Artykuły

Rzeszów. Dwie premiery Siemaszkowej

"Idiota" Kaczmarka i Żelisławskiego jest podróżą w głąb "wiecznej Rosji": świata, w którym problemy schyłku XIX w. współistnieją z paradoksami późnego kapitalizmu.

Świata, którego okrzepły ład tylko z rzadka wstrząsany jest aktami przemocy i fanatyzmu religijnego - zapowiada nowy spektakl Teatr im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie. Premiera w niedzielę o godz. 18.

Za realizację "Idioty" Fiodora Dostojewskiego zabrał się w rzeszowskim teatrze młody reżyser Szymon Kaczmarek. Autorem adaptacji, dramaturgii i opracowania muzycznego jest Żelisław Żelisławski. "To historia walki o uratowanie Nastazji Filipownęj, skrzywdzonej w dzieciństwie kobiety, której społeczeństwo narzuca rolę dziwki. To w końcu próba zrozumienia absurdu, niedorzeczności i dziwności świata, dla którego jedynym "ratunkiem" i lustrem może być błazen, wariat i kretyn. Czy istnieje coś, co może zbawić świat, w którym wszystko jest towarem, gdzie wszystko przelicza się na pieniądze? Piękno? Dobro? Miłość?" - opowiadają o spektaklu twórcy.

Premiera miała odbyć się przed świętami, ale podczas próby generalnej jedna z aktorek poważnie zraniła się w nogę. Dlatego premiera, która miała być ostatnią w mijającym roku, będzie pierwszą w nowym roku.

Premiera "Idioty" iw niedzielę

"POPIEŁUSZKO" TRZY RAZY

A już w piątek w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej odbędzie się rzeszowska premiera spektaklu "Popiełuszko" w reżyserii Jana Nowary, dyrektora rzeszowskiego teatru. Spektakl powstał w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku, tam miał premierę 21 października ub.r.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko to duchowy przywódca "Solidarności". Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981, był systematycznie nękany i inwigilowany przez SB i MO. Zginął z rąk SB jesienią 1984. Uroczystość beatyfikacji ks. Popiełuszki odbyła się w 2010 r.

Spektakl Jana Nowary to misterium życia i śmierci księdza Jerzego, zbudowane z okruchówjego życia i bolesnych splotów jego męki. To przedstawienie o człowieku, nie o ikonie - mówił reżyser. - Mam nadzieję, że ten spektakl będzie docierać ze swoim przekazem do bardzo różnych ludzi. Wierzę w to, że ma szansę przemówić do wszystkich - dodał.

- To niesamowite wrażenie. Wszystko zostało pokazane tak, jak było. Najmocniejsze wrażenie zrobiła na mnie scena, jak nad Jerzym znęcali się w wojsku. Tak nam, rodzinie opowiadał, że tak robili z nim, z księdzem. Najważniejsze jest to -jak mówił - żeby zło dobrem zwyciężać - powiedziała po białostockiej premierze siostra ks. Jerzego Teresa Boguszewska.

Dziś w Teatrze Siemaszkowej w Rzeszowie odbędą się trzy pokazy tego spektaklu - o godz. 11,16 i 20.

Pokazom towarzyszyć będzie wystawa poświęcona ks. Jerzemu Popiełuszce, organizowana przez Oddział Rzeszowski Instytutu Pamięci Narodowej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji