Artykuły

Warszawa. Premiera "Karampuka. Baśni o króliku z cylindra" w Lalce

To opowieść o króliku, który urodził się w cylindrze, by ratować reputację swojego rodzica i równie tajemniczo znika, by znów ratować jego reputację - powiedział reżyser "Karampuka. Baśni o króliku z cylindra" Grzegorz Turnau. Premiera spektaklu w warszawskim Teatrze Lalka - 2 czerwca.

Autorem adaptacji, muzyki, tekstów piosenek i reżyserem przedstawienia jest Grzegorz Turnau. Scenografię, kostiumy i lalki zaprojektowała Joanna Braun.

- Chciałabym zwrócić uwagę na dwie wyjątkowe okoliczności przy okazji premiery. Otóż, mamy do czynienia z debiutem reżyserskim Grzegorza Turnaua (...) i jubileuszem pracy artystycznej Joanny Braun. Bardzo się cieszymy, że oba te wydarzenia mamy okazję świętować w Teatrze Lalka - powiedziała w środę w trakcie próby medialnej "Karampuka" kierownik literacka teatru Aleksandra Rembowska.

- Wśród jubilatów jest też Karampuk, ponieważ baśń Ludwika Jerzego Kerna ukazała się po raz pierwszy w 1968 r. (...), a Joanna ma jubileusz 50-lecia pracy artystycznej. I bardzo się cieszę z tego, że znamy się z Krakowa od stu lat z ulicy Brackiej, ale współpracujemy w teatrze po raz pierwszy - wyjaśnił Grzegorz Turnau.

W programie i na plakacie spektaklu reprodukowana jest ilustracja Janusza Stannego z pierwszego wydania baśni Kerna w 1968 r.

- "Karampuk" to opowieść o króliku, który urodził się w cylindrze po to, aby ratować reputację swojego rodzica - magika Miguela Campinello de la Vare Zapassasa i równie tajemniczo znika po to, by ponownie ratować jego reputację - powiedział reżyser przedstawienia. - Historia stworzenia, które zyskało sympatię, choć nie było to łatwe - dodał.

Reżyser przypomniał, że w "Karampuku" pojawia się samochód. - I bardzo wielu młodych widzów marzy o tym, żeby poprowadzić samochód zanim jeszcze będą mieli prawo jazdy. Ja trochę jestem takim reżyserem tutaj bez prawa jazdy. I właściwie całe moje życie polegało na tym, że robiłem zawsze coś, do czego nie miałem uprawnień - wyjaśnił Turnau, który od 2016 r. jest kierownikiem muzycznym Teatru Lalka.

- Po raz pierwszy ośmieliłem się napisać też teksty, ale pomyślałem, że jeżeli już mają być w spektaklu teksty - to powinny one być takie, jak ja widzę "Karampuka", a nie pochodzić z jakiejś innej baśni. Mam nadzieję, że te teksty pasują do akcji, że będą ją przede wszystkim uzupełniać - podkreślił.

Reżyser zwrócił uwagę, że baśń Kerna to "książka o akceptacji inności, nietypowości". - To historia o afirmacji czegoś, co jest dziwne, co nam przeszkadza, bo wydaje się nam niepotrzebne, a wręcz ingeruje w nasz ustalony porządek - wyjaśnił.

"Czytałem tę książkę jako dziecko, dziś czytam jako dziadek. Poza klasycznym już, Kernowskim nadrealizmem, znajduję w niej pytanie o afirmację dziwności, inności, egzotyki - jako źródła inspiracji, ruchu i przemiany. Ludwik Jerzy Kern wyprzedził w mojej wyobraźni E.T., Alfa (...) Karampuk przybywa znikąd i, wzruszająco taktownie, wyprowadza się donikąd. Ale jednak udaje mu się nawiązać z chłodnym i narcystycznym iluzjonistą nić czułości i wzajemnej uwagi. Kiedy Miguel Campinello de la Vare Zapassas zwraca się wreszcie do Karampuka per "moje dziecko", pojawia się coś, co zwykliśmy nazywać nadzieją" - napisał w programie do przedstawienia Turnau.

"Przygody królika Karampuka, który urodził się w cylindrze sławnego na cały świat magika Zapassasa, obfitują w tajemnicze spotkania i pełne humoru nieporozumienia. Stają się też okazją do zawiązania niecodziennej przyjaźni. Autorskie przedstawienie Grzegorza Turnaua przyniesie publiczności wiele niespodzianek. I to nie tylko muzycznych" - czytamy w zapowiedzi na stronie teatru.

Choreografię opracowała Iwona Runowska, a aranżacje przygotowali Paweł Piątek i Grzegorz Turnau. Konsultacji iluzjonistycznych udzielił Maciej Pol.

W spektaklu występują: Olga Ryl-Krystianowska (jako tytułowy Karampuk), Bartosz Blachura (skrzypce), Rafał Derkacz (gościnnie), Aneta Harasimczuk, Wojciech Kondrat (skrzypce), Andrzej Perzyna i Piotr Tworek.

W przedstawieniu wykorzystano fragmenty sześciu Sonat kanonicznych Georga Philippa Telemanna.

Premiera spektaklu - 2 czerwca o godz. 17.30. Kolejne przedstawienia będą grane 3, 7-8, 16-17, 19-24 czerwca br.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji