Artykuły

Świeczka nie zgasła

Choć 225. rocznica urodzin hrabiego Aleksandra Fredry przypada dopiero w czerwcu, Płockie Towarzystwo Przyjaciół Teatru zakończyło poświęcone twórczości wybitnego polskiego komediopisarza "Wieczory Fredrowskie". Na finał (w ratuszu) usłyszeliśmy "Pawła i Gawła" w wykonaniu uczniów, jednoaktówkę "Świeczka zgasła" zagraną przez aktorów Teatru Per Se i zabawną miniaturkę "Teraz", którą na role przeczytali: prezydenci Płocka, harcerze i panie z Teatru Remedium. Gościem specjalnym spotkania była prof. Akademii Teatralnej w Warszawie, Anna Kuligowska-Korzeniewska - pisze Lena Szatkowska w Tygodniku Płockim.

Aleksander Fredro, uczestnik wojen napoleońskich, honorowy obywatel Lwowa, był autorem komedii, bajek, wierszy i znakomitego pamiętnika "Trzy po trzy", którego autograf znajduje się we wrocławskim Ossolineum. We Wrocławiu ma Fredro także pomnik. A w Gnieźnie patronuje teatrowi. O ile jego komedie, takie jak "Zemsta" czy "Śluby panieńskie" funkcjonują w powszechnej świadomości, drobniejsze utwory znane są nielicznym, przede wszystkim badaczom. Podczas spotkania w płockim ratuszu publiczność mogła zapoznać się aż z dwoma ciekawymi utworami hrabiego: jednoaktówką "Świeczka zgasła" i obrazkiem "Teraz".

Fredrowskie popołudnie rozpoczęli siódmoklasiści Eryk i Marcel, którzy zainscenizowali "Pawła i Gawła". Potem Zenobia Skutnik i Wanda Drzewoszewska z Teatru Remedium Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Maciej Tarka i Igor Cieplak z Komendy Hufca ZHP Płock oraz prezydenci Andrzej Nowakowski i Roman Siemiątkowski przeczytali na role sztukę "Teraz" (przygotowani przez dyrektor Książnicy Płockiej Joannę Banasiak). "Łatwo głupstwo prędko zrobić, ale nieprędko można odrobić" i inne maksymy z tekstu Fredry bawiły publiczność. Jak pisał profesor Pigoń w pomnikowym, krytycznym wydaniu "Pism wszystkich Fredry": "Ten obrazek jest przejawem największego nasilenia zgryźliwości satyrycznej autora". Sam autor w "Zapiskach starucha" tak go określał: "Teraz. Obrazek. - Materializm, lekkomyślność, zawistna bezwzględna agitacja i lenistwo, chwiejna apatia - to trąd naszego społeczeństwa".

Zanim aktorzy Teatru Per Se zagrali jednoaktówkę "Świeczka zgasła" o tym jak rodziła się miłość w czasach gdy podróżowało się karetą pocztową, prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska z Akademii Teatralnej w Warszawie przekonała zebranych, że Fredro wciąż pozostaje autorem współczesnym, żywym i genialnym, a utwór "Świeczka zgasła" niesłusznie popadł w zapomnienie.

- "Świeczka zgasła" zasługuje na to, żeby ją wystawiać i żeby ta końcowa cisza, która jest kwintesencją tego miniaturowego piękna teatru, nigdy nie została przerwana brawami tylko trwała i trwała.

Podczas spotkania prezes PTPT Jarosław Wanecki ogłosił pięć nominacji do tegorocznej edycji nagrody Srebrna Maska. Zaprosił również na galę z okazji 50-lecia PTPT i jubileuszu 35-lecia Srebrnych Masek do Teatru im. Szaniawskiego, zaplanowaną na 15 kwietnia. - W pierwszej części zobaczymy "Grę Srebrnych Masek" - realizację Marka Mokrowieckiego, w której udział wezmą aktorzy - laureaci nagrody. W drugiej ze specjalnym koncertem wystąpi Tadeusz Woźniak, autor muzyki do "Mistrza i Małgorzaty" w reżyserii Andrzeja Marii Marczewskiego, również nagrodzony Srebrną Maską - zapowiedział Jarosław Wanecki. W maju PTPT zainauguruje nowy cykl spotkań - "Wieczory Molierowskie".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji