Artykuły

Lublin. Libera i abp Życiński o Beckettcie

Wielka gratka i przyjemność dla intelektualistów, teatromanów i miłośników twórczości Samuela Becketta [na zdjęciu]. W piątek [9 czerwca] o wizjach autora "Czekając na Godota" dyskutować będą Antoni Libera i abp Józef Życiński.

To kolejne spotkanie z coraz ciekawszego cyklu Scena Otwarta Konfrontacji Teatralnych. Każdorazowo na wydarzenie składa się spektakl teatralny i debata pod pozornie banalnym hasłem "Jak żyć". Tym razem w piątek zobaczymy trzy jednoaktówki Samuela Becketta ("Katastrofa", "Improptu Ohio" i "Ostatnia taśma Krappa") w wykonaniu Teatru Powszechnego w Warszawie z niezrównanym Zbigniewem Zapasiewiczem, w reżyserii Antoniego Libery.

Antoni Libera, tłumacz wszystkich dzieł Becketta, którego sam irlandzki noblista nazwał swoim ambasadorem w Europie Wschodniej, reżyser i pisarz, przyjedzie w piątek do Lublina i będzie uczestniczył w dyskusji "Między nadzieją a zwątpieniem".

Antoni Libera zapowiada: - Będę miał 15-minutowe zagajenie przypominające sylwetkę i dzieło Becketta, po czym przeczytam jego krótki utwór pt. "Wtedy gdy". Jest to tekst bardzo dla Becketta charakterystyczny, a mniej znany, pod względem literackim zaś i filozoficznym stojący bardzo wysoko. Główna część spotkania będzie polegała na dyskusji między mną, jako akuszerem myśli Becketta i jego "rzecznikiem", a arcybiskupem Józefem Życińskim, który z pewnością będzie reprezentował szeroko rozumianą opcję religijną.

Przedmiotem dyskusji, a może i sporu, będą, mówiąc ogólnie, racja, sens i konsekwencje wizji beckettowskiej. O tej wizji i osi piątkowej dyskusji Antoni Libera mówi: - Beckettowska wizja historii czy świata nie jest, jak wiadomo, optymistyczna. Jest wyrazem głębokiego zwątpienia w wyznawane przez setki lat prawdy i żywione nadzieje. Natomiast arcybiskup, jako przedstawiciel Kościoła katolickiego, będzie z pewnością bronił owych prawd, a zwłaszcza nadziei. Nie sądzę, aby wizja Becketta była mu bliska. Jednocześnie znając jego wielką wrażliwość na sztukę i poetyckie słowo, jestem przekonany, że dostrzeże wartość tej literatury i ciekawie sproblematyzuje jej treści.

Antoni Libera wspomina, jak doszło do pomysłu takiej dyskusji: - Podczas spotkania na Kongresie Kultury Chrześcijańskiej w Lublinie abp Józef Życiński dał do zrozumienia, że byłoby rzeczą interesującą skonfrontować nasze fascynacje i przemyślenia w tej dziedzinie, czyli - mówiąc najogólniej - porozmawiać o tym wielkim sporze naszych czasów, jaki toczy się między zwątpieniem a nadzieją. Było to dla mnie nadzwyczaj ciekawe i inspirujące wezwanie.

Impreza w Centrum Kultury przy ul. Peowiaków 12 wpisuje się w obchody stulecia urodzin Becketta. Dyskusja rozpocznie się o godz. 17 (sala Czarna, wstęp wolny), a spektakle - o godz. 19 (sala Nowa, bilety po 40 i 45 zł).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji