyka spotkały się z dużym zainteresowaniem ze strony chińskiej publiczności.

W skład zespołu Jazzband Circles of Art Orchestra wchodzą pianista Wojciech Konikiewicz, Marcin Lamch (kontrabas, gitara basowa), Grzegorz Masłowski (perkusja), Cyprian Baszyński (trąbka) i Maciej Kądziela (saksofon). Formacja powstała z inicjatywy dyrektora Fundacji Kręgi Sztuki Wojciecha Majewskiego.

- Na koncertach przedstawiliśmy mój autorski program złożony zarówno z moich kompozycji, jak i opracowanych przeze mnie polskich oraz chińskich tematów ludowych - powiedział PAP Wojciech Konikiewicz.

- W chińskim sposobie zachowania nie leży szczególnie wylewne reagowanie na muzykę podczas koncertów, nam zdarzyło się coś szczególnego, jak na ten kraj i tę kulturę bycia - mieliśmy owacje na stojąco podczas koncertu w Changshy, Kunmingu i na koniec w Yue Space w Pekinie - podkreślił Konikiewicz.

Artyści poprowadzili też warsztaty jazzowe dla studentów w Hunan Normal University w Changshy oraz w Yunnan Arts University w Kunming. Jak mówił Konikiewicz podczas warsztatów wygłosił wykład "dotyczący historii muzyki jazzowej i podstawowych różnic między muzyką jazzową a klasyczną". - W trakcie wykładu posługiwałem się zarówno muzyką mechaniczną czyli odtwarzaną z Ipoda i z komputera oraz muzyką na żywo, którą graliśmy z kolegami z zespołu. Pokazywaliśmy tam pewne przykłady muzyczne, sposoby i techniki improwizacji - tłumaczył.

Jazzband Circles of Art Orchestra brał również udział w zajęciach w Changshy razem z orkiestrą muzyków grających na tradycyjnych instrumentach chińskich. - To było bardzo ciekawe doświadczenie, ponieważ posłuchaliśmy tam i mogliśmy się zorientować w niezwykłych brzmieniach i możliwościach chińskich instrumentów ludowych, tradycyjnych - powiedział Konikiewicz. - Pokazaliśmy im również naszą muzykę, a na koniec workshopu, który był wymianą doświadczeń zagraliśmy wspólnie chiński temat "kwiat jaśminu" - dodał.

- Działalność na terenie chińskim zaczyna mieć charakter permanentny. Festiwal Kręgi Sztuki na moich oczach bardzo się rozwija i umacnia - mówił Konikiewicz. - Przestaje być zjawiskiem ograniczonym do kilku miast i stolicy - wyjaśnił.

Zdaniem Konikiewicza polska kultura jest jednym z czynników, który może wpłynąć na zbliżenie między Polską a Chinami w ogólnym aspekcie. - Jest to wkład polskiej kultury w pozaartystyczne interesy naszego państwa - powiedział.

25 października w Pekinie rozpoczęła się 3. edycja Festiwalu Polskie Kręgi Sztuki w Chinach. Przez ponad dwa miesiące w największych chińskich miastach: Pekinie, Hangzhou, Chengdu, Szanghaju, Jinan, Nanjing, Shenzen i Changshy odbywać się będą projekcje polskich filmów, prezentacja branży gier wideo, wystawy, koncerty, wykłady i warsztaty z różnych dziedzin sztuki.

Na Festiwalu prezentowane są polskie filmy: m.in. nagrodzona w Cannes "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego (przy współpracy z European Film Festival), "Twoj Vincent", "Podwójne Życie Weroniki", "Jak być kochaną" i "Dywizjon 303. Historia prawdziwa". Jednym z gości festiwalu był Maciej Zakościelny.

Podczas tej edycji Polskich Kręgów Sztuki w Chinach odbywa się również prezentacja polskiej branży gier wideo.

3. edycja Festiwalu Polskie Kręgi Sztuki w Chinach została objęta Honorowym Patronatem przez Prezesa Rady Ministrów RP, Marszałka Senatu RP oraz Polsko-Chińską Grupę Parlamentarną.

Organizatorem wydarzenia, które potrwa do 12 grudnia jest Fundacja Kręgi Sztuki. Więcej informacji o wydarzeniu na stronie: www.kregisztuki.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji