Artykuły

Operowy debiut Lupy

Krystian Lupa jest niezwykle muzykalny. Czuje frazę ruchu, brzmienie gestu, kontrapunkt psychicznej reakcji. Krakowski reżyser wydaje się być stworzony do opery. Ale tym razem wsiadł na najbardziej narowistego konia w wielkim repertuarze i padł. Najzwyczajniej w świecie przegrał tę batalię. W Wiedniu, na wielkim festiwalu - po premierze "Czarodziejskiego fletu" w Theater an der Wien pisze Rafał Augustyn.

Dlaczego nie zaczął operowej kariery od "Don Giovanniego", skoro mógł wybrać? Idę o zakład, że mielibyśmy błyskotliwe operowe entree świetnego reżysera. Lupa jednak zaryzykował. A przecież w labiryncie "Czarodziejskiego fletu" Wolfganga Amadeusza Mozarta nic nie jest jednoznaczne, ani w muzyce, ani w tekście. Dzieło zostawione samo, bez czytelnego klucza, rozlatuje się na kawałki.

Reżyser zapowiadał magiczną podróż w głąb duszy ludzkiej. Tymczasem głównym pomysłem wydaje się tu niesamodzielność bohaterów. Papageno co rusz ogląda się na kogoś (coś?) w kulisie, kapłan Sarastro i jego wysłannicy spływają na wyciągach, a na obrzeżach sceny kręci się odkryta teatralna maszyneria. Wiedeńska prasa przedstawienie zmasakrowała. Ale spokojnie, ja masakrować najnowszego dzieła Lupy nie zamierzam. Paru rzeczy będę stanowczo bronił. Zwłaszcza kolorystyki: bo szarosrebrno-czerwonych

tonów Lupa używa z głową. Upomniałbym się o kilka pomniejszych ról, zwłaszcza zabawne, choć tradycyjne Trzy Damy i farsową, ale bardzo wyrazistą Papagenę. A nawet o Sarastra, którego pomnikowość znajduje w finale spektaklu czysto ludzki wymiar. Doceniłbym również użytek z chóru oraz świetną mechanikę spektaklu.

A przede wszystkim podkreśliłbym ową widoczną w mikroformie muzykalność reżyserii - tam, gdzie się udała. Debiutancką inscenizację opery Lupy trudno nazwać arcydziełem. Trzymamy kciuki za kolejną.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji