Artykuły

Kraków. Teatr 38 szuka swoich śladów na jubileusz 50-lecia

W styczniu 2007 roku minie 50 lat od powstania Teatru 38, który znalazł dla siebie lokum na zapleczu wtedy jeszcze nieistniejącego Klubu Pod Jaszczurami.

A ponieważ początki Teatru 38 są silnie związane z inscenizacjami sztuk Samuela Becketta, zatem organizatorzy przewidzianego na koniec roku Festiwalu "Dedykacje - Beckett" - wraz z Instytutem Sztuki, który zawiaduje w ostatnich latach legendarnym klubem - postanowili w przeddzień otwarcia festiwalu, czyli 26 listopada, otworzyć wystawę poświęconą tej scenie.

I dlatego zwracają się do wszystkich osób, które dysponują stosownymi materiałami - plakatami, zdjęciami, programami, zdjęciami - o kontakt. Ponadto ogłaszają otwarty konkurs na wspomnienia związane z tą sceną. Forma tekstu oraz objętość - są dowolne. Istotne, aby dzięki wystawie i tym zapiskom przywrócić pamięć o wspaniałej przeszłości tego teatru oraz o tworzących go osobach. Tym bardziej że część z nich już odeszła - nie tak dawno zmarł założyciel "38" Waldemar Krygier, wiele lat temu inny jego twórca Helmut Kajzar... Wiele faktów i anegdot pewnie można jeszcze ocalić, poszerzając tym samym wydaną przed 21 laty monografię autorstwa Stanisława Dziedzica i Tadeusza Skoczka.

Nagrody w konkursie będą symboliczne, na miarę tamtych dekad - w postaci jakże niegdyś popularnego wina "Gelala". A także - jeśli autor wyrazi zgodę - publikacji w "Dzienniku Polskim".

Przy okazji organizatorzy wystawy apelują do osoby, do której trafiły listy (list?), które Waldemar Krygier otrzymał od Samuela Becketta o ich udostępnienie (lub przynajmniej kserokopię). Wiadomo, że taka korespondencja była wymieniana, potwierdza to żona Waldemara Krygiera, odnotowują autorzy monografii; wszak w "38" wystawione zostały kolejno "Czekając na Godota", "Końcówka" oraz "Ostatnia taśma Krappa". Co stało się z tą korespondencją? Na pewno nie ma jej - jak poinformował nas dr Stanisław Hałaburda - wśród archiwaliów, które trafiły przed laty do teatrologów z UJ.

Zachęcamy zatem współtwórców i świadków do pogrzebania w prywatnych zasobach oraz w pamięci... I - do zobaczenia na wystawie. Prosimy kontaktować się w tej sprawie z Instytutem Sztuki, tel. 012-292- 22-02 lub elektronicznie: biuro instytutsztuki.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji