Artykuły

Radom. Wędrówka śladami teatralnych zakamarków

Wiecie, że pierwszy teatr w Radomiu otwarto dokładnie 200 lat temu? Albo, że Tadeusz Kantor współpracował z radomskim teatrem? O tym i jeszcze innych ciekawostkach opowie w sobotnie przedpołudnie Anna Kulpa z Teatru Powszechnego w Radomiu, która poprowadzi teatralny spacer. Wstęp wolny.

W tym roku 13. Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski nieformalnie rozpocznie Spacer Teatralny autorstwa Anny Kulpy. Na trasie znajdzie się osiem historycznych i współczesnych miejsc składających się na teatralną opowieść o Radomiu.

- Postanowiliśmy w tym roku trochę wzbogacić katalog imprez towarzyszących festiwalowi. Tuż przed inauguracją 13. Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego zapraszamy wszystkich, którzy dysponują wolną godziną przed południem na krótki, ale wydaje mi się ciekawy spacer po naszym mieście. Będziecie mieli państwo okazję zobaczyć miejsca, które znacie z codziennych spacerów, wizyt w Śródmieściu, w ścisłym centrum miasta, ale mam nadzieję, że zobaczycie te miejsca inaczej od tej teatralnej strony. Myślę, że można się spodziewać przynajmniej kilku niespodzianek po tej wizycie - zachęca Anna Kulpa, kierownik literacki Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, która poprowadzi spacer.

Tadeusz Kantor w Radomiu?

- Nie wiem, czy radomianie mają taką świadomość, jednym z nazwisk, które kiedyś w historii teatru radomskiego się na krótko pojawiły, to np. Tadeusz Kantor. O tym też będzie mowa podczas spaceru. Zajrzymy na Rynek, zajrzymy w pobliże Resursy Obywatelskiej. Oczywiście nie sposób ominąć budynku urzędu miejskiego, kościół ewangelicko-augsburski pojawi się również na trasie naszej wycieczki - wylicza przewodniczka. - W czasach może już nie tak odległych, bo kilkadziesiąt lat temu, kiedy działał teatr kielecko-radomski, Kantor projektował kostiumy do jednego z głośniejszych spektakli tamtego okresu - zdradza Anna Kulpa.

Nie każdy wie także, że początki teatralnej historii naszego miasta sięgają do XVIII w., kiedy to w obecnym Muzeum im. Jacka Malczewskiego mieściło się kolegium Pijarów z teatrem szkolnym. Na trasie spaceru znajdą się również Dawny Teatr Letni, Hotel Europejski i Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego.

Pierwszy teatr w Radomiu otwarto 200 lat temu

- Dokładnie 200 lat temu otwarto w Radomiu pierwszy budynek stricte teatralny. Dla mnie było to wielkim zaskoczeniem, kiedy dowiedziałam się, który to jest budynek. To właśnie budynek kościoła ewangelickiego. To był pierwszy teatr w naszym mieście. Przez niewielką chwilę teatr działał, myślę, że trudno sobie to dziś wyobrazić, ale spektakle się tam odbywały - zdradza Anna Kulpa.

Radomska odsłona spaceru jest częścią większego projektu, który zainicjował kilka lat temu Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. - Postanowiliśmy dołączyć do grona miast, które taki spacer przygotowały dla swoich widzów, wielbicieli teatru, dla tych, którzy chcą trochę inaczej aktywnie spędzić czas i poznać swoje miasto od tej nieznanej, teatralnej strony - zaprasza Kulpa.

Można wcześniej wydrukować mapę oraz opis spaceru w formie przewodnika lub pobrać aplikację Spacerownik Teatralny (http://spacerownikteatralny.pl/spacery/inst/marzyc-znaczy-tworzyc-tradycje-teatralne-radomia), która za pośrednictwem urządzeń mobilnych poprowadzi szlakiem autorskich spacerów teatralnych.

Spacer Teatralny startuje spod teatru w sobotę 20 października o godz. 11. Wstęp wolny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji