Artykuły

Zachodniopomorskie. Każdy może zadyrygować falami Bałtyku jak Kantor

Na zachodnich plażach Bałtyku odbędzie się cykl akcji nawiązujących do "Panoramicznego Happeningu Morskiego" Tadeusza Kantora. W ten sposób Muzeum Narodowe w Szczecinie promuje się nad morzem.

Słynne dla polskiej sztuki zdjęcie zostało zrobione 23 sierpnia 1967 roku na plaży w Łazach koło Koszalina. Uwieczniło w kadrze ubranego w smoking Edwarda Krasińskiego dyrygującego falami. Koncertu słucha i patrzy w dal siedząca na leżakach grupa plażowiczów.

Całość wymyślił i wyreżyserował biegający tego dnia po plaży w kapeluszu, pasiastym szlafroku, z tubą w dłoni Tadeusz Kantor. To zapis "Koncertu Morskiego", jednego z czterech performansów artysty, które tego dnia odbyły się na bałtyckiej plaży.

Zdjęcie zrobił Eustachy Kossakowski, który w latach 60. i 70. dokumentował polską neoawangardę. Rzecz odbywała się w ramach plenerów osieckich, organizowanych pod Koszalinem od 1963 do 1981 roku.

Kamień węgielny

W Muzeum Narodowym przy Wałach Chrobrego w Szczecinie oglądać można wystawę dokumentacji fotograficznej "Panoramicznego Happeningu Morskiego" Tadeusza Kantora. Kurator Andrzej Pawełczyk (w Świnoujściu prowadzi Miejską Galerię Sztuki Współczesnej ms44) poszerzył ją o prace artystów biorących udział w happeningu: Jerzego Beresia, Edwarda Krasińskiego, Stanisława Fijałkowskiego, Tadeusza Kantora.

Pawełczyk zwraca uwagę na gest, dla którego powstał ten happening. - Cały "Happening Morski" Kantora jest zadedykowany wolności tworzenia i wolności człowieka. To jest bardzo ważne w każdym momencie i w każdym czasie - mówi.

- Kolejnym elementem istotnym dla Pomorza Zachodniego jest to, że takie wydarzenie jak ten happening, jak plenery osieckie, były przeglądem ówczesnej neoawangardy, a dzisiaj - klasyki sztuki polskiej - podkreśla. - Tego rodzaju wydarzenia mogłyby stać się kamieniem węgielnym tożsamości kulturalnej Pomorza.

Impresja na plaży

Kolejny rok Muzeum Narodowe w Szczecinie promować się będzie w wakacje w nadmorskich kurortach. W ramach kampanii "Może Muzeum" muzealnicy namawiają wczasowiczów do odwiedzenia wystaw Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Ekipa zawita do kilkunastu miejscowości, m.in. Świnoujścia, Międzyzdrojów, Wisełki, Rewala, Pogorzelicy, Wolina, Ahlbecku, Heringsdorf, gdzie rozda w sumie 15 tys. folderów.

A w nawiązaniu do wystawy czasowej "Panoramiczny Happening Morski" w siedmiu miejscowościach odbywać się będą artystyczne akcje przywołujące najsłynniejszą scenę z legendarnego happeningu Tadeusza Kantora.

W postaci Kantora i Krasińskiego jednocześnie wcieli się Łukasz Kowalski, aktor poznańskiego Teatru Biuro Podróży.

- Nie chcemy odgrywać legendarnego happeningu, nie będziemy go reinterpretować, tylko powołać ikoniczną scenę. Każdy chętny będzie mógł pokierować "Orkiestrą Morza" i otrzymać oryginalną pamiątkę, fotografię natychmiastową (Instax) - zdradza rzecznik MNS Daniel Źródlewski.

Rozpiska

2 lipca poniedziałek, godz. 20 - Świnoujście - plaża, wejście od ul. Powstańców Śląskich (Galeria Promenada)

3 lipca wtorek, godz. 20 - Międzyzdroje - plaża, zachodnie wejście przy molo

4 lipca środa, godz. 20 - Dziwnów - plaża, wejście od ul. Władysława Reymonta (Aleja Gwiazd Sportu)

5 lipca, czwartek, godz. 20 - Dziwnówek - plaża, główne wejście (ul. Kamieńska)

6 lipca, piątek, godz. 20 - Pobierowo - plaża, wejście od ul. Adama Mickiewicza

7 lipca, sobota, godz. 20 - Rewal - plaża, wejście z tarasu przy placu Wielorybów

8 lipca, niedziela, godz. 20 - Niechorze - plaża, wejście od ul. Pomorskiej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji