Artykuły

Toruń. Ferie z warsztatami teatralno-dramaturgicznymi

Masz od 14 do 16 lat? Teatr to Twoja pasja? A może kojarzy Ci się on z nudą, ale chcesz przekonać się, że może być inaczej? Nasze warsztaty są właśnie dla Ciebie! - zaprasza Teatr im. Horzycy.

Serdecznie zapraszamy młodzież w wieku 14-16 lat do udziału w warsztatach teatralno-dramaturgicznych do spektaklu "#ciemność" w reż. Tomasza Kaczorowskiego.

Tytuł: gdzie_jest_ciemno

Prowadzenie: Tomasz Kaczorowski, Mariusz Babicki, Katarzyna Peplinska

Termin: 12 - 15 lutego 2018 roku, w godz. 10.00-15.00 (z przerwami)

Ilość uczestników: 12

Wiek uczestników: 14-16 lat

W 2017 roku obchodziliśmy Rok Josepha Conrada. Co właściwie wiemy o tym pisarzu? Dlaczego "Jądro ciemności" wielu osobom kojarzy się z krótką, bardzo nudną lekturą? Jakie mity wokół niej narosły? Twórcy spektaklu zapraszają młodzież do udziału w warsztatach teatralno-dramaturgicznych, w czasie których chcą bliżej przyjrzeć się powieści. W "Jądrze ciemności" będziemy szukać inspiracji oraz przestrzeni do dyskusji na temat TU i TERAZ. Powieść Conrada jest bowiem o nas, o świecie, w którym żyjemy. Dzięki twórczym, teatralno-dramaturgicznym działaniom przekonamy się, że lektura nie musi być nudna. Otwieramy się bowiem na interdyscyplinarne zainteresowania młodych ludzi. Nie zabraknie inspiracji popkulturowych, filmowych (twórczość Francisa Forda Coppoli i Davida Lyncha) oraz muzycznych (The Doors, David Lynch). Efekty pracy zaprezentujemy podczas pokazu finałowego, który odbędzie się 15 lutego o godz. 17.00.

Wszystkich chętnych prosimy o przygotowanie krótkiego listu motywacyjnego, w którym określą, dlaczego chcą wziąć udział w warsztatach. Na ich podstawie prowadzący wybiorą grupę, którą zaproszą do udziału w projekcie. Zgłoszenia należy przesyłać na maila edukacja@teatr.torun.pl do 5 lutego 2018 roku.

Prowadzący:

Tomasz Kaczorowski

Pochodzi z Sopotu, reżyser i autor tekstów dla teatru. Absolwent Wiedzy o Teatrze na Uniwersytecie Jagiellońskim, studiował również reżyserię na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku, obecnie student Filologicznych Studiów Doktoranckich na Uniwersytecie Gdańskim. Jako reżyser zadebiutował w Teatrze Współczesnym w Szczecinie autorskim spektaklem "Trollgatan. Ulica Trolli", następnie wyreżyserował m.in. przedstawienie "Chimery Afanasjewa" w koprodukcji gdańskiej Miniatury i sopockiego Teatru na Plaży oraz polską prapremierę dramatu "Ty, Hitler" Kristo Šagora w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Jego głównym zainteresowaniem jest współczesna dramaturgia i spektakle dla młodzieży oraz edukacja teatralna z młodzieżą, nauczycielami i seniorami. Reżyserował też słuchowiska i czytania performatywne. Jest laureatem głównej nagrody w konkursie dramaturgicznym organizowanym przez Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku i Teatr Nowy w Krakowie za dramat "Las Villas" (premiera w reż. Piotra Siekluckiego: 23.09.2016) oraz III nagrody w 28. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu za dramat "z czuba albo #byćjakzlatanibrahimović" (publikacja w 42. Zeszycie Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży); jego dramat "ConradMaszyna" dostał się do finału konkursu dramaturgicznego CONRAD.21-PRO organizowanego przez Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu. Jest uczestnikiem projektu Centrum Dramatu Najnowszego w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Mariusz Babicki

Reżyser, dramatopisarz, dramaturg, scenarzysta. Studiował na Akademii Teatralnej w Warszawie na wydziale aktorskim. Stypendysta krakowskiej, prywatnej szkoły teatralnej SPOT. Uczestnik Szkoły Dramatu Artura Pałygi (Teatr Polski w Bydgoszczy). Absolwent Wiedzy o Teatrze na Uniwersytecie Gdańskim. Współzałożyciel trójmiejskiej Grupy A.TAK! Pracował w takich teatrach jak m.in.: Teatr Współczesny w Szczecinie, Teatr Polski w Poznaniu, Teatr Miniatura w Gdańsku, Teatr im. Norwida w Jeleniej Górze, Teatr Lubuski w Zielonej Górze. Wielokrotnie nagradzany m.in.: trzykrotny półfinalista Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, laureat nagrody publiczności podczas Festiwalu Dwa Teatry ("Odysseuss Geron"), zdobywca głównej nagrody podczas 14. Ogólnopolskiego Przeglądu Monodramu Współczesnego ("Potok").

Katarzyna Peplinska

Pedagożka teatru, absolwentka wiedzy o teatrze oraz performatyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, doktorantka w Katedrze Performatyki UJ. Od 2017 roku związana z Teatrem Horzycy, w którym zajmuje się promocją oraz edukacją teatralną. Pracuje także z dziećmi, seniorami i osobami z zaburzeniami psychicznymi. Jej teksty dla teatru ("Uwodzeni", "Katastronauci") były zrealizowane w formie czytań performatywnych w Curie City w Warszawie. Współreżyserowała z Darią Kubisiak spektakl "Chór Performatyków", który otrzymał wyróżnienie podczas Forum Młodej Reżyserii w 2016 roku. Absolwentka Studium Kultury Społecznej przy Instytucie Studiów Zaawansowanych w Warszawie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji