Artykuły

Gorzów Wlkp. Przedstawienie "Hamleta" we wsi Głucha Dolna

Kiedy mieszkańcy wioski Głucha Dolna decydują się na wystawienie "Hamleta", nieoczekiwanie ich codzienność zaczyna przypominać losy szekspirowskich bohaterów. Komedia Ivo Brešana ukazuje uniwersalny mechanizm intrygi i władzy i dlatego, podobnie jak prawdziwy "Hamlet", jest ciągle aktualna.

"Przedstawienie Hamleta we wsi Głucha Dolna" to tragigroteska, której akcję Ivo Brešan, chorwacki dramaturg umieścił w latach 60. ub. wieku w "zapadłej" dalmackiej wsi. Głównym bohaterem swojej opowieści uczynił wiejskiego nauczyciela, który - podczas spotkania Frontu Narodowego - został zmuszony przez władze, by zrobił jakiś spektakl z chłopami w rolach głównych. Cel? "Ukulturalnianie" tych ostatnich. Jeden z członków Frontu nawet widział kiedyś w chorwackiej stolicy, Zagrzebiu, szekspirowskiego "Hamleta" i na swój sposób streszcza fabułę. Nauczyciel stara się protestować, ale wybór już zapadł - wieśniacy odegrać mają historię duńskiego księcia. A zagrają z nowym już przystępnie dla nich napisanym tekstem. Nieoczekiwanie ich codzienność zaczyna przypominać losy szekspirowskich bohaterów... Dochodzi też do tragedii.

Nieprzypadkowo sztukę Brešana zobaczymy ledwie w trzy miesiące po premierze na gorzowskiej scenie prawdziwego "Hamleta". - Ten Hamlet we wsi Głucha Dolna bardzo nawiązuje do szekspirowskiego. A przy tym jest to sztuka, która zupełnie nieoczekiwanie, bo przecież powstała w zupełnie innym czasie i okolicznościach, stała się bardzo aktualna dziś - mówi Paweł Szkotak, reżyser spektaklu. - Dożyliśmy chyba znów takich czasów, kiedy przynależność partyjna ma większe znaczenie niż kompetencje. Ci główni bohaterowie, karierowicze, ludzie utrzymujący się przy władzy w nieczysty sposób, to takie figury, które znakomicie odnajdują się w każdym systemie - tłumaczy reżyser.

W jego interpretacji to jest nie tylko opowieść o tej społeczności Głuchej Dolnej, w której losy bohaterów nieoczekiwanie zaczynają przypominać losy bohaterów szekspirowskich. Ma to być jednocześnie opowieść o Polsce powojennej, począwszy od lat 50. ubiegłego wieku, aż do współczesności. Mogłoby się wydawać, że pewne mechanizmy, sposoby działania, uzyskiwania i sprawowania władzy już minęły, przeszły do historii. Okazuje się, że jednak znowu powracają.

Prapremiera sztuki odbyła się w 1971 r., była niemile widziana, wstrzymywana przez cenzurę. Tekst zrobił jednak furorę. To najczęściej grana sztuka narodów byłej Jugosławii w Polsce. Upowszechniła go też słynna inscenizacja Olgi Lipińskiej dla Teatru Telewizji z 1985 r. A gorzowska premiera "Przedstawienia Hamleta we wsi Głucha Dolna" już w sobotę w Teatrze im. J. Osterwy.

***

Ivo Brešan "Przedstawienie "Hamleta" we wsi Głucha Dolna", przekład Stanisław Kaszyński, reżyseria Paweł Szkotak, muzyka Krzysztof Nowikow, scenografia Aleksandra Szempruch, choreografia Iwona Runowska, asystent reżysera: Joanna Rossa. Występuje zespół Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie. Premiera: 24 lutego 2018 r. w Teatrze im. J. Osterwy w Gorzowie, godz. 19. Bilety 50 zł. Kolejne spektakle: w niedzielę, 25 lutego, godz. 19, wtorek-środę, 27 i 28 lutego, godz. 19.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji