Artykuły

Łódź. Laureaci Medalu "Pro Publico Bono"

Po raz 12. Towarzystwo Przyjaciół Łodzi przyznaje Medale "Pro Publico Bono" im. Sabiny Nowickiej dla ludzi i instytucji, którzy wnieśli twórczy wkład do kultury polskiej i samej Łodzi.

Dokonania na tym polu mają tu szczególne znaczenie, bowiem patronka Medalu, Sabina Nowicka (1914-2006) była wybitną animatorką teatru, muzyki i baletu. Dlatego też medal jest przyznawany tradycyjnie w czasie Międzynarodowego Dnia Teatru.

W roku 2018 laureatami Medalu "Pro Publico Bono" im. Sabiny Nowickiej zostali:

1. Sławomir Sulej - aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Związany z Teatrem Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. Ukończył wydział lalkarski wrocławskiej PWST. Był związany m.in. z teatrami w Legnicy, Jeleniej Górze, Częstochowie, Kaliszu. Najdłużej związany ze sceną łódzką - szczególnie z Teatrem Studyjnym przy PWSFTiT im. Schillera (wcześniej Teatr Ziemi Łódzkiej i Teatr im. Juliana Tuwima). Do jego najważniejszych ról teatralnych należą Hrabia Henryk w "Nie-boskiej komedii", Porfiry w "Zbrodni i karze" i Biały Klown w "Przedstawieniu pożegnalnym". Na ,,srebrnym ekranie'' występował między innymi w tak znanych produkcjach, jak: ,,Kroll", ,,Psy 2", ,,Kiler", ,,Sara", ,,Pitbull".

2. Łódzkie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych - Zebranie założycielskie Łódzkiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w ramach Narodowego Programu Kultury "Znaki Czasu", zainicjowane przez Lecha W. Leszczyńskiego, odbyło się w 2004r. Efektem działań było stworzenie kolekcji dzieł sztuki wartej prawie 700 tysięcy złotych, która w grudniu 2013 roku została przekazana na własność Muzeum Sztuki w Łodzi. Zbiory "Zachęty" obejmują prace wyróżniających się twórców z całego kraju ze szczególnym uwzględnieniem łódzkiego środowiska artystycznego. Obecnie liczą prawie siedemdziesiąt pozycji. Zgromadzone prace reprezentują sztukę progresywną, często odwołującą się do współczesnych problemów, operującą rozmaitymi mediami.

3. Muzeum Druku i Papieru - Muzeum powstało w 2005 w Instytucie Papiernictwa i Poligrafii Politechniki Łódzkiej na bazie prywatnych zbiorów p. Ryszarda Uljańskiego. W 2012 r. przeniesiono je do jednego z drewnianych budynków (Dom Papiernika) w Skansenie przy Centralnym Muzeum Włókiennictwa. Obecnie muzeum prowadzone jest przez Fundację "Ocalić od Zapomnienia". Swoją działalność opiera na eksponowaniu kolekcji maszyn i urządzeń papierniczych, typograficznych i introligatorskich, dokumentujących przeobrażenia, jakimi poddany został proces powstawania książki na przełomie XIX i XX wieku. Pracownia ręcznie czerpanego papieru, rękodzielnicza drukarnia i introligatornia, a także galeria wystaw czasowych, biblioteka i pracownia prowadzone są ze znawstwem i społecznie przez Ryszarda Uljańskiego i jego małżonkę.

W tym roku po raz szósty Towarzystwo Przyjaciół Łodzi wraz z Fundacją im. Wiesława Nowickiego przyzna dodatkowo Nagrodę im. Wiesława Nowickiego (1946-2012), znanego i cenionego aktora teatralnego i filmowego, publicysty, dziennikarza, reżysera teatralnego, działacza kulturalnego, propagatora muzyki klasycznej i poety; urodzonego w Łodzi, gdzie w roku 1968 ukończył Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej im. Leona Schillera. Działał w wielu teatrach; był aktorem Teatru Polskiego w Poznaniu, grał w Teatrze Nowym w Łodzi, w latach 1973-85 występował w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku (będąc także w latach 1974-77 sekretarzem literackim za dyrekcji Stanisława Hebanowskiego). Wiesław Nowicki był również kierownikiem literackim gdańskiego Teatru Miniatura, doradcą literackim Teatru Ziemi Pomorskiej w Grudziądzu, konsultantem programowym Teatru im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie oraz konsultantem programowym Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Na deskach Teatru Wybrzeże zagrał m.in. w "Weselu" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Stanisława Hebanowskiego (1977), w "Białym małżeństwie" Tadeusza Różewicza w reżyserii Ryszarda Majora (1976) oraz w "Sprawie Dantona" Stanisławy Przybyszewskiej w reżyserii Macieja Karpińskiego (1980). (źródło: www.wieslawnowicki.org)

Nagroda ma na celu wyróżnienie i wspieranie rozwoju młodych łódzkich talentów w dziedzinie sztuki, filmu i teatru. Laureatem Nagrody im. Wiesława Nowickiego 2018 została utalentowana studentka Wydziału Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej PWSFTviT w Łodzi: Jagoda Szelc.

Jagoda Szelc, ur. 1984 we Wrocławiu, polska reżyserka i scenarzystka filmowa.

Absolwentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Studentka Wydziału Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej PWSFTviT w Łodzi. W roku 2012 nagrodzona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągniecia artystyczne. W 2015r. otrzymała nagrodę dla najlepszego filmu fabularnego na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Bałcziku za etiudę ,,Taki pejzaż". Laureatka nagrody za debiut reżyserski na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za reżyserię filmu "Wieża. Jasny dzień" w 2017r. Otrzymała Paszport "Polityki" w kategorii: Film za ,,niezależność, świeżość spojrzenia, artystyczną konsekwencję i wyjątkowo oryginalny sposób ukazania świata na krawędzi w filmie "Wieża. Jasny dzień" .

Uroczystość wręczenia Medali "Pro Publico Bono" im Sabiny Nowickiej jak i przyznanie Nagrody im. Wiesława Nowickiego odbyły 27 marcaw Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji