Artykuły

Warszawa. Wkrótce otwarcie Sceny Muzycznej w Teatrze Żydowskim

Teatr Żydowski rozpoczął już sezon prapremierą "Pieśni o zamordowanym żydowskim narodzie" Icchaka Kacenelsona w Synagodze im. Nożyków w Warszawie. Wczoraj ogłosił swoje plany na cały sezon 2018/2019. Oprócz premier w nowym sezonie otwiera także Scenę Muzyczną.

- Mijający rok jest szczególny dla Teatru Żydowskiego pod wieloma względami. Przyznanie nam siedziby na Próżnej, XV Festiwal Warszawa Singera, trzydziestolecie istnienia Fundacji Shalom - od lat robimy wszystko, by kultura i tradycja żydowska stanowiła ważny punkt na mapie Warszawy - mówi Gołda Tencer, dyrektor Teatru Żydowskiego i prezes Fundacji Shalom - Mam wielką nadzieję, że wydarzenia, na które zaprosimy widzów w nowym sezonie, poruszą ich jak zawsze, skłonią do refleksji, ale też rozbawią i zrelaksują.

PREMIERY SEZONU 2018/2019

Najbliższą premierą Teatru Żydowskiego będzie "Rejwach" według doskonałej książki Mikołaja Grynberga. Spektakl zostanie wyreżyserowany przez Andrzeja Krakowskiego, mieszkającego na stałe w Nowym Jorku reżysera, scenarzystę i producenta filmowego. Premiera zaplanowana jest na 27 października na Scenie Garnizonu Warszawskiego przy al. Niepodległości w Warszawie.

- Nominowana do Nagrody Nike książka Mikołaja Grynberga "Rejwach" zmusza do refleksji, dotyka niezagojonych ran i nie pozwala zasnąć - mówi Andrzej Krakowski, emigrant z 1968 roku. - Podmiotem opowieści w moim spektaklu zrobiłem samego autora, Mikołaja Grynberga, to przez niego przemawiać będą bohaterowie: Żydzi różnych generacji.

Zimą Olga Lipińska wyreżyseruje w Teatrze Żydowskim sztukę "Jurandot" na podstawie twórczości Jerzego Jurandota. Maciej Wojtyszko planuje przygotowanie adaptacji nieznanej powieści Israela Singera (brata Icchaka Bashevisa Singera) "Josie Kałb". Kolejną pozycją w nowościach Teatru Żydowskiego będzie musical "Śpiewak Jazzbandu" w reżyserii Wojciecha Kościelniaka.

Scena Muzyczna w Teatrze Żydowskim i jubileusz Gołdy Tencer

Teatr Żydowski otwiera w nowym sezonie Scenę Muzyczną. Kuratorami tej sceny zostali Marcin Masecki i Jan Młynarski - muzycy, którzy rok temu rozpoczęli podróż z muzyką okresu międzywojennego i wydali bestsellerową płytę "Noc w wielkim mieście". Koncert, który zainauguruje Scenę Muzyczną Teatru Żydowskiego 1 października, będzie jednocześnie świętowaniem jubileuszu pięćdziesięciolecia pracy artystycznej dyrektor teatru - Gołdy Tencer.

Muzyczna Scena Teatru Żydowskiego to projekt, który ma towarzyszyć repertuarowi teatru, przybliżając zapomnianą już często muzykę i kulturę okresu międzywojennego, którą w znacznej części tworzyli Polacy żydowskiego pochodzenia. Masecki/Młynarski wskrzeszają utwory, które powstawały już pod koniec lat 20-stych ubiegłego wieku. Wybitni kompozytorzy tacy jak Henryk Wars, Jerzy Petersburski czy bracia Artur i Henryk Gold, zasłuchani w płytach zza oceanu czy z Berlina, tworzyli hity na potrzeby filmu, kabaretów, teatrów i rewii, a także na zamówienie coraz liczniejszych wytwórni płytowych takich jak Columbia czy Syrena Record. Podczas kolejnych koncertów każdy z zaproszonych przez kuratorów muzyków stanie przed takim samym zadaniem - odnalezienia i nowej aranżacji polskiej muzyki, która wiodła niegdyś prym i porywała do tańca tysiące ludzi.

***

Na zdjęciu: "Pieśń o zamordowanym żydowskim narodzie" w Synagodze im. Nożyków

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji