Artykuły

Włochy. "Hymn do miłości" na Mittelfest Festival

5 lipca spektakl "Hymn do miłości" w reż. Marty Górnickiej zostanie pokazany w Cividale del Friuli Mittelfest Festival obok spektakli m.in. Luka Percevala, Kornéla Mundruczó. Jest to pierwszy pokaz pracy Marty Górnickiej we Włoszech.

W "HYMNIE DO MIŁOŚCI" obraz orkiestry grającej w obozach Zagłady i temat Holokaustu staje się dla Górnickiej punktem wyjścia do poruszenia wątków narastających w Europie tendencji nacjonalistycznych i kryzysu migracyjnego. W libretcie do Hymnu reżyserka demonstruje przemoc języka dzisiejszej polityki: sięga po szerzący się w Internecie język nienawiści, cytuje wypowiedzi fundamentalistycznych bojowników i terrorystów (m.in. fragmenty 2083. Europejskiej Deklaracji Niepodległości - manifestu Andersa Breivika, przemówienia przywódcy ISIS Abu-Bakra i Ben Ladena) wystąpienia polityków, i zderza je z popowymi piosenkami i frazami patriotycznych pieśni. Wykorzystuje muzyczne i rytualne struktury, przywołuje pieśni narodowe i fragmenty liturgii, żeby zapytać, gdzie prowadzi nas zlepiająca się z nich pieśń.

Jak mówi w wywiadzie dla Corriere della Sera reżyserka spektaklu: "HYMN DO MIŁOŚCI" zamyka światowy tryptyk wokół "MATKI COURAGE". MATKA COURAGE jest businesswoman, żołnierzem i politykiem. MATKA płacze nad swoim dzieckiem - narodem - który znów popełnia błędy, nigdy nie jest doskonałe. Ale ponownie rodzi kolejnego syna, córkę, których posyła na wojnę...

I wreszcie Europa jako MATKA () Matka, która deklaruje: "Jestem gotowa przyjąć wszystkich, ale też i wypluć". Miliony ludzi chcą przedostać się do MATKI EUROPY. Do tego wielkiego mitu. Wszyscy oni są bardzo COURAGE, bo bez względu na ryzyko i wiedzę o tym co się może wydarzyć, wchodzą na łódki. Europa może wyśle im kilka łódek naprzeciw, zbuduje kilka domów dla azylantów. EUROPA, ta tłusta matka oblana wodami, która nie chce przyjąć swoich dzieci, wypluwa je na brzeg. W reakcji na wydarzenia z ostatnich dni słyszę jak Chór traci głos, staje się Chórem niemych Katarzynek. Tak, CHÓR stoi oniemiały wobec tego co się dzieje.

"HYMN DO MIŁOŚCI" zostanie zaprezentowany trzykrotnie w dniach 16-18 sierpnia podczas Zürcher Theater Spektakel w Zurychu. Na jesieni planowa jest kolejna międzynarodowa trasa spektaklu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji