Artykuły

Roman Kłosowski (14.02.1929 - 11.06.2018)

Aktor filmowy i teatralny, popularny Maliniak z serialu "Czterdziestolatek". Marzył o zagraniu Wołodyjowskiego w ekranizacji "Trylogii".

Niski, korpulentny, o donośnym głosie, dostawał zwykle charakterystyczne role drugoplanowe. Jako Maliniak w "Czterdziestolatku" (1974-93) Jerzego Gruzy biegał za Stefanem Karwowskim po placu budowy, wołając: "Panie inżynierze, panie inżynierze!". Zawsze spiskował przeciwko swojemu zwierzchnikowi, a mimo to publiczność go kochała.

Urodził się w Białej Podlaskiej. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie na dwóch kierunkach: dyplomowanym aktorem został w 1953 r., reżyserem - 12 lat później.

Debiutował w 1953 r. w "Szczęściu Frania" Włodzimierza Perzyńskiego w Teatrze Dramatycznym w Szczecinie. W tym samym roku po raz pierwszy zagrał w filmach - w "Trzech opowieściach" Czesława Petelskiego i "Celulozie" Jerzego Kawalerowicza.

Od 1955 r. był związany z warszawskimi teatrami, m.in. Dramatycznym i Nowym. W latach 1976-81 kierował Teatrem Powszechnym w Łodzi, potem wrócił do Warszawy, gdzie grał w Teatrze Syrena do 1991 r.

Uciekając przed zaszufladkowaniem, wybierał przemiennie role dramatyczne i komediowe. Był Chochołem w "Weselu" (1955), Szwejkiem (1963, 1976), Spodkiem w "Śnie nocy letniej" (1964), George'em w "Myszach i ludziach" (1965), Chlestakowem w "Rewizorze" (1968), Ryszardem III (1977) i Napoleonem w "Seksie i polityce" (1983), Ciamajdą w "Smurfowisku" (1991) i Horodniczym w "Rewizorze" (2003).

Główną rolę - obwoźnego handlarza - zagrał w "Kramarzu" (1990) Andrzeja Barańskiego. Jako chrzestny wiejskiego bohatera filmu Janusza Kondratiuka "Czy jest tu panna na wydaniu" (1976) pomagał mu w znalezieniu żony, a w trzymanym na półce przez dziewięć lat czechosłowackim "Ja kocham, ty kochasz" (1980) Dušana Hanáka zagrał mężczyznę, który oferuje pomoc ciężarnej kochance swojego zmarłego kumpla, w której zresztą jest skrycie zakochany. Podobno na festiwalu w Berlinie Kłosowski dwoma głosami przegrał laur aktorski z Gene'em Hackmanem ("Missisipi w ogniu").

W historii polskiego kina zapisał się jako Lulek - poczciwy kandydat na złodzieja w filmie Tadeusza Chmielewskiego "Ewa chce spać" (1957), więziony w oflagu podporucznik w "Eroice" (1957) Andrzeja Munka, kierowca Orsaczek w "Bazie ludzi umarłych" (1958) Czesława Petelskiego, wędkarz Miecio, który wędką demoluje całe mieszkanie w "Niewiarygodnych przygodach Marka Piegusa" (1966) Mieczysława Waśkowskiego, maharadża Kaburu w "Hydrozagadce" (1970) Andrzeja Kondratiuka czy ginący podczas zdobywania Berlina rymotwórczy podchorąży Staśko w "Czterech pancernych i psie" (1970) Konrada Nałęckiego. Był aktywny zawodowo do 2016 r., kiedy problemy ze wzrokiem uniemożliwiły mu pracę.

Jego ostatnią rolą był niewidomy starzec Symeon w "Biblii Audio". Nauczył się roli na pamięć, a nagranie zrealizowano u niego w domu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji