Artykuły

Legnica. "Zabijanie Gomułki" live w TVP Kultura

TVP zaprezentowała jesienną ramówkę. Jak powiedziała w wywiadzie dla PAP dyrektor TVP Kultura Barbara Schabowska jedną z propozycji tego kanału w ramach Telewizyjnego Festiwalu Teatrów Polski będzie bezpośrednia transmisja z legnickiego teatru spektaklu "Zabijanie Gomułki" w reżyserii Jacka Głomba.

Według tej zapowiedzi do końca br. na antenie TVP Kultura pojawią się dwie premierowe transmisje, przeprowadzone w ramach Telewizyjnego Festiwalu Teatrów Polski. Pierwszą z nich będzie spektakl krakowskiego Teatru Łaźnia Nowa pt. "Wszystko o mojej matce" w reżyserii Michała Borczucha. Drugą - przedstawienie przygotowane przez Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy "Zabijanie Gomułki" (na zdjęciu) na podstawie "Tysiąca spokojnych miast" Jerzego Pilcha w adaptacji Roberta Urbańskiego i reżyserii Jacka Głomba.

Telewizyjny Festiwal Teatrów Polski w TVP Kultura realizowany we współpracy z Agencją Kreacji Teatru TV to kontynuacja pomysłu zainicjowanego w 2015 roku, gdy świętowano 250-lecie Teatru Narodowego i teatru publicznego w Polsce. Odnowioną edycję zainaugurowano w marcu br. transmisją "Ślubu" Witolda Gombrowicza w reżyserii Anny Augustynowicz z Teatru Współczesnego w Szczecinie.

W 2018 roku festiwal odbywa się pod auspicjami jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Co miesiąc TVP Kultura transmitować będzie wybrane inscenizację ważnych polskich dzieł klasycznych lub współczesnych. Celem projektu jest zaprezentowanie szerszej publiczności twórców i teatry z całej Polski. Po zakończeniu emisji widzowie zostaną zaproszeni do głosowania w plebiscycie na najlepszy spektakl Festiwalu. Rozstrzygnięcie nastąpi w grudniu tego roku.

Nie będzie to pierwsza transmisja live z legnickiego teatru. We wrześniu 2005 roku (niespełna rok po premierze) TVP Kultura transmitowała z legnickiej Sceny na Piekarach "Made in Poland" w autorskiej reżyserii Przemysława Wojcieszka. Na ówczesne czasy była to pionierska realizacja: ekipa licząca kilkadziesiąt osób, 12 kamer, dwa wozy transmisyjne, satelitarna stacja nadawcza. "Transmisja przedstawienia "Made in Poland" była wydarzeniem, którym nasza telewizja może się szczycić" - napisał bezpośrednio po niej ówczesny dyrektor TVP Kultura Jacek Weksler.

Po kosmetycznym montażu spektakl pokazywany był w TVP wielokrotnie. Wiosną 2007 roku właśnie ta realizacja sensacyjnie zdobyła Grand Prix 1. Międzynarodowego Festiwalu Twórczości Telewizyjnej "Prix Visionica" we Wrocławiu pokonując kilkaset telewizyjnych produkcji z kilkudziesięciu krajów świata! Na podstawie tej sztuki kilka lat później (2010) Przemysław Wojcieszek zrealizował film fabularny pod tym samym tytułem.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji