Artykuły

Toruń. Wystawa prac Stanisława Wyspiańskiego

Wernisaż wystawy poświęconej twórczości Stanisława Wyspiańskiego odbędzie się 1 czerwca w Muzeum Okręgowym w Toruniu. Ekspozycja 81 prac jednego z najbardziej znanych artystów Młodej Polski będzie dostępna dla zwiedzających do 26 sierpnia.

Wyspiański (1869-1907) był artystą totalnym - dramaturgiem, malarzem, poetą, architektem, autorem sztuki monumentalnej czy twórcą nowej typografii. Jest jedną z najbardziej znanych postaci epoki Młodej Polski.

W Muzeum Okręgowym w Toruniu będzie można obejrzeć 81 dzieł Wyspiańskiego - przede wszystkim rysunków i obrazów. Zostaną one wypożyczone ze zbiorów m.in. Muzeum Narodowego w Warszawie, Zamku Królewskiego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, ale także ze zbiorów prywatnych.

- Dodatkowo będą też do wglądu dramaty ze zbiorów biblioteki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu. Łącznie obiektów będzie ponad 100 - powiedziała PAP Anna Kroplewska-Gajewska z działu Sztuki Polskiej i Europejskiej Muzeum Okręgowe w Toruniu.

Wśród dzieł będą m.in. "Portret Ireny Solskiej" z 1904 r., "Widok z okna pracowni artysty na kopiec Kościuszki" z 1905 r., "Studia roślin - kasztan, klon, jabłoń" - karta z zielnika z ok. 1896, "Mietek" z 1901 r. czy "Portret dziewczyny" z 1890 r.

Kroplewska-Gajewska dodała także, że w Muzeum Okręgowym wystawionych zostanie także siedem prac Adama Brinckena, które są inspirowane twórczością Wyspiańskiego.

Jak napisała o Wyspiańskim na stronie internetowej toruńskiego muzeum odpowiadająca za scenariusz i aranżację wystawy dr Anna Król, "Wyspiański swobodnie posługiwał się płynną, pulsującą linią, budował asymetryczną kompozycję, którą tworzyły diagonalne układy i malownicze sylwety". Dodała, że umiejętnie operował wielkimi, pustymi powierzchniami.

Jej zdaniem niezwykle istotny dla prac Wyspiańskiego jest kolor - miał nim operować w sposób podobny do twórców z "Kraju Kwitnącej Wiśni". Charakterystyczne dla prac Wyspiańskiego są bowiem kontrasty, ostre kolory czy wykorzystywanie cytrynowej żółci, szafiru bądź czerwieni z różem.

Jak informuje muzeum, ekspozycja jest zbudowana wokół kilku kluczowych dla artysty wątków: Warsztatu (szkice i studia), Człowieka (portrety przyjaciół i nieznajomych), Sacrum / Natury (studia i szkice do dekoracji kościoła Franciszkanów w Krakowie), japonizmu - Widok z okna pracowni artysty na kopiec Kościuszki, Antyku (ilustracje do Iliady), nowoczesnej typografii - Typograf, odnowiciel sztuki polskiej książki.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających w Muzeum Okręgowym w Toruniu do 26 sierpnia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji