Artykuły

Francja. Ukazała się książka "Krystian Lupa"

W wydawnictwie Éditions Deuxieme époque, w serii "A la croisée des arts" wychodzi właśnie książka pod redakcją Agnieszki Zgieb, zatytułowana "Krystian Lupa". Odsłaniając plastyczny aspekt dorobku artystycznego reżysera i scenografa, odkrywa przed nami twórcę totalnego.

"Piszę, żeby myśleć, rysuję, żeby wyobrażać... Bo ważniejszą funkcją od zapisywania pomyślanego, uwiecznienia na papierze albo interaktywnym ekranie wyobrażonego jest prowokowanie procesu docierania do nieuchwytnych intuicji ukrytych gdzieś między mózgiem i ciałem. To najbardziej poszukiwane jest najbardziej ukryte." Krystian Lupa

Niniejsza książka, zawierająca reprodukcje przeszło trzystu rysunków, szkiców i kolaży autorstwa Krystiana Lupy, ukazuje istotę dzieła wielkiego polskiego reżysera z zupełnie innej perspektywy.

Odsłaniając plastyczny aspekt jego dorobku artystycznego, odkrywa przed nami twórcę totalnego. Książka dowodzi uprzywilejowanej roli, jaką w jego spektaklach pełni obraz. Poprzez liczne projekty scenografii i kostiumów daje wgląd do wizji wypełniających świat jego wyobraźni. Uwidacznia proces twórczy, w którym rysunek staje się pierwotną formą ekspresji, aktem koniecznym na drodze artystycznych poszukiwań.

Poprzez towarzyszące teksty, dotyczące jego prac plastycznych, i twórczości teatralnej a przede wszystkim ciągłego dialogu między nimi, książka pozwala lepiej poznać tego wyjątkowego artystę.

To książka, dzięki której mamy okazję odbyć podróż do uniwersum teatralnego Krystiana Lupy - podróż nietypową, gdyż odbywa się ona za pośrednictwem jego rysunków. Przy okazji powstaje portret artysty, poznajemy jego nieznane dotychczas życie, korzenie rodzinne i wydarzenia historyczne, które ukształtowały go takim, jakiego znamy go dzisiaj. Dowiadujemy się o różnych etapach w jego życiu, w jego twórczości i o jego fascynacjach, mamy możliwość spojrzeć na dorobek artystyczny polskiego artysty poprzez jego dzieło graficzne tak, jak do tej pory możliwe to było poprzez reżyserowane przez niego spektakle teatralne.

Agnieszka Zgieb

**

SPIS TREŚCI:

- Rysujący marzyciel - Krystian Lupa

- Rysownik marzeń i podświadomości - Agnieszka Zgieb

- SZKICE

- Po drugiej stronie - Biografia Krystiana Lupy - Fabienne Darge / Krystian Lupa (wywiad)

- Spacer po Yelo - Fabienne Darge / Krystian Lupa

- GRAFIKA

- Rysunek kostiumu albo portret wewnętrzny - Agnieszka Zgieb z udziałem Bogdana Brzyskiego, Adama Nawojczyka, Małgorzaty Hajewskiej-Krzysztofik, Agnieszki Mandat i Marcina Zawady.

- KOSTIUMY

- Krystian Lupa - teatr, rysunek, przestrzeń - Christophe Triau

- SCENOGRAFIA

- Teatrografia Krystiana Lupy - Agnieszka Zgieb

* Rozdziały: Szkice, Grafika, Kostiumy, Scenografia zawierają rysunki i adnotacje Krystiana Lupy

**

Krystian Lupa jest bez wątpienia jednym z największych współczesnych reżyserów teatralnych. Jednak siła jego inscenizacji nie ogranicza się tylko do aspektu umiejętności pracy z aktorem, kryje się również w wymowie plastycznej jego dzieł. Świat sceniczny Lupy zawiera się w jednym, totalnym akcie artystycznym.

Jest artystą wielowymiarowym, twórcą totalnym, wiecznie poszukującym, a zarazem wiernym samemu sobie. Twórczość stanowi jego rację bytu. Rysunek jest dla Lupy aktem poszukiwania, "magicznym sposobem na odtworzenie całego świata."

Obraz, a dokładniej rysunek, jest dla niego rodzajem narracji, pierwotną formą wypowiedzi, aktem koniecznym w procesie tworzenia. To narzędzie, które otwiera drogę do inspiracji, pomaga przejść przez strefę kryzysu, chwile zagubienia sprzyja pokonywaniu kolejnych etapów w pracy reżysera.

"Kiedy doświadcza się stanu zawieszenia, pojawia się potrzeba rysowania... Ktoś mógłby zapytać: skąd się bierze ta konieczność rysowania? Z oczekiwania na coś... Z przeczucia czegoś... Bardzo często to, co istotne, to nie fakt, że na rysunku pojawia się konkretna wskazówka, która podpowiada, w jakim kierunku można iść dalej, by następnie napisać lub stworzyć coś na scenie, to raczej coś zupełnie nowego i nieoczekiwanego, co często pojawia się po wykonaniu danego rysunku."

Publikacja zawiera rysunki osobiste, szkice, w których uwidacznia się proces poszukiwań artysty, a także projekty scenografii oraz kostiumów. Niektóre z nich zawierają notatki: skojarzenia, idee, przeczucia, wskazówki, konkretne instrukcje i pomysły dające impuls do tworzenia.

To książka, dzięki której mamy okazję odbyć podróż do uniwersum teatralnego Krystiana Lupy - podróż nietypową, gdyż odbywa się ona za pośrednictwem jego rysunków. Przy okazji powstaje portret artysty, poznajemy jego nieznane dotychczas życie, korzenie rodzinne i wydarzenia historyczne, które ukształtowały go takim, jakiego znamy go dzisiaj.

Dowiadujemy się o różnych etapach w jego życiu, w jego twórczości i o jego fascynacjach, mamy możliwość spojrzeć na dorobek plastyczny polskiego artysty poprzez jego dzieło graficzne tak, jak do tej pory możliwe to było poprzez reżyserowane przez niego spektakle teatralne.

Jego rysunki są wyprawą do kraju zanurzonego w wiecznym półmroku. Do świata zawieszonego pomiędzy nocą a dniem, w którym z szarości rodzą się jednocześnie światło i ciemność, w intymnej atmosferze sprzyjającego marzeniom sennym światłocienia. Lupa, namiętny czytelnik Junga, odsłania poprzez swoje rysunki, które oscylują pomiędzy śnieniem a intuicją, głęboko skrywaną część podświadomości. Agnieszka Zgieb

***

KRYSTIAN LUPA

Książka pod redakcją Agnieszki Zgieb

Éditions Deuxieme époque

Collection "A la croisée des arts"

Teksty: Krystian Lupa, Agnieszka Zgieb , Fabienne Darge , Christophe Triau

Tłumaczenie: Agnieszka Zgieb

Format: 20 x 26,2 cm

256 stron

Cena: 30

Data wydania: 26/04/2018

__________________________

1. A.Z. Tłumaczka Krystiana Lupy we Francji.

2. F.D. Dziennikarka w "Le Monde".

3. C.T. Profesor teatrologii na Uniwersytecie w Paryżu, dramaturg.

Książka publikowana ze wsparciem Instytutu Adama Mickiewicza w Warszawie i Uniwersytetu Paris-Nanterre, wydział teatrologii - Laboratorium EA 4414.

**

Książkę można zakupić online [link oniżej].

Do 26/04/2018 30% zniżki.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji