Artykuły

Warszawa. Sinfonia Varsovia na Festiwalu Krzysztofa Pendereckiego

Urodzinowy Festiwal Krzysztofa Pendereckiego swoim rozmachem przywodzi na myśl ogrom dokonań jubilata. Na świętowanie 85. urodzin mistrza do Warszawy zjadą się artyści, współpracujący z kompozytorem od lat, aby wziąć udział w spektakularnym przeglądzie jego twórczości.

Orkiestra Sinfonia Varsovia, której Penderecki jest dyrektorem artystycznym wystąpi podczas festiwalu dwukrotnie, w tym na finałowym koncercie, dokładnie w dzień jego urodzin.

Tak imponującego święta własnej twórczości nie doczekał za życia chyba żaden z polskich kompozytorów. Bo też i mało jest w historii polskiej muzyki postaci o tak potężnym oddziaływaniu. U progu swoich 85. urodzin Krzysztof Penderecki spotka się w Warszawie z całą plejadą artystów z kraju i zagranicy, aby zaprosić publiczność do wspólnego świętowania w pięciu różnych przestrzeniach. W gronie tym szczególne miejsce zajmuje Sinfonia Varsovia, której Penderecki jest dyrektorem artystycznym od ponad 15 lat.

Muzycy Sinfonii Varsovii wystąpią podczas drugiego koncertu festiwalu - 17 listopada o godzinie 19.30 w Filharmonii Narodowej. W programie znajdą się dzieła powstałe na przestrzeni blisko 40 lat, pokazując konsekwentną drogę rozwoju języka muzycznego Pendereckiego. Skomponowana w 1980 roku "II Symfonia" to jeden z pierwszych utworów, w których kompozytor zdecydowanie odciął się od awangardy i zwrócił ku tradycji romantycznej. Stylistyczny eklektyzm stał się jego znakiem rozpoznawczym, prowadząc do powstania wielu ważnych dzieł. Niewątpliwie należą do nich pozostałe dwie pozycje w programie koncertu: II Koncert fortepianowy "Zmartwychwstanie" (2002 r.), zadedykowany ofiarom zamachu terrorystycznego na World Trade Center oraz VI Symfonia "Pieśni chińskie" na baryton i orkiestrę z 2016 roku. W Koncercie fortepianowym partię solową wykona litewska pianistka Muza Rubackyte. W "VI Symfonii" natomiast pojawi się dwóch solistów, Zen Hu, wirtuoz chińskiego instrumentu smyczkowego erhu, a także niemiecki baryton, Stephan Genz. Za pulpitem dyrygenckim staną kolejno Wojciech Rajski, Sergey Smbatyan i Andres Mustonen.

Finałowy koncert Festiwalu Krzysztofa Pendereckiego wypełni scenę Teatru Wielkiego - Opery Narodowej iście operowym zespołem muzyków. W dzień urodzin mistrza, 23 listopada, wystąpi siedmioro solistów, trzy chóry, czterech dyrygentów i orkiestra Sinfonia Varsovia. Na zaproszenie jubilata do Warszawy przyjedzie Anne-Sophie Mutter, która wykona zadedykowany jej II Koncert skrzypcowy "Metamorfozy". Kolejnym punktem programu będzie "Concerto grosso" na trzy wiolonczele i orkiestrę, w którym partie solowe wykonają Frans Helmerson, Ivan Monighetti i Arto Noras. Koncert, a zarazem cały festiwal zwieńczy "Dies illa", poświęcone pamięci ofiar I wojny światowej. W utworze tym połączą swoje siły śpiewacy Chóru Filharmonii Narodowej, Poznańskiego Chóru Kameralnego i Chóru Narodowego Forum Muzycznego we Wrocławiu. Wraz z nimi wystąpią soliści - Johanna Rusanen (sopran), Anna Radziejewska (mezzosopran) i Nikolay Didenko (bas). Dyrygować poszczególnymi kompozycjami będą Leonard Slatkin, Christoph Eschenbach, a także Maciej Tworek i sam Krzysztof Penderecki.

Obecność na festiwalu tak wielu znaczących artystów i zespołów z całego świata jest widocznym dowodem uznania, jakim cieszy się Penderecki w środowisku muzycznym. Jednocześnie jego relacje z rodzimymi artystami przyczyniają się do promocji polskiej muzyki na całym świecie. Doskonałym przykładem była wspólna trasa koncertowa Sinfonii Varsovii, Anne-Sophie Mutter oraz Pendereckiego i Tworka po 8 miastach w Chinach. Listopadowy Festiwal Krzysztofa Pendereckiego daje natomiast polskiej publiczności unikalną okazję doświadczenia w jednym miejscu i czasie wszystkiego, za co mistrza podziwia cały świat.

Szczegóły na www.sinfoniavarsovia.org

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji