Artykuły

Bruksela. Pawluśkiewicz w Parlamencie Europejskim

Ekspozycję prac znanego kompozytora Jana Kantego Pawluśkiewicza, wykonanych w technice żel-art, będzie można oglądać od 19 czerwca w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Pokazaną zostaną prace z cyklu "Vive les hieroglyphes", który artysta stworzył zainspirowany egipskimi hieroglifami.

Nadając francuski tytuł swojemu cyklowi, Jan Kanty Pawluśkiewicz oddaje hołd Jean-Francois Champollionowi - francuskiemu egiptologowi, który jako pierwszy odszyfrował egipskie hieroglify.

Pawluśkiewicz maluje obrazy techniką żel-art od sześciu lat. Artysta wykorzystuje przede wszystkim tusz żelowy z kolorowych długopisów, używa także wydruków komputerowych.

Dużą wagę Pawluśkiewicz przywiązuje do tytułów swoich prac. Są one niekonwencjonalne i mają czasami poetycką formę, np. "Wskazując na węża, zapomina o kobiecie", "A z dymu wyszła szarańcza", "Rudy łeb barbarzyńcy".

Jan Kanty Pawluśkiewicz jest kompozytorem muzyki poważnej, teatralnej i filmowej. Pochodzi z Nowego Targu, pracuje i mieszka w Krakowie. W drugiej połowie lat 60. z Markiem Grechutą stworzył studencki zespół "Anawa". Od początku lat 70. związany jest z "Piwnicą pod Baranami". W 2003 roku ukazała się jego płyta "Consensus", na której po raz pierwszy w karierze sam zaśpiewał.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji