Artykuły

Chorzów. Prapremiera "Ulic Wolności" na jubileusz teatru i miasta

Prapremierę spektaklu "Ulice Wolności" wystawią 2 września artyści świętującego 85-lecie Teatru Reduta Śląska z Chorzowa. Wydarzenie wpisuje się w obchody 150. rocznicy nadania praw miejskich Królewskiej Hucie - tak wcześniej nazywał się Chorzów.

Ulica Wolności to reprezentacyjna arteria Chorzowa.

- Każdy z nas ma taką ulicę Wolności, czasem nosi ona nazwę 1 Maja, czasem 3 Maja, czasem Żołnierzy Wyklętych czy Piłsudskiego. Zamknięto tam księgarnie i kino, do którego się kiedyś chodziło, pozostały piwiarnie, powstały szmateksy. To uniwersalna historia - powiedział PAP dyrektor Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego w Katowicach Robert Talarczyk, który jest reżyserem spektaklu.

"Ulice Wolności" napisał chorzowianin, dyrektor instytucji kultury Katowice-Miasto Ogrodów, Piotr Zaczkowski. Autorem muzyki jest raper Miuosh, a scenografii - Ewa Satalecka. 6 września spektakl zostanie zaprezentowany w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.

Talarczyk powiedział PAP, że występujący w przedstawieniu aktorzy Teatru Reduta, choć oficjalnie są amatorami to w gruncie rzeczy zawodowcy. - Oddani swojej pasji teatralnej, pokorni, utalentowani. Praca z nimi to ogromna przyjemność - podkreślił.

Teatr Reduta Śląska to jeden z najstarszych, amatorskich teatrów w Polsce. Jego początki sięgają 1933 r. Tworzyli go pasjonaci, absolwenci śląskich szkół, ludzie różnych zawodów, których celem było propagowanie kultury, teatru, a co najważniejsze - języka polskiego. W ciągu pierwszych sześciu lat aktorzy zrealizowali 29 premier, co dawało około pięć nowych sztuk każdego roku. Po wojnie - do 1995 r. Reduta wystawiła ok. 80 premier. W 1995 r. zawiesiła działalność. Z teatrem było związanych kilkaset osób. W 2012 r. teatr reaktywowano. Pierwszym przedstawieniem po przerwie była sztuka pt. "Tragedia prześlicznej Ulijanki i dojrzałego Edmunda" autorstwa i reżyserii Mirosława Orzechowskiego, której prapremiera odbyła się 23 lutego 2013 r.

Królewska Huta, a w zasadzie Koenigshutte, powstała za czasów administracji pruskiej. W 1791 r. z inicjatywy niemieckiego hrabiego Fryderyka Redena zaczęła pracę kopalnia węgla "Koenig" ("Król"), później przemianowana na "Barbarę-Chorzów". W 1802 r. rozpoczęła działalność "Koennigshutte", czyli "Królewska Huta", późniejsza Huta Kościuszko.

Osada przemysłowa Koenigshutte w drugiej połowie XIX w. W 1868 r. na mocy aktu erekcyjnego króla pruskiego Wilhelma I uzyskała prawa miejskie. Wtedy włączono do niej okoliczne małe miejscowości. Miasto się rozbudowywało, zbudowano drogi i połączenia kolejowe z innymi śląskimi ośrodkami. W 1922 r. Koeningshutte znalazła się w granicach państwa polskiego. Wtedy też miastu nadano polską nazwę Królewska Huta.

1934 r. to czas zjednoczenia Królewskiej Huty z Chorzowem - wtedy gminą wiejską powiatu katowickiego i Nowymi Hajdukami - małą gminą powiatu świętochłowickiego. Po połączeniu miasto otrzymało obecną nazwę Chorzów.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji