Artykuły

Łódź. Dotknij Teatru po łódzku

9. edycja DT 2018 zostanie realizowana pod hasłem DZIECI.ŃSTWO, a jej program ma na celu promowanie teatru jako sztuki familijnej. Od 6 do 15 kwietnia organizatorzy z Poleskiego Ośrodka Sztuki zapraszają na teatralne wydarzenia w ramach tegorocznej akcji.

Celem organizatorów jest także kreowanie sztuki teatralnej dziecka, by aktywizować odbiorców w wieku od 1 do 18 lat oraz ich nauczycieli i opiekunów do udziału w kulturze teatralnej, oraz wskazanie znaczenia kulturotwórczej roli młodych widzów w teatrze. Wybrane do programu wydarzenia realnie przekraczają utarte schematy teatralne i podejmują działania w zakresie:

kształtowania i traktowania ram widowiska dla dzieci,

metod pracy artystycznej/edukacyjnej,

interaktywnych metod pracy z młodym widzem i jego aktywizacji odbiorczej w teatrze,

Inspiracją dla twórców wydarzeń artystycznych były zagadnienia:

a) sztuka dziecka czyli twórczość dzieci i dla dzieci

b) dziecko jako twórca/bohater/ figura kulturowa

c) dzieciństwo jako wieloaspektowa przestrzeń realnych przeżyć, obszarów wyobraźni i symbolicznych przemian, pracy pamięci, arkadii, wymiarów straty/ braku/powidoku

d) teatr jako plac gry i zabaw w autorskich interpretacjach lub historycznych konwencjach teatralnych , które wykorzystują zabawę jako temat

e) scena placem zabaw jako koncepcja kształtowania przestrzeni scenicznej i scenografii czyli prawo inscenizacji.

W efekcie program zaprezentuje w okresie od 6.04 do 15.04 spektakle, performance, które stworzą wieloaspektowy dyskurs teatralny o funkcjach dzieciństwa jako fundamentalnym czasie w rozwoju człowieka. Uniwersalny temat mamy nadzieję pozwoli zaspokoić gusta szerokiej publiczność i ułatwi integrację międzypokoleniową.

Szeroka oferta warsztatowa dla mieszkańców miasta pozwoli na aktywne praktykowanie teatru, doświadczanie/tytularne dotykanie teatru. Tematykę warsztatów streszczają dwa podstawowe zagadnienia:

a) teatr to narzędzie do budowania więzi m.in rodzinnych i niezbędnik kształtowania osobowości

b) teatr to plac zabaw czyli przestrzeń relaksacji i uczenia twórczości przez zabawę

Warsztaty teatralne są doskonałym polem spotkań rodzinnych, gdzie zabawa i zdobywanie twórczych umiejętności budują głębokie więzi w atmosferze rekreacji.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji