Artykuły

Kościół w teatrze

Artur Żmijewski przenosi religijny rytuał do teatru. W sobotni i nie­dzielny wieczór w Teatrze Drama­tycznym odprawiona zostanie msza katolicka.

Do dyskusji, w wyniku której powstał pomysł zainscenizowania w Teatrze Dramatycznym mszy, Artura Żmijewskiego skłoniła katastrofa samolotu prezydenckiego pod Smoleń­skiem i odwoływanie po tym wydarzeniu imprez masowych, m.in. Warszawskich Spotkań Te­atralnych.

Środowisko "Krytyki Politycz­nej", z jakim jest silnie związany, rozpoczęło wtedy debatę na te­mat miejsca kultury wobec naro­dowej żałoby. Spotkanie dotyczą­ce tego tematu odbyło się właśnie w Teatrze Dramatycznym. Jego uczestnicy zastanawiali się, czy tylko kościół może być miejscem dla wyrażania bólu zbiorowego. Zwłaszcza w Polsce, gdzie począt­ki teatru to teatr liturgiczny, wy­wodzący się prosto z obrządku religijnego. Za pierwsze tego typu przedstawienie uznawane jest "Nawiedzenie grobu" inscenizo­wane w kościele w trakcie świąt Wielkanocnych.

Dla Żmijewskiego żałoba po wydarzeniach w Smoleńsku przerwała radykalnie długą tra­dycję łączenia teatru i religijno­ści. W "Mszy" w Teatrze Drama­tycznym zainscenizowanej z peł­ną powagą i zachowaniem po­rządku kościelnego próbuje za­tem się zastanowić, czy teatr może się stać bardziej uniwer­salnym medium pozwalającym na łączenie się społeczeństwa w bólu odczuwanym po wielkiej stracie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji