Artykuły

Sosnowiec. Wokół teatru Jerzego Grotowskiego

26 i 28 października w Teatrze Zagłębia odbędzie się kolejna odsłona projektu "Aktorstwo. Historia w praktyce". Tym razem opowieść teatralna i warsztaty aktorskie będą poświęcone metodzie Jerzego Grotowskiego.

Zaliczany do największych artystów i reformatorów teatru XX wieku, Jerzy Grotowski zasłynął efektami pracy z aktorami. Setki adeptów sztuki scenicznej przyjeżdżało i przyjeżdża do Polski, by nauczyć się "grać według Grotowskiego".

- Szukając przepisów i recept, przeżywają zawód, bo "grać według Grotowskiego" oznacza - poznać i ujawnić siebie w sposób sobie tylko właściwy, często trudny i bolesny. Oznacza też przekroczyć siebie. Na pytanie, jak i po co to czynić a także, jaką rolę w tym procesie odgrywa teatr - spróbuje odpowiedzieć wykład, na który zapraszam 26 października o godz. 18:00 - zapowiada prof. Dariusz Kosiński (na zdjęciu), teatrolog, profesor w Katedrze Performatyki Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz zastępca dyrektora Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego.

Dwa dni później, w niedzielę 28 października w godz. 9:00-13:00 warsztaty inspirowane metodą Jerzego Grotowskiego poprowadzi aktor Teatru Zagłębia Łukasz Stawarczyk.

- Warsztat będzie zaproszeniem do poszukiwania nieuchwytnego punktu zero, gdzie odbywa się najbardziej pierwotna, podstawowa i intymna wymiana energii, przecięcia pomiędzy widzem a aktorem. Gdzie te punkty się znajdują? Na ile drogi dojścia możliwe są do warsztatowego powtórzenia? Kiedy rozpoczyna się teatr? I co to jest obecność? Nie będziemy szukać definicji, ale doświadczenia. - zaprasza aktor.

Koszt udziału w warsztatach to 10 zł. Zapisy przyjmuje Biuro Obsługi Widzów Teatru Zagłębia. Kolejne wydarzenia w ramach projektu będą poświęcone metodom pracy Tadeusza Kantora, aktorstwu PRL-u oraz współczesnej kondycji aktorstwa tworzącej się w napięciu pomiędzy tradycyjnymi technikami aktorskimi a sztuką performancu.

Szczegółowy program wydarzeń dostępny na stronie: www.teatrzaglebia.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji