Artykuły

Kraków. Schaeffer wg Svobody w Starym Teatrze

Na podstawie utworów Bogusława Schaeffera czeski reżyser Tomas Svoboda przygotował spektakl "Audiencja 89". Ma to być hołd złożony artyście w 89. urodziny. Premiera przedstawienia odbędzie się w piątek w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie.

Svoboda wykorzystał "Ostatnią sztukę" oraz inne utwory Schaeffera. "Ostatnia sztuka" to lekko absurdalny dramat, który podsumowuje refleksje artysty na temat teatru. Także o teatrze będzie "Audiencja 89".

Przedstawienie (na zdjęciu próba) podzielone jest na dwa akty. W pierwszym artyści ze stowarzyszenia Muzyka Centrum wykonają muzyczne utwory Schaeffera - koncert odbędzie się w Strefie BE. Za oprawę muzyczną odpowiada muzyk i kompozytor Marek Chołoniewski.

W drugim akcie aktorzy wcielą się w role twórców teatralnych - by obejrzeć ten akt publiczność przeniesie się na Nową Scenę.

Tomas Svoboda pochodzi z Pragi. Na konferencji prasowej w środę powiedział, że z zespołem Starego Teatru pracowało mu się bardzo dobrze. W Polsce Svoboda współpracował m.in. z Teatrem Ludowym w Krakowie gdzie zrealizował "Arabską noc" i "Kupca weneckiego" i Teatrem Polskim w Szczecinie. "Audiencja 89" to jego pierwszy spektakl w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie.

Bogusław Schaeffer (ur. 1929 we Lwowie) to dramatopisarz, kompozytor, historyk muzyki. Zaczął komponować mając 17 lat. Wykładał kompozycję w Akademii Muzycznej w Krakowie, prowadził także kursy współczesnej kompozycji m.in. w Salzburgu, Yorku i Middelburgu. Jako kompozytor uznawany jest za przedstawiciela awangardy, jako muzykolog - za znawcę nowych prądów i tendencji w muzyce.

Pierwszą sztukę teatralną Schaeffer napisał w 1955 r. Od tamtej pory stworzył blisko 40 partytur teatralnych dla aktorów. Do najbardziej znanych i najczęściej granych na międzynarodowych scenach należą: "Audiencja I", "Audiencja II", "Audiencja III, czyli Raj Eskimosów", "Audiencja IV", "Audiencja V", "Scenariusz dla nieistniejącego, lecz możliwego aktora instrumentalnego", "Kwartet dla czterech aktorów","Próby" i "Tutam". Na stałe mieszka w Salzburgu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji