Artykuły

Szczecin. We Współczesnym premiera i konkurs fotograficzny

"Najlepsza wiosna" to historia młodych ludzi, którzy w wyniku wojny wchodzą do cudzego domu i przejmują życie poprzednich właścicieli. Teatr Współczesny zamówił sztukę u Michała Bajera.

Dramaturg uważa, ze wśród obsesji współczesnego człowieka jednymi z największych są obsesja II wojny światowej, analizowanie zachowań ludzi w ekstremalnych czasach i łatwość, z jaką przychodzi ich ocenianie, druga to obsesja życia w komforcie i konsumpcjonizm (więcej w wywiadzie na blogu TW). W dramacie "Najlepsza wiosna" je zestawia.

Rzecz dzieje się w Europie w latach 40. w czasach, kiedy ludzie przejmują dobytek innych, np. w Szczecinie Polacy Niemców.

- Choć dziś nikt nie wchodzi do czyichś domów, to wciąż wielu jest gotowych żyć życiem innych - mówiła podczas konferencji prasowej Natalia Korczakowska, reżyserka [na zdjęciu]. - Dzisiaj to typowe zjawisko, ponieważ cały system, w którym funkcjonujemy, jest oparty na celebrytach. Czyli powiedziałabym, to społeczeństwo spektaklu, ludzi, którzy przyjmują czyjś wizerunek, ponieważ z różnych powodów nie są w stanie wytworzyć swojego.

Michał Bajer (rocznik 1981) jest adiunktem w Katedrze Filologii Romańskiej na Uniwersytecie Szczecińskim.

Prapremiera "Najlepszej wiosny" w niedzielę, 3 czerwca o godz. 19 w foyer Teatru Współczesnego. Kolejne przedstawienia 22, 23 i 24 czerwca. Bilety 35 i 30 zł.

Premierze towarzyszy konkurs fotograficzny na uchwycenie na zdjęciu przedmiotów, które "widziały wiele", jak przedwojenna cukierniczka, stary szyld, zdobiona balustrada w poniemieckiej kamienicy. Fotografie posłużą do stworzenia instalacji towarzyszącej spektaklowi.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji