Artykuły

Fabryka produkująca spektakle

- Myślę, że otworzyłem wyobraźnię wykonawców, choć początkowo niektórzy byli zdezorientowani moim sposobem pracy - mówi reżyser KRYSTIAN LUPA o swojej wiedeńskiej premierze "Czarodziejskiego fletu".

Rz: Spodziewał się pan, że tak zareaguje publiczność?

Krystian Lupa: Nie ma mowy, żeby w Wiedniu było inaczej. Przygotowywano mnie, że będę pracował w mieście o bardzo konserwatywnych gustach. Nie przejmowałem się i teraz też się nie przejmuję.

Przeżył pan premierę bez stresu?

- Wręcz przeciwnie. Ostatni tydzień był makabryczny, gdy zaczęli chorować wykonawcy i wszystko stanęło pod znakiem zapytania. Dla mnie, człowieka teatru, jest niepojęte, że z dnia na dzień można zmienić wykonawcę głównej roli. Tamino to kluczowa postać, ujawnia sens i niuanse mojej interpretacji. Ale taka jest specyfika opery. Być może też nieco zmęczyłem wykonawców intensywnymi próbami.

Miał pan wpływ na ich dobór?

- Ograniczony. Wielokrotnie rozmawiałem z Evą Wagner, wnuczką kompozytora, która na Wiener Festwochen odpowiada za castingi i przy mojej ograniczonej znajomości świata operowego musiałem zdać się na jej doświadczenie i instynkt. Większych rozczarowań nie przeżyłem. Bardzo dobrze, właściwie bez słów, porozumieliśmy się też z dyrygentem Danielem Hardingiem. Wniknął w partyturę Mozarta w sposób niestereotypowy.

Ile miał pan czasu na przygotowanie premiery?

- Sześć tygodni to jednak mało, żeby coś naprawdę odkryć w aktorstwie muzycznym. Myślę, że otworzyłem wyobraźnię wykonawców, choć początkowo niektórzy byli zdezorientowani moim sposobem pracy.

Ma pan ochotę na dalszy kontakt z operą?

- Muszę to przemyśleć w Polsce, bo fabryka produkująca spektakle, którą tu napotkałem, wprawiła mnie w osłupienie. Na razie nie uwolnię się od "Czarodziejskiego fletu". W lipcu ta inscenizacja będzie pokazywana na festiwalu w Aix-en-Provence, jesienią wraca do Theater an der Wien. Za każdym razem nastąpią pewne zmiany w obsadzie, więc będę robił kolejne próby.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji