Artykuły

Warszawa. "Przybora na 102" czyli Umer i Mumio w Och-Teatrze

Spektakl "Przybora na 102" wraca do Och-Teatru. Pokaz odbędzie się 9 grudnia.

Spektakl "PRZYBORA NA 102" powstał z okazji 102 urodzin Jeremiego Przybory. Oparty jest na tekstach Mistrza Jeremiego znanych między innymi z Kabaretu Starszych Panów oraz improwizowanych tekstach Magdy Umer i Mumio. Liryka przepleciona surrealistycznym humorem, krótkie opowiadania i piosenki - te najpiękniejsze, autorstwa Jeremiego Przybory z muzyką Jerzego Wasowskiego. Spektakl od roku z powodzeniem grany jest na scenach teatralnych w całej Polsce, a 9 grudnia o godzinie 19.30, równo rok od premiery, ponownie zagości w Och Teatrze w Warszawie.

Na scenie pojawiają się trzy artystyczne temperamenty - Jeremiego Przybory, Magdy Umer i Mumio. Jest więc dowcipnie i bardzo zabawnie, ale też refleksyjnie i wzruszająco. Postaci ujmują wrażliwością i szczerością, a całość jest wspaniale wzbogacona pzrez muzyczne trio. Teksty Mistrza Jeremiego są przeplatane szalonymi improwizacjami spod znaku Mumio, do których jakże udaną kontrę stanowi kojąca postać Ciotki Mizerii w świetnym wykonaniu Magdy Umer. Wszystko pięknie, z dużym wdziękiem powiedziane i zaśpiewane. Teatralno -muzyczna konwencja okazuje się strzałem w dziesiątkę. Pomimo dużej dynamiki i różnorodności, jest w spektaklu wewnętrzna harmonia i porządek, jakaś lekkość i radość. Może dlatego, że wzajemna sympatia artystów ma miejsce również poza sceną.

***

"Dla kogoś, kto się wychował na Kabarecie Starszych Panów to prawdziwa uczta i wielka rozkosz. Dla tych, których ta przyjemność ominęła - wielkie odkrycie!" - Magda Czapińska

"Magda Umer i Mumio udowadniają, że teksty Jeremiego Przybory są poza czasem. (...) Interpretacja powoduje, że śmieszą tak, jakby powstały dzisiaj" - Artur Andrus

"Spotkanie Magdy Umer i twórców Mumio z ich wrażliwością na lirykę i surrealistyczny dowcip gwarantuje zabawę najwyższej próby" - Wojciech Majcherek

"Polecamy bez ograniczeń!" - Fundacja Wasowskich (Monika i Grzegorz Wasowscy)

***

MAGDA UMER - wybitna osobowość, pieśniarka, także aktorka, scenarzystka i reżyserka. Absolwentka Wydziału Filologii Polskiej UW. Autorka kultowych koncertów i spektakli "Zielono mi", "Biała bluzka" "Zimy żal", "Big Zbig Show". Niedościgniona interpretatorka piosenki literackiej. Tak o niej pisała Agnieszka Osiecka: "Od dawna wiedziałam, że istnieje na świecie stworzenie zielonookie jak Magda Umer. (...) Szepcząc swym ekspresjonistycznym szeptem i świdrując seledynowym spojrzeniem, Magda potrafi wywołać u publiczności - zarówno młodej, rozwichrzonej, jak i całkiem dorosłej - skupienie graniczące niemal z hipnozą. Miałam do czynienia z wieloma wykonawcami i wiem, że tego daru nikt inny nie posiadł..." "Ona właściwie nie śpiewa gardłem. Ona śpiewa duszą."

MUMIO to sceniczne szaleństwo - inscenizacyjne, literackie, muzyczne. Są przy tym niezwykle konsekwentni w realizowaniu swojej, oryginalnej wizji humoru. Uwielbiają wszelkie ludzkie potknięcia i niezręczności. Nie wyśmiewają ich jednak, ale podchodzą do nich z czułym zainteresowaniem i prezentują w spektaklach przy pomocy doskonałego warsztatu aktorskiego.

Jadwiga i Dariusz Basińscy oraz Jacek Borusiński po doświadczeniach z repertuarem dramatycznym (od Eurypidesa, Szekspira, po Jarry'ego, Buchnera, Nabokowa czy Ghelderode) stworzyli projekt autorski. Wtedy, jeszcze jako Teatr Epty-a wystawili w 1998 roku spektakl pt. "Kabaret Mumio". Grupa wkrótce po debiucie, została nazwana jednym z największych odkryć sceny polskiej. Spektakl ten nagradzany wielokrotnie (m.in. teatralną nagrodą im. Leona Schillera, nagrodami na Festiwalu Piosenki Aktorskiej, nagrodą ZASP) spowodował zmianę nazwy teatru na Mumio. Pod taką nazwą aktorzy wystawiali spektakle w Polsce, Niemczech, Norwegiii, Irlandiii, Wielkiej Brytanii i USA. Często na festiwalach teatralnych. Spektakl ten wciąż znajduje nowych widzów, choć został wystawiony blisko 1000 razy. Mumio pracuje powoli, ale skutecznie - próby do drugiego spektaklu pt.: "Lutownica ale nie pistoletowa tylko taka kolba" trwały ponad półtora roku.

Dorobek oraz specyfika pracy zespołu, pewna elastyczność i zdolność do kreacji na żywo, zaowocowały w 2005 podpisaniem kontraktu na serię bezprecedensowych reklam telewizyjnych dla firmy Polkomtel. Reklamy te były wielokrotnie nagradzane za walor artystyczny, ale również otrzymały dwukrotnie nagrodę Effi za skuteczność w reklamie.

W 2005 roku Jadwiga i Dariusz Basińscy oraz Jacek Borusiński otrzymali nagrody Wiktora w kategorii "najwyżej ceniony piosenkarz lub artysta estrady" oraz "największe odkrycie telewizyjne 2005 roku".

W 2012 roku Mumio rozpoczęło pracę nad nowym, tym razem fabularnym spektaklem. W tym czasie do zespołu dołączył multiinstrumentalista Tomasz Drozdek. Premiera "Welcome Home Boys" Kinoteatru MUMIO odbyła się 22 maja 2016 w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu, podczas Gali Finałowej 37. Przeglądu Piosenki Aktorskiej. W roku 2017 Mumio rozpoczęło celebrację 21-lecia powstania grupy przygotowujac spektakl "Mumio, taki miks", w którym bawi fanów, przypominając fragmenty ze wszystkich swoich projektów, okraszone barwnymi anegdotami z historii Mumio. Więcej na: www.mumio.art.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji