Artykuły

Poznań. Wkrótce festiwal dla najnajów

W dniach 3-8 lipca w Scenie Wspólnej Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu odbywać się będzie XII Międzynarodowy Festiwal Sztuki Dla Najnajmłodszych "Sztuka Szuka Malucha". To festiwal rodzinny. Dla organizatorów najważniejsze jest współuczestnictwo w wydarzeniach dzieci i dorosłych - rodziców, opiekunów, dziadków.

SZTUKA SZUKA MALUCHA to pierwszy w Polsce Międzynarodowy Festiwal Sztuki dla Najnajmłodszych czyli dla dzieci poniżej piątego roku życia oraz ich opiekunów. Jest to jednocześnie najstarsze w Polsce międzynarodowe wydarzenie w pełni poświęcone praktyce artystycznej skupiającej się na rodzinach z bardzo małymi dziećmi. Festiwal odbywa się w Poznaniu nieprzerwanie od 2006 roku. Projekt realizowany jest przez Art Fraction Foundation w ścisłej współpracy z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu - inicjatora nurtu teatru dla najnajmłodszych w Polsce oraz pomysłodawcy cyklu SZTUKA SZUKA MALUCHA.

Od ponad dziesięciu lat SZTUKA SZUKA MALUCHA zaprasza najnajmłodszych i bliskich im dorosłych do twórczej eksploracji. Wierząc w możliwość kreatywnego spotkania artystów i dzieci, co roku przygotowujemy serię warsztatów i spotkań oraz zapraszamy do Poznania najciekawsze produkcje z kraju i zagranicy - spektakle teatralne, taneczne, teatru formy, instalacje - adresowane głównie do dzieci do lat pięciu. Chcemy poszerzać granice poznawcze naszych odbiorców, dostarczać im coraz to nowych doznań artystycznych, stwarzać warunki do pogłębiania relacji i kreatywnego rozwoju.

Podczas dwunastu edycji festiwalu prezentowaliśmy wydarzenia z całej Polski, Europy i spoza naszego kontynentu (Japonia, a w tym roku Meksyk). Swoje produkcje pokazywały w Poznaniu najważniejsze światowe formacje zajmujące się sztuką dla bardzo małych dzieci, jak chociażby inicjator nurtu dla najnajmłodszych w Europie - włoska La Baracca, znany na całym świecie duński teatr Madam Bach czy eksperymentujący z muzyką i formą De Spiegel z Belgii. Nie brakuje również produkcji z Polski - budując program bacznie przyglądamy się propozycjom powstającym każdego roku na terenie naszego kraju, żeby zaprosić do Poznania te najciekawsze, najbardziej intrygujące oraz wartościowe poznawczo i artystycznie.

SZTUKA SZUKA MALUCHA jest festiwalem rodzinnym. Dla organizatorów najważniejsze jest współuczestnictwo w wydarzeniach dzieci i dorosłych - rodziców, opiekunów, dziadków. Każde wydarzenie festiwalowe tworzone jest z myślą o konkretnych możliwościach percepcyjnych najmłodszych odbiorców sztuki. Festiwal od zawsze jest również przestrzenią twórczych spotkań z artystami, które przybierają formę warsztatów, akcji artystycznych, kreatywnych zabaw i animacji.

SZTUKA SZUKA MALUCHA to wydarzenie, które swój potencjał czerpie z bacznego przyglądania się widzom. Festiwal to nie tylko selekcja ciekawego, wartościowego artystycznie i poznawczo programu, to przede wszystkim umiejętność wsłuchania się w potrzeby odbiorców. Twórcze i inspirujące odkrywanie widza, poszukiwanie nowych form kontaktu z nim, stwarzanie możliwości jego rozwoju. Chcemy dostarczać pięknych doznań i tworzyć warunki do pogłębiania relacji - ze światem, z najbliższymi, z samym sobą.

SZTUKA SZUKA MALUCHA to festiwal poszukujący, który rozwija się wraz ze swoimi widzami. Mamy świadomość, że tyle jest wciąż do odkrycia. Sztuką nie jest bowiem znajdowanie, lecz nieustanna chęć poszukiwania.

Szukać dalej - widzieć więcej

SZTUKA SZUKA MALUCHA to festiwal, który nieustannie poszukuje artystycznych sposobów komunikacji z widzem - poprzez sztukę chcemy wkraczać na nowe ścieżki budowania relacji. Bacznie przyglądamy się nie tylko przemianom w praktyce artystycznej adresowanej do rodzin z bardzo małymi dziećmi - poprzez selekcję ciekawego, nowatorskiego programu, otwartego na twórcze eksperymenty - ale pragniemy również obserwować zmiany społeczne, które dokonują się na naszych oczach i mają znaczący wpływ na dynamikę i specyfikę naszej publiczności.

W tym roku podczas dwunastej edycji festiwalu zaprosimy naszych widzów do udziału w spektaklach teatralnych, lalkowych, tanecznych i instalacjach oraz do współtworzenia razem z artystami sytuacji twórczych. Tegoroczny program to m.in. przedstawienia, które w bliski bardzo małym dzieciom sposób przyglądają się tematowi "ja", rozwijającej się tożsamości i sposobom komunikowania o niej. Stworzyliśmy bardzo różnorodny program, w którym wielość form spotyka się z różnymi sposobami budowania dialogu z widzem - obok wyciszonych, pełnych spokoju i czystości formalnej spektakli meksykańskiej grupy Compaía Teatro al Vacío, pokażemy pełen humoru i zabawy z formą spektakl Brytyjczyka Daryla Beetona. Intrygujące i zaskakujące poszukiwania formalne zaproponują publiczności również artyści ze słowackiego teatru Odivo - pokażą, jak na wiele sposobów można wykorzystać w teatrze powietrze. Nie zabraknie też podróży do niezwykłego świata dziecięcych emocji - artyści z norweskiego Open Window Theatre razem z małym ptaszkiem kiwi wyruszą z dziećmi w kosmos. Nieziemskie, inspirujące i pełne delikatności przestrzenie odkrywa również spektakl interaktywny "Księżycowo", którego nasz festiwal jest koproducentem.

Podobnie jak w roku ubiegłym, chcemy naszym widzom prezentować sztukę z odległych zakątków świata - oprócz teatru z Meksyku, zaprosiliśmy japońską artystkę Yukę Kawamoto, która wspólnie ze wszystkimi widzami tworzyć będzie przez cały czas trwania festiwalu instalację "Chi no mori / Wiedzący las".

Ważnym elementem festiwalu są również spektakle przeznaczone dla osób ze szczególnymi potrzebami. Przyglądając się rozwijanemu w Europie nurtowi tzw. "relaxed performances" (na potrzeby naszego festiwalu realizacje takie nazwaliśmy "spektaklami przyjaznymi sensorycznie"), chcielibyśmy spotkać się na widowni również z dziećmi, które potrzebują więcej swobody, wyrozumiałości, a mniej bodźców.

Jak co roku chcemy zachęcać rodziny do spędzania z nami czasu, dlatego przygotowaliśmy mnóstwo atrakcji. Pierwszy dzień festiwalu poświęcimy na wspólne przygotowanie plenerowej strefy relaksu - zrobimy razem tipi, którymi bawić będziemy się przez cały festiwal. Na festiwalowym placu zabaw czekać będzie sporo aktywności: klocki MuBaBao, rozmaite działania plastyczne oraz - oczywiście - muzyka i pyszności. Przez całe sześć dni będziemy razem twórczo bawić się i odpoczywać.

Wzorem poprzednich lat chcemy wsłuchiwać się również w głos dorosłych, zwrócić się ku rodzicom, stanowiącym bardzo ważną grupę naszych odbiorców. Podczas specjalnie przygotowanych paneli dyskusyjnych podejmiemy tematy związane z ojcostwem oraz sztuką inkluzywną. Dorosłych, dla których ważny jest twórczy samorozwój, zaprosimy również na pierwszy w Polsce trening znanego na całym świecie włoskiego laboratorium Segni Mossi.

SZTUKA SZUKA MALUCHA to festiwal, poprzez który chcemy pokazać, jak bardzo twórczość może stać się przestrzenią dialogu na wielu poziomach. Kilkanaście lat temu, gdy po raz pierwszy zaprosiliśmy niemowlęta do teatru, przekroczyliśmy wiele granic - artystycznych, związanych z konwencją i postrzeganiem miejsca dziecka jako odbiorcy sztuki; dziś z dużą intensywnością poszukujemy sposobów na to, żeby sztuka dla najnajmłodszych była jak najbardziej włączająca i nie budowała niepotrzebnych barier.

Barbara Małecka - Dyrektor Artystyczna

Alicja Morawska-Rubczak - Programerka

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji