Artykuły

Artyści, którzy tworzą widowisko

Ostatnie przedstawienia Opery na Zamku zdobywają uznanie zarówno widzów, jak i krytyków. Podziwiamy głównie artystów, muzyków, kompozytorów, ale na sukces spektakli pracują także choreografowie, scenografowie i kostiumografowie - pisze Małgorzata Klimczak w Głosie Szczecińskim.

Podczas ostatniego konkursu "XII Teatralne Nagrody Muzyczne im. Jana Kiepury" Opera na Zamku zdobyła dwie nagrody.

Laureatami w wymienionych kategoriach są artyści współtworzący szczeciński musical "Crazy for You" George'a i Iry Gershwinów: kostiumografka Agata Uchman oraz Maciej Glaza jako najlepszy tancerz (pozostałe formy taneczne).

- Konkurencja w tym roku była niezwykle silna, więc dwie statuetki, które zdobyliśmy świadczą o tym, że Opera na Zamku doskonale wybiera artystów do swoich przestawień - mówi Jacek Jekiel, dyrektor Opery na Zamku. - Jestem bardzo dumny, że musical "Crazy for You" znalazł się wśród trzech nominowanych przez Kapitułę spektakli do najlepszego spektaklu roku. To dla nas wielkie wyróżnienie. Statuetki dla Macieja Głazy i Agaty Uchman świadczą o tym, że z Operą na Zamku chcą pracować najlepsi. Cieszę się, że doceniono step w wykonaniu Macieja Głazy, bo to niezwykle trudna i wymagająca długich, zdyscyplinowanych ćwiczeń sztuka, niezbyt częsta na polskich scenach. Okazuje się, że Agata Uchman zaczarowała swoimi kostiumami nie tylko publiczność, ale i zawodowców. To kolejny raz, kiedy kostiumograf współpracujący przy spektaklu Opery na Zamku zdobywa nagrodę w konkursie "Teatralne Nagrody Muzyczne im. J. Kiepury". W ubiegłym roku statuetkę otrzymała Martyna Kander ("Dokręcanie śruby" B. Brittena - pierwsza w Polsce inscenizacja - w Operze na Zamku).

Agata Uchman to kostiumografka, scenografka, projektantka mody. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie ukończyła Wydział Scenografii i Malarstwa. Działa na zderzeniu sztuki i designu. Współpracuje z wieloma teatrami.

- Kostiumy do "Crazy for you" nawiązują do scenografii i także są komiksowe - mówi Agata Uchman. - Inspirowałam się sztuką lat 20., art deco. Chciałam połączyć lata 20., pop-art z komiksem, z geometrycznością. Każdy ze strojów został narysowany i skopiowany na materiał. Daje to możliwość świadomości już na etapie projektu, jak będzie wyglądał efekt końcowy. Podoba mi się cały ten projekt, jest radosny.

Maciej Glaza to absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki specjalność: musical oraz szkoły artystycznej w Barcelonie Escola Luthier specjalność: step. Zadebiutował w musicalu "Tarzan" w roli Terka w Gliwickim Teatrze Muzycznym. Jako członek grupy stepującej dotarł do półfinału programu Mam Talent. W 2015 roku zagrał w spektaklu Teatru Wybrzeże "Faraon".

Nagrodę otrzymał za choreografię opartą na stepie.

- Step wywodzi się z kultury amerykańskiej, a więc "Crazy for You" nie mógł obyć się bez stepu. Efekt, kiedy kilkadziesiąt osób stepuje jest niezapomniany - mówi Maciej Glaza.

W ubiegłym roku na tym samym festiwalu nagrodę otrzymała Martyna Kander za scenografię do spektaklu "Dokręcanie śruby". To jest pełen napięcia thriller operowy, oparty na noweli Henry'ego Jamesa, będący w światowym kanonie najwybitniejszych dzieł operowych XX wieku. Akcja toczy się w kryjącym ponure tajemnice domu, w wiktoriańskiej Anglii. Kolejne wydarzenia i muzyka niczym śruba wkręcają widzów coraz głębiej w poczucie niepewności i strachu.

Trzeba było nie lada wyobraźni i kreatywności, żeby oddać wizualnie tę pełną napięcia historię.

Najnowszy spektakl "Guru" również wymagał wyjątkowej scenografii i kostiumów.

- Kostiumy oznaczają nadzieję, upadek, radość, pychę, ale i śmierć - mówi Agata Tyszko, współautorka kostiumów. - Każdy z widzów w określonym momencie opery może dostrzec, wyobrazić sobie osoby przebywające na wyspie. Jesteśmy w czasach teraźniejszych, ale gdy adepci przybywają na wyspę, ich charaktery się zmieniają, wypaczają, zmieniają się więc także kostiumy. Kostium jest dopasowany do tego czasu, w jakim spotykamy daną postać. Ci, którzy dłużej przebywają z Guru mają bardziej zniszczone kostiumy. Morze - także jako metafora -trawi je, niszczy - podobnie jak psychikę wyznawców "proroka".

Warto czasami zajrzeć za kulisy i zobaczyć jak pracują ci, których nie widać na scenie.

CRAZY FOR YPU

Najwspanialsza klasyka gatunku. Musical, który nawiązuje do najlepszych

tradycji "Złotych czasów Broadwayu" lat 20. i 30. Ciekawa fabuła, zabawne

dialogi i całe mnóstwo najpiękniejszej muzyki George'a Gershwina to przepis na hit, który tak czaruje widzów na całym świecie.

GURU

Opera Guru to spojrzenie na ostatnie dni sekty, prowadzonej przez opętanego przywódcę. Początkowo jego zamiarem było pozbawienie swoich wiernych ich majątków. Ale Guru zaczyna wierzyć w swoją nadprzyrodzoną moc, chce być zbawcą, prorokiem. Demoniczny przywódca rozpoczyna przygotowania do wielkiej "podróży", która pozwoli wyznawcom spotkać się w sferze bezcielesnej. Opór stawia tylko jedna kobieta, Marie, niedawno przyjęta członkini sekty. Zachowując zdrowy rozsądek w obliczu masowego szaleństwa,

zdecydowanie wyróżnia się spośród innych postaci.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji