Naj, naj, naj w teatrze na Pomorzu 2017
Najlepszy spektakl: "Wiedźmin" Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni; najlepszy spektakl dramatyczny: "Urodziny" Teatru Wybrzeże. Gazeta Świętojańska publikuje podsumowanie roku teatralnego na Pomorzu, część I.
Najlepszy spektakl: "Wiedźmin" [na zdjęciu] Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni
pozostałe nominacje: "Urodziny" Teatru Wybrzeże
Najlepszy spektakl dramatyczny: "Urodziny" Teatru Wybrzeże
pozostałe nominacje: "Do komina Murzyna! Murzyna!" Teatru Wybrzeże
Najlepszy spektakl komediowy: "Zakochany Szekspir" Teatru Wybrzeże
Najlepszy spektakl muzyczny: "Wiedźmin"
Najlepszy spektakl teatru tańca: "Dzisiaj, Wszystko" Teatru Dada von Bzdülöw
pozostałe nominacje: "Pinokio"
Najlepszy spektakl offowy: "Lechistan Pany Arka" Sopockiego Teatru Tańca
Najlepszy spektakl off-off: "Nomadka 2" - Teatr Amareya & Guests
Najlepszy spektakl dla dzieci/młodzieży: "Pinokio" Opery Bałtyckiej
Pozostałe nominacje: "Kasieńka" Teatru Miniatura, "Dziadek do orzechów" Opery Bałtyckiej
Najciekawsze wydarzenie w teatrze amatorskim: "Onira"
Najlepsza reżyseria: Wojciech Kościelniak
pozostałe nominacje: Zbigniew Brzoza ("Do komina Murzyna! Murzyna!"), Adam Orzechowski ("Urodziny)
Najlepsza dramaturgia/scenariusz: Wojciech Kościelniak
Najlepsza aktorka w roli głównej:
Najlepszy aktor w roli głównej: Michał Jaros ("Zakochany Szekspir")
Najlepsza aktorka w roli drugoplanowej: Dorota Androsz ("Urodziny", "Do komina Murzyna! Murzyna!")
Najlepszy aktor w roli drugoplanowej: Piotr Biedroń, Marcin Miodek i Jakub Mróz jako Marynarze w "Urodzinach"
Pozostałe nominacje: Michał Jaros i Cezary Rybiński, Piotr Łukawski ("Urodziny"), Marcin Miodek ("Zakochany Szekspir")
Najciekawszy debiut: Artur Cichuta (taniec i choreografia scen walki w "Wiedźminie")
Pozostałe nominacje: Monika Janik (Nowy Teatr w Słupsku)
Najlepsza muzyka: Piotr Dziubek ("Wiedźmin")
Najlepsza piosenka: "Dwanaście uderzeń zegara" (solistka Karolina Trębacz) i "Belleteyn" (solistka Katarzyna Wojasińska) w "Wiedźminie"
Najlepsza choreografia: Jakub Truszkowski, Katarzyna Chmielewska (współpraca), Leszek Bzdyl (koncept) "Dzisiaj, Wszystko"
Najlepsza scenografia: Damian Styrna za całościową koncepcję wizualną spektaklu "Wiedźmin"
Najlepsze kostiumy: Bożena Ślaga ("Wiedźmin")
Najlepszy plakat:
Nominacje: "Kasieńka", "Masska"
Najlepsza scena: Uczta Calanthe w "Wiedźminie"
Pozostałe nominacje: "Bésame mucho extended long version" z "Krwawych godów" Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej
Najlepszy duży festiwal/przegląd: Wybrzeże Sztuki
Najlepszy mały festiwal/przegląd: Sopot Non Fiction
Najlepszy spektakl zewnętrzny: "Wesele" Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie i "Sekretne życie Friedmanów" Teatru Ludowego w Krakowie
Najlepszy spektakl zewnętrzny off-off: Komuna//Warszawa, Paradise Now? Remix Living Theatre
Najciekawszy koncept: projekt społeczno-artystyczny "Masska"
Pozostałe nominacje: Masłowska w Słupsku i Wejherowie
Specjalne wyróżnienie w kategorii "teatr zaangażowany, czyli ideolo": "Lechistan Pany Arka" Sopockiego Teatru Tańca
Wydarzenie roku: 25-lecie Teatru Dada von Bzdülöw
Człowiek teatru: Katarzyna Chmielewska i Leszek Bzdyl
pośmiertnie: Jan Ciechowicz
Największe rozczarowanie: zaniechanie prac nad "Zatoką świń" w Teatrze Wybrzeże
Pozostałe nominacje:
- niesatysfakcjonująca frekwencja na "Kumernis" oraz szybki spadek "Złego" z afisza wynikające z braku inicjatyw/pomysłów/programu Teatru Muzycznego na rzecz kształtowania gustów i kierowania oferty do bardziej wymagającego widza,
- wynikająca z podobnych powodów jak w Muzyku, ale nie tylko, niesatysfakcjonująca frekwencja na "Urodzinach" i brak dyskusji wokół tego ważnego spektaklu,
- Festiwal Szekspirowski,
- zakończenie działalności WL 4
Teatralna Malina dla najgorszego spektaklu: było sporo bardzo przeciętnych i kilka po prostu złych prezentacji, ale wyróżnimy jedną, gdyż rozziew między oczekiwaniami a ostatecznym efektem był największy:
"Wesela w domu" Nowego Teatru w Słupsku
Największe nieporozumienie/skandal: sytuacja w Operze Bałtyckiej (już po trzeci z kolei - proponujemy puchar na własność i zakończenie konfliktu)
Typowali: Katarzyna Wysocka (Pomorze Kultury), Piotr Wyszomirski (Gazeta Świętojańska online)