Artykuły

Włochy. Marcin Czarnik z filmem w Wenecji

3 września na 75. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji odbędzie się premiera "Schyłku dnia", najnowszego filmu László Nemesa - węgierskiego reżysera nagrodzonego Oscarem za "Syna Szawła". W filmie wystąpił m.in. aktor TR Warszawa - Marcin Czarnik, który obecny będzie także na premierowym pokazie.

"Schyłek dnia" wyświetlany jest na festiwalu w ramach Konkursu Głównego.

Akcja filmu toczy się w stolicy Węgier w 1913 roku. Młoda Iris Leiter powraca do Budapesztu z zamiarem odnalezienia zaginionego brata. Dziewczyna stara się o pracę w sklepie z kapeluszami, który niegdyś prowadzili jej rodzice. Okazuje się jednak, że miejsce prowadzone przez nowego właściciela - Oszkára Brilla, skrywa mroczną tajemnicę. Leiter na nowo odkrywa miasto, które zapamiętała z dzieciństwa. W poszukiwaniu własnej historii Iris staje się świadkiem wydarzeń, które wpłyną na bieg historii i na zawsze zmienią Europę.

W najnowszym filmie Nemesa zobaczymy aktora TR Warszawa, Marcina Czarnika, który wcieli się w rolę Sándora. To nie pierwszy raz, kiedy Czarnik występuje u węgierskiego reżysera. Wcześniej wystąpił jako kapo Feigenbaum w nagrodzonym Oscarem i Grand Prix Festiwalu w Cannes "Synu Szawła". Marcin Czarnik obecny będzie podczas premiery filmu w Wenecji. Po premierowym pokazie we Włoszech "Schyłek dnia" zostanie wyświetlony również podczas TIFF - Toronto International Film Festival.

"Schyłek dnia" wyświetlany jest jako jeden z filmów biorących udział w Konkursie Głównym Festiwalu. O nagrodę powalczy z filmami m.in. braci Coen, Damiena Chazella, czy Mike'a Leigha oraz Alfonso Cuaróna. Członkinią Jury Konkursu Głównego jest w tym roku Małgorzata Szumowska. Oprócz polskiej reżyserki w Jury Konkursu Głównego tegorocznej edycji zasiądą także: Guillermo del Toro (przewodniczący), Sylvia Chang, Trine Dyrholm, Nicole Garcia, Paolo Genovese, Taika Waititi, Waltz oraz Naomi Watts.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji odbywa się w tym roku po raz 75. i potrwa od 29 sierpnia do 8 września.

Film wkrótce trafi także do dystrybucji w Polsce, którą zajmie się Gutek Film.

Marcin Czarnik - absolwent Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie (2000). Pracował w Teatrze Polskim we Wrocławiu, Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, Teatrze Polskim we Wrocławiu i Starym Teatrze w Krakowie. Pod koniec 2017 roku dołączył do zespołu TR Warszawa. Współpracuje z Janem Klatą (m.in. "Do Damaszku" A. Strindberga, 2013, "Sprawa Dantona" S. Przybyszewskiej, 2008, "H." wg W. Shakespeare'a, 2004) oraz z Moniką Strzępką i Pawłem Demirskim (m.in. "Triumf woli", 2016, "Bitwa Warszawska 1920", 2013, "nie-boska komedia. WSZYSTKO POWIEM BOGU!", 2014, "Dziady. Ekshumacja", 2007). Wystąpił w wielu filmach i produkcjach telewizyjnych (m.in. serial "Artyści", reż. Monika Strzępka i Paweł Demirski, 2016, "Syn Szawła", reż. László Nemes, 2015, "Z daleka widok jest piękny", reż. Wilhelm Sasnal, Anna Sasnal, 2011). W 2011 odznaczony Brązowym Medalem Gloria Artis-Zasłużony Kulturze, nagrodzony m.in. w 2015 roku Nagrodą Teatralną im. S. Wyspiańskiego za rolę Krasińskiego/Hrabiego Henryka w spektaklu "nie-boska komedia. WSZYSTKO POWIEM BOGU!" Pawła Demirskiego w reż. Moniki Strzępki, w 2009 roku nagrodą dla Najlepszego aktora - za rolę Robespierre'a w przedstawieniu "Sprawa Dantona" S. Przybyszewskiej w reż. Jana Klaty na 19. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Kontakt w Toruniu, zdobywca Grand Prix za rolę Robespierre'a na 48. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych-Festiwalu Sztuki Aktorskiej.

Role w TR Warszawa:

- "Weź, przestań", 2006, reż. Jan Klata

- "Areteia", 2010, reż. Grzegorz Jarzyna (Schauspiel Essen)

- "Solaris. Raport" wg S. Lema, 2011, reż. Natalia Korczakowska

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji