Artykuły

Poznań. Janda, Szczepkowska i nie tylko. Plenerowy teatr po raz trzeci

Na scenie oglądamy ją w szpilkach, które w żaden sposób nie kojarzą się z jej bohaterką. Staje za stołem i obierając jabłka na szarlotkę nie przestaje mówić. Jak to Krystyna Janda. We wtorek 21 sierpnia zagra spektakl o Danucie Wałęsie. Trwa trzecia edycja cyklu #Na Wolnym.

Przez cały lipiec na dziedzińcu Urzędu Miasta gościły koncerty, kino pod chmurką i Silent Disco. W sierpniu plenerową sceną zawładną teatry z całej Polski i przedstawienia dla dzieci. Jednym z najgłośniejszych wydarzeń będzie na pewno "Danuta W." Teatru Polonia z Krystyną Jandą [na zdjęciu].

Spektakl powstał na podstawie książki Danuty Wałęsy "Marzenia i tajemnice" opracowanej przez Piotra Adamowicza. Autobiografia ukazała się w 2011 r. Stała się wydarzeniem: żona Lecha Wałęsy po raz pierwszy wyszła z cienia męża i opowiedziała z własnej perspektywy o kulisach wielkiej polityki i historycznym przełomie, którego była świadkiem. To m.in. książka o samotności matki ośmiorga dzieci, o niełatwej relacji z mężem, który stał się symbolem obalenia komunizmu, ale który we własnym domu był często wielkim nieobecnym.

Premiera "Danuty W." odbyła się rok później w gdańskim Teatrze Wybrzeże i w Warszawie. Główna bohaterka wzięła udział w obu pokazach. Widownia pękała w szwach. Emocje udzieliły się zresztą samej Jandzie, która podczas gdańskiej premiery przerwała spektakl, przeprosiła i zaczęła od nowa, bo pomyliła się w tekście (całość rozpoczyna wyliczanka imion dzieci Danuty i Lecha oraz ciąg dat ich urodzin). - Niech się pani nie przejmuje, ja też tego nie pamiętam - pocieszał ją z widowni Lech Wałęsa.

- Nie mam zamiaru na scenie udawać pani Danuty, studiować jej sposobu mówienia czy bycia, tu chodzi o coś więcej. O prostotę, dumę, prawdę, szczerość, odwagę i człowieczeństwo, o Polskę także - wyznała.

***

Cykl "Teatr#NaWolnym" to - podobnie jak w ubiegłych latach - przedstawienia z całej Polski kierowane do publiczności w różnym wieku i z różnymi oczekiwaniami.

Pokazy otworzy 17 sierpnia "PePePe. Przegląd Piosenki Poznańskiej", czyli spektakl-koncert, który zamknął tegoroczny sezon w Teatrze Polskim w Poznaniu. - To trochę wymagający prezent, bo sięgamy do poezji, tekstów przedwojennych kabaretów, a nawet twórczości socrealistycznej - opowiadała niedawno Joanna Drozda, reżyserka spektaklu.

W niedzielę 19 sierpnia Teatr im. Cypriana Kamila Norwida z Jeleniej Góry pokaże "Gąskę" na podstawie Nikołaja Kolady, a dzień później zobaczymy "Seks dla opornych" Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej Gminy Suchy Las. Wrocławski Teatr Komedia 22 sierpnia wystawi spektakl "Nic nie gra". - Połączenie kryminału Agaty Christie z kabaretem "Monty Python" - zapowiadają artyści.

W czwartek 23 sierpnia nadarzy się okazja, by zobaczyć w plenerze

spektakl "Kalina" poznańskiego Teatru Nowego. To monodram oparty na biografii i piosenkach Kaliny Jędrusik w wykonaniu Anny Mierzwy. Jest tu m.in. słynna piosenka "Bo we mnie jest seks", zespół grający na żywo, pluszowy szezlong, lustra. I świetnie śpiewająca Mierzwa

- w ciemnej peruce, w cielistej halce, w sukience w grochy, w roli ikony seksu z czasów PRL.

W piątek 24 sierpnia Teatr Muzyczny wystawi "Akompaniatora"

- spektakl o relacji pomiędzy diwą operową i towarzyszącym jej od trzydziestu lat pianistą. Opowieść o miłosnej obsesji w miarę rozwoju akcji przekształca się z farsy w thriller psychologiczny Grają Wiesław Paprzycki i Justyna Winkel.

Teatralny cykl pokazów zamknie 25 sierpnia "Goła Baba" Teatru Polonia z Joanną Szczepkowską. - Monodram pod frapującym tytułem składa się z dwu części, w których rozmowy z widzami toczą dwie bardzo różne kobiety: liryczna, stonowana kobieta z parasolką, której poetyka -jak obawia się autorka - z trudem dociera do dzisiejszego widza i przebojowa, rubaszna, tytułowa "goła baba", znacznie lepiej trafiająca w upodobania skomercjalizowanej, szerokiej publiczności - relacjonował po premierze w 1997 r. w "Przekroju" Lucjan Kydryński. - Wnioski wypływają z tego zdarzenia niezbyt pochlebne dla kultury współczesnego społeczeństwa, ale Szczepkowska wysnuwa je z wyrozumiałością i życzliwością dla obu postaci, a przede wszystkim z ogromnym poczuciem humoru i mistrzowskim aktorstwem - pisał nieżyjący już znakomity dziennikarz.

Na osobny cykl pokazów na dziedzińcu Urzędu Miasta organizatorzy zapraszają od połowy sierpnia dzieci. W sobotę 18 sierpnia mali widzowie obejrzą "La La Lalki" Teatru Animacji - o tajemnicach magazynu pełnego teatralnych lalek. Dzień później będą "Blumowe piosenki", czyli przedstawienie w formie koncertu. A w sobotę 25 sierpnia - "Chodź na słówko" Centrum Sztuki Dziecka.

Rezerwacja wejściówek rozpoczęła się 1 sierpnia, dystrybucja od 6 sierpnia. Bilety są bezpłatne. Należy je wydrukować w domu, zostaną sprawdzone przed wejściem na dziedziniec. Dla jednej osoby przewidziane są maksymalnie dwie wejściówki.

Specjalna pula biletów papierowych będzie dostępna od 10 sierpnia w Centrum Inicjatyw Rodzinnych i Centrum Inicjatyw Senioralnych. To oferta dla rodzin oraz seniorów.

Osoby, dla których nie starczy biletów online, będą miały możliwość zdobycia biletu w Centrum Informacji Miejskiej na 2 dni robocze przed każdym spektaklem. Szczegółowe informacje - na www.poznan.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji