Artykuły

Warszawa. Koncert "Viva Sari!" w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej

W lipcu tego roku minęło 50 lat od śmierci Ady Sari, jednej z największych śpiewaczek polskich, znanej na czterech kontynentach. 23 września odbędzie się koncert "Viva Sari! Maestra w literackim portrecie Bogusława Kaczyńskiego".

Obok Marceliny Sembrich-Kochańskiej i Jana Kiepury należała do najlepiej rozpoznawalnych polskich artystów operowych na świecie. Była wielką mistrzynią bell canta, a za sprawą arcymistrzowskiej techniki koloraturowej nazywana również Słowikiem. Sama w sobie była epoką. Jej najsłynniejszą partią była Rozyna w "Cyruliku sewilskim", ale z wielkim sukcesem śpiewała również partię Gildy w "Rigoletto", Łucji w "Łucji z Lamermoor", Violetty w "La traviata" i kilkadziesiąt innych. Była jedną z pionierek nagrań gramofonowych i radiowych występów na żywo. Miała niepowtarzalny styl, urok i elegancję. Do końca życia zachowywała młodość ducha; była uosobieniem urody życia. Przez wiele lat zajmowała się pedagogiką, stworzyła własną metodę pedagogiczną. Jej uczennice śpiewały tak jak ona na największych scenach świata. Nazywano ją Wielką Maestrą. Choć związana z mediolańską La Scalą i innymi teatrami operowymi świata często występowała w Teatrze Wielkim w Warszawie. W drugiej połowie życia wykształciła wielu wybitnych solistów tego Opery Narodowej.

Nieprzypadkowo Akademia Operowa Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie oraz Fundacja im. Bogusława Kaczyńskiego ORFEO przygotowują wspólnie koncert "Viva Sari! Maestra w literackim portrecie Bogusława Kaczyńskiego". Autor jedynej biografii artystki "Ada Sari. Kulisy wielkiej sławy" mógł poszczycić się wspaniałą przyjaźnią młodego wówczas znawcy opery i wielkiej śpiewaczki. Obiecał jej napisanie książki i słowa dotrzymał po wielu latach żmudnej pracy. Obecnie to jedyna tak obszerna publikacja o tej artystce.

W koncercie "Viva Sari!" (takim okrzykiem w teatrach włoskich wywoływano śpiewaczkę do niekończących się bisów) wystąpią słuchaczki Akademii Operowej TW-ON oraz Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Rafała Kłoczko. Widzowie dzięki przygotowanej specjalnie video-narracji będą mogli za sprawą książki Bogusława Kaczyńskiego przenieść się w czasy sukcesów artystycznych Ady Sari.

Koncert odbędzie się 23 września o godz. 19.00 w Sali Młynarskiego Teatru Wielkiego w Warszawie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji