Artykuły

Wrocław. Akcja "Tudzież - wrocławskie czytanie Przedwiośnia"

Dolnośląskie Centrum Filmowe i Wrocławski Dom Literatury szykują odpowiedź na Narodowe Czytanie skróconej wersji "Przedwiośnia" przez prezydenta Andrzeja Dudę. 8 września kilkaset osób będzie we Wrocławiu czytało powieść Stefana Żeromskiego w pełnej wersji (...)

Czytanie "Przedwiośnia" w DCF (w Piano Barze) zaplanowano 8 września, od godz. 10 do 20. Dostępny będzie także internetowy streaming.

Jarosław Perduta: - Zakładamy, że skoro odsłuchanie audiobooka zajmuje około dziesięciu godzin, tyle mniej więcej potrwa nasza akcja. Zamierzamy zaprosić do niej sto osób, każda będzie czytała przez ok. sześć minut.

W czytaniu wezmą udział m.in. aktorzy Adam Szczyszczaj, Rafał Kronenberger, Tomasz Lulek, Igor Kujawski, Dariusz Maj, Halina Rasiakówna (związani z Teatrem Polskim w Podziemiu i Teatrem Polskim), Konrad Imiela i zespół Teatru Muzycznego Capitol, muzyk Maciej Kurowicki, aktorka i piosenkarka Karolina Kicuła, aktor Wiesław Cichy (Wrocławski Teatr Współczesny), Agata Kucińska (aktorka i reżyserka), Robert Wagner (aktywista społeczny, współorganizator akcji) oraz dziennikarze lokalnych mediów.

Perduta: - Przypominam, że we wrocławskim Teatrze Polskim wystawiono Mickiewiczowskie "Dziady" bez najmniejszych skrótów, tekst o wiele starszy od "Przedwiośnia", a jednym z największych zaskoczeń podczas spektakli było to, że mimo upływu lat nie powoduje on żadnych zakłóceń w komunikacji z widownią. Można więc powiedzieć, że Wrocław ma dobrą praktykę w prezentacji arcydzieł polskiej literatury bez skrótów.

Żeromski także w Rynku

Obok DCF, na czytanie "Przedwiośnia" bez skrótów zapraszają także Wrocławski Dom Literatury i aktorzy offowego Teatru Ad Spectatores. Wydarzenie zatytułowali "Socjalista, anarchista, antykomunista - Żeromski/Narodowe Czytanie". Organizatorzy tłumaczą: "Rzecz jasna nieco prowokujemy, ale też zachęcamy do namysłu. I choć Żeromskiego sympatie do ruchów socjalistycznych są powszechnie znane, nie są tajemnicą jego zainteresowania ideami anarchizmu i syndykalizmu, trudno też o drugiego pisarza z jego pokolenia, który by tak otwarcie krytykował komunizm, tak żarliwie przestrzegał przed bolszewizmem (o tym właśnie jest "Przedwiośnie"!), to nie to w tym wypadku jest najważniejsze. Stefan Żeromski, jego życiorys i twórczość, dobitnie pokazują, że o polskiej literaturze, o Polsce w ogóle, nie da się mówić, używając uproszczeń czy wartościujących etykiet. I na to też chcemy zwrócić uwagę".

Czytanie WDL zaplanowano w Rynku i Przejściu Garncarskim, rozpocznie się 8 września o godz. 17.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji