Artykuły

Szczecin. Co nas jeszcze czeka w nowym sezonie

Jako pierwszy sezon zaczął Teatr Polski. Jeszcze w sierpniu pokazał "Sen nocy letniej" Szekspira w reżyserii Adama Opatowicza. Kolejna premiera już w najbliższą sobotę. Będzie to sztuka Cat Delaney "Lepiej już nie było" reżyserii Stefana Szaciłowskiego.

Premiery we Współczesnym

Z kolei "Fanny i Aleksander" to pierwsza premiera, którą zobaczymy w tym sezonie w Teatrze Współczesnym.

- Zaczynamy bardzo ciekawie. Bergman jest teraz bardzo ważną postacią, wydaje się jego książki, więc pierwsza premiera będzie dużym wydarzeniem - mówi Anna Augustynowicz, dyrektor artystyczny Teatru Współczesnego. - Druga premiera, "Malała", rozpocznie nowy cykl w naszym teatrze pt. "Dorosłość".

"Fanny i Aleksander" to pierwsza w Polsce adaptacja jednego z najpiękniejszych dzieł światowego kina.

Natomiast na początku przyszłego roku na dużej scenie będzie można zobaczyć "Piosenki" Beaty Kozidrak na podstawie tekstu Piotra Domalewskiego. To będzie spektakl muzyczny złożony z piosenek jednej z najbardziej charyzmatycznych wokalistek naszych czasów.

Drugi spektakl w cyklu "Dorosłość" zobaczymy w marcu. Spektakl będzie miał tytuł "Lepsze lasy". Wyreżyseruje go Tomasz Kaczorowski. Choć głównymi bohaterami są zwierzęta, to główną ramą inscenizacyjną jest zabawa, podczas której pięcioro aktorów kontruje teatralną przypowieść.

Również w marcu Anna Augustynowicz wyreżyseruje spektakl "Wracaj". Będzie to koprodukcja z Teatrem Powszechnym z Łodzi. Do powojennego Radomia powraca człowiek o pseudonimie Bobby Kleks. Jego pojawienie się uruchamia pamięć przeszłości, która kładzie cień na życiu bohaterów dramatu.

Ostatnie premiery to "Czarownice z Salem" i "Pani Furia". "Czarownice z Salem", słynny tekst Artura Millera wyreżyseruje Adam Orzechowski. Sztuka Millera to jeden z najważniejszych dramatów amerykańskich XX wieku oparty na prawdziwych wydarzeniach - procesach i egzekucjach rzekomych czarownic, które odbyły się w miasteczku Salem. "Pani Furia" Grażyny Plebanek opowiada o rodzinie imigrantów z Konga, która na różne sposoby próbuje radzić sobie z obcością w Europie.

Pleciuga dla dzieci

Pleciuga zaczyna sezon 22 września. Będzie to premiera spektaklu "Maleńkie Królestwo królewny Aurelki" w reżyserii Ewy Piotrowskiej. Przedstawienie to koprodukcja dwóch teatrów: Teatru Lalek "Pleciuga" i Teatru Baj z Warszawy. Scenariusz powstał w oparciu o książkę Roksany Jędrzejew-kiej-Wróbel. Na scenie zobaczymy trójkę aktorów ze szczecińskiego teatru lalek: Grażynę Nieciecką-Puchalik, Rafała Hajdukiewicza i Mirosława Kucharskiego. Aktorzy z warszawskiego Baja to: Malwina Czekaj i Marek Zimakiewicz.

Koncerty i wystawy a także spotkania

Stara Rzeźnia też przedstawiła bogaty program na jesień. Ma być mnóstwo wystaw, ale także koncerty gwiazd polskiej sceny muzycznej czy wydarzenia cykliczne, które cieszą się wielkim zainteresowaniem.

- Kolejny raz zaprosimy na "Weekend Star Wars", ale miłośnicy "Gwiezdnych wojen" poza stałymi elementami ekspozycji przygotowali także zupełnie nowe eksponaty z całego świata, które będzie można oglądać. Nie zabraknie także warsztatów dla najmłodszych - mówi Patryk Walczak, kierownik Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia.

Od 7 września w Galerii Szczecińskiej podziwiać będzie można wystawę uznanej artystki Renaty Łempickiej.

Wrzesień ciekawie prezentuje się jeżeli chodzi o plan koncertowy. 14 września usłyszymy najsłynniejszego w Polsce Walijczyka. Kim jest John Porter nie trzeba nikomu mówić. Artysta w Starej Rzeźni wykona piosenki z ostatniego solowego albumu, ale nie zabraknie także muzycznych projektów np. z Nergalem czy Anitą Lipnicką.

29 września do Starej Rzeźni wraca Jarek Wist i projekt Swinging With Sinatra. We wrześniu będzie też spotkanie z Filipinkami.

W październiku będzie spotkanie z Katarzyną Nosowską, która opowie o swojej książce. Wystąpi też Mery Spolsky.

Natomiast tegoroczny Sylwester zaplanowano wrytmie tanga.

ARTYŚCI

KATARZYNA NOSOWSKA. Piosenkarka, autorka tekstów, wokalistka zespołu rockowego Hey (1992), laureatka nagrody Paszport "Polityki" (1993) i wielokrotnie Nagród Muzycznych "Fryderyk"; członkini Akademii Fonograficznej Związku Producentów Audio-Video (ZPAV)[5]: felietonistka i pisarka. W 2013 została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi. W 2018 nakładem wydawnictwa Wielka Litera ukazała się jej książka zatytułowana "A ja żem jej powiedziała".

JOHN PORTER. Walijski muzyk, kompozytor i tekściarz. Od 1976 mieszka w Polsce, gdzie związał się z Aleksandrą, swoją pierwszą żoną, i tu zaczął tworzyć, komponować, robiąc karierę jako wykonawca. 18 czerwca 2007 roku wydano 12 płyt Johna Portera pod tytułem "Why?". W 2016 wspólniez Nergalem stworzył duet z pogranicza rocka, folku i country Me and That Man, w którym w 2017 roku nagrali album "Songs of Love and Death".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji