Artykuły

Łódź. Edycja rodzinna akcji "Dotknij Teatru"

27 marca rozpoczyna się 9. edycja ogólnopolskiej akcji Dotknij Teatru. W łódzkim programie znalazło się ponad 60 spektakli, performance'ów i warsztatów. Tym razem - pod hasłem "Dzieciństwo".

- W tym roku postawiliśmy przed sobą zadanie edukacyjne: promowanie teatru jako sztuki familijnej. Chcemy, żeby tradycja rodzinnego chodzenia do teatru powróciła - mówi Anna Ciszowska, koordynatorka DT.

Inspiracją dla twórców były m.in. takie zagadnienia: "sztuka dziecka, czyli twórczość dzieci i dla dzieci", "dziecko jako twórca/bohater", "dzieciństwo jako przestrzeń przeżyć" i "teatr jako plac gry". W większości z ponad 60 ujętych w programie wydarzeń udział mogą brać całe rodziny.

Inauguracja - jak co roku - nastąpi 27 marca, w Międzynarodowym Dniu Teatru. Łódzkie środowisko teatralne spotka się w Pasażu Schillera, a działająca przy Poleskim Ośrodku Sztuki grupa Teatralny Squot pokaże performance "Lulek" o dzieciństwie Leona Schillera. W Synagodze Reicherów przy ul. Rewolucji odbędzie się premiera "Dzieci obcych Bogów" w reżyserii Karoliny Maciejaszek. W przedstawieniu, które "przywoływać będzie historie dzieci, mieszkających kiedyś na terenie łódzkiego getta - żydowskich, polskich i romskich", wykorzystano dokumenty.

Po świątecznej przerwie 6 kwietnia DT ruszy pełną parą. Do 15 kwietnia bezpłatnie będzie można brać udział w spektaklach, performance'ach i warsztatach.

- Na prośbę widzów zaplanowaliśmy tym razem dwa weekendy artystyczne, żeby każdy miał szansę wziąć udział w jak największej liczbie wydarzeń - dodaje Ciszowska.

Dla tzw. najnajów, czyli najmłodszych widzów (0-3 lata) POS przygotowuje spektakl "Rok - Krok" w reż. Doroty Bielskiej. Przedszkolaki obejrzą "Ciao ciało!" wrocławskiego teatru Nowy Ruch. Fundacja Mały Dom Kultury zaprosi na familijne "Dziwne zwierzęta" na podstawie książki Lotty Olson, oswajające z obcością. Łódzka grupa KIJO pokaże premierowo "Przypowieść jin-jang zoo" - "autorską bajkę w formie teatralnej podróży po emocjach i relacjach".

W parku Poniatowskiego wystawiony zostanie spektakl "Po drugiej stronie parku", a w Teatrze Piccolo - wokalno-taneczna "Karuzela wyobraźni".

M.in. w Teatrze Zamiast, Zespole Tańca Ludowego Harnam, Szwalni i Pinokiu prezentowane będą spektakle dla młodzieży. Na uwagę zasługuje "Wysypisko" w reż. Hanny Matusiak (aktorki Teatru Pinokio) i Joanny Wiśniewskiej, z muzyką Piotra Klimka - o mieszkańcach domu dziecka. Nyska Studio (Szymon Nygard i Joanna Wiśniewska) zaproszą na "Ojcy" - prezentację "Diobła" Wojciecha Kuczoka.

Oprócz widowisk i koncertu ("Małe instrumenty grają Chopina") w programie DT tradycyjnie znalazły się warsztaty i panel dyskusyjny. W Teatrze Nowym nastolatki stworzą spektakl. - Pod opieką naszych aktorów, na podstawie tekstu Stefana Themersona "Pan Tom buduje dom" - opowiada Aleksandra Dudek z Nowego.

Ośrodek Kultury Górna drugi raz organizuje "nocowankę". - Będą teatr cieni i quiz, a rankiem rozgrzewka pantomimiczna - mówi Agata Dawidowicz. - Zapraszamy też rodziców, którzy przygotują u nas czytanie performatywne.

Urząd Miasta Łodzi wysupłał na 9. edycję DT 210 tys. zł. To o 75 tys. mniej niż w ubiegłym roku. Z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego organizatorzy akcji wnioskują o 150 tys. zł. Ponieważ rozstrzygnięcie konkursu nastąpi dopiero pod koniec marca, planowane jest w czerwcu DT na bis.

- Jeśli dostaniemy pieniądze z ministerstwa, w czerwcu odbędą się szkolenia dla animatorów kultury. Zaprosimy też artystów z innych miast i, być może, pokażemy ponownie hity dziewiątej edycji - mówi Ciszowska.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Zapisy rozpoczną się 20 marca. Operatorem Dotknij Teatru jest Poleski Ośrodek Sztuki.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji