Artykuły

Poznań. Polski Teatr Tańca zaprasza na laboratoria

Joga dla seniorów, spotkania dla młodych twórców, analiza spektakli tanecznych, a na finał otwarte potańcówki na Dziedzińcu Szkoły Baletowej. Od 27 do 31 sierpnia Polski Teatr Tańca zaprasza na drugą edycję Laboratoriów Twórczych. Są skierowane do profesjonalistów, ale też do osób po prostu zainteresowanych tańcem.

- Cały projekt jest próbą stworzenia przestrzeni do eksperymentu, do szukania nowych rozwiązań, do działania artystów w bardzo różnych przestrzeniach sztuki - tłumaczy Anna Królica, kuratorka laboratoriów. - Staramy się zaprosić zarówno studentów i absolwentów uczelni artystycznych, jak i osoby, które mogłyby poprowadzić tych młodych ludzi w ich poszukiwaniach. Bardzo ważne jest, żeby zderzać ludzi o różnych kwalifikacjach, czyli zarówno tancerzy, jak i muzyków czy artystów sztuk wizualnych - dodaje.

Trening dla aktorów i rozważania o przestrzeni

W ramach drugiej edycji odbędą się trzy laboratoria specjalistyczne. - Jestem szczególnie dumna z laboratorium ruchu, które jest skoncentrowane wokół biomechaniki - mówi Królica.

Biomechanika teatralna czerpiąca z tradycji teatru europejskiego i teatrów Wschodu została stworzona przez Wsiewołoda Meyerholda i jego aktorów w pierwszych dziesięcioleciach XX w. To psychofizyczny trening skupiony na nauczaniu najbardziej fundamentalnych zasad rzemiosła aktorskiego.

- Udało nam się namówić na przyjazd Aleksieja Lewińskiego z Moskwy. Był uczniem Nikołaja Griegoriewicza Kustowa, bezpośredniego współpracownika Meyerholda. Lewiński to jedna z dwóch osób na świecie, które w tym momencie mają prawo uczyć tej techniki - opowiada Królica. - To jest jedyne laboratorium oparte faktycznie na warsztacie, na konkretnej umiejętności, systemie pracy - zapowiada kuratorka.

Co jeszcze w programie? Między innymi Laboratorium Technologii, które poprowadzą prof. Agnieszka Jelewska i dr Michał Krawczak z Humanities /Art /Technology Research Center UAM. To, jak tłumaczą organizatorzy, próba zderzenia ludzkich form postrzegania historii, pamięci, architektury i urbanistyki z bytowaniem w tych miejscach podmiotów nieludzkich, a więc roślin, kamieni, resztek architektury czy ziemi, oraz zbadania, w jaki sposób nawiązane relacje przekształcają różne miejsca i wpływają na konstruowanie się ich atmosfery.

Dni i wieczory z tańcem

Weronika Szczawińska poprowadzi laboratorium reżyserskie. Będzie też Laboratorium Słowa i Laboratorium Wieku. - Oba mają charakter bardziej otwarty. Chcemy na nie zaprosić ludzi, którzy niekoniecznie mają wykształcenie artystyczne - zapowiada Anna Królica.

Podczas Laboratorium Słowa będzie można dowiedzieć się, w jaki sposób można analizować spektakle taneczne, a także poznać historie słynnych choreografów. - Podczas Laboratorium Wieku, które adresujemy bezpośrednio do seniorów, chcemy poprowadzić zajęcia bazujące na jodze - zapowiada kuratorka.

Wydarzeniem łączącym wszystkich uczestników będzie Dancing Poznań, czyli potańcówki na dziedzińcu Szkoły Baletowej. Poprowadzą je tancerze Polskiego Teatru Tańca, a każdy z czterech wieczorów będzie miał inny taneczny nastrój.

Nabory już trwają. Żeby wziąć udział w laboratoriach, trzeba wysłać zgłoszenie na adres a.krolica@ptt-poznan.pl. O wynikach chętni zostaną poinformowani 25 lipca. - Grupy są małe i nastawione na bezpośredni kontakt - zapowiada Anna Królica. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, o ile uczestnik będzie obecny na wszystkich zajęciach. Przed rozpoczęciem cyklu od każdego uczestnika zostanie pobrana kaucja w wysokości 100 zł (zwolnieni z niej będą tylko uczestnicy Laboratorium Wieku).

Partnerami projektu są: Movement Factory, Młyńska 12, Instytut Teatru i Sztuki Mediów i Szkoła Baletowa im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji