Artykuły

Sopot. Czytanie dramatu: opowieść o nietolerancji

Głośny zamach na norweskiej wyspie Utoya, w którym zginęło 77 osób, jest punktem wyjścia do dramatu Davida Greiga. Będzie go można posłuchać dziś o godz. 18.30 w Dworku Sierakowskich.

Czas na kolejną prezentację w cyklu czytań tekstów dramatycznych Teatr Przy Stole / Stół Przy Wybrzeżu. Tym razem w repertuarze znalazł się tekst szkockiego twórcy Davida Greiga, zatytułowany "Wydarzenia". Autorką jego polskiego przekładu jest Małgorzata Semil.

Bezpośrednią inspiracją dla brytyjskiego dramatopisarza były głośne dramatyczne wydarzenia na wyspie Utoya w Norwegii, gdzie w 2011 r. prawicowy ekstremista zamordował 77 osób. Autor sztuki przygotowywał się do jej napisania w bardzo skrupulatny sposób: pojechał do Oslo, rozmawiał z rodzinami ofiar, oglądał miejsce zdarzenia.

Szkot o dramacie w Norwegii

A jednak, wbrew pozorom, nie zdecydował się na przygotowanie typowego dramatu dokumentalnego, odtwarzającego zamach i badającego jego życiowe i psychologiczne skutki. Postanowił pozostać raczej na płaszczyźnie uogólniającej metafory. Pozwoliło mu to oderwać tekst od bieżących komentarzy i felietonowego wymiaru, przenosząc go raczej na płaszczyznę szerszego spojrzenia na współczesne problemy ludzkości: rozwój fanatyzmu, odradzanie się tendencji nazistowskich, brak tolerancji dla wszelkich form inności czy obawę przed multikulturową integracją.

Greig uważany jest dziś za jednego z najciekawszych twórców swojego pokolenia, autora odważnego, jeżeli chodzi o podejmowane tematy i formę, w jakiej o nich opowiada.

Pisarz urodził się w 1969 r. Wielkiej Brytanii, ale wychowywał się w Nigerii, co na pewno wpłynęło na jego szersze spojrzenie na społeczną i polityczną złożoność współczesnego świata.

Ma dziś w dorobku kilkadziesiąt tekstów dramatycznych, wśród których znaleźć można zarówno dramaty współczesne, jak i historyczne, teksty dla dorosłych i dla dzieci. Największym uznaniem cieszę się jego dwa dramaty z przełomu wieków: "Europa" i "Pireneje". Choć w Polsce opublikowanych, a nawet wystawionych, było kilka jego dzieł, wciąż pozostaje relatywnie mało znany.

Teatr po raz czternasty

Czytanie tekstu Greiga będzie czternastą już odsłoną cyklu spotkań ze współczesną dramaturgią w Dworku Sierakowskich w Sopocie. To już drugi sezon tego przedsięwzięcia: pierwszy poświęcony był współczesnej dramaturgii polskiej, w bieżącym organizatorzy skupili się na twórczości dramatopisarzy z Europy.

To wspólny projekt Towarzystwa Przyjaciół Sopotu, Uniwersytetu Gdańskiego i Teatru "Wybrzeże". Autorem koncepcji cyklu jest etatowy dramaturg największej trójmiejskiej sceny, Michał Kurkowski.

Tekstu "Wydarzeń" będzie można posłuchać w poniedziałek, 19 lutego, o godz. 18.30 w Dworku Sierakowskich (Sopot, ul. Czyżewskiego 12). W czytaniu wezmą udział aktorzy Teatru "Wybrzeże": Katarzyna Kaźmierczak, Marzena Nieczuja Urbańska, Piotr Biedroń i Maciej Szemiel.

Słowo wstępne wygłoszą studentki teatrologii z Uniwersytetu Gdańskiego: Balbina Hoppe i Sara Gosk. One także poprowadzą dyskusję po prezentacji dramatu. Wstęp wolny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji