Artykuły

Maszewo. Zlot Zachodniopomorskiej Offensywy Teatralnej

Rokrocznie w innej miejscowości, z którymi związane są teatry należące do Zachodniopomorskiej Offensywy Teatralnej, odbywa się ZLOT ZOT-u. W tym roku ZLOT odbędzie się w Maszewie, 28 i 29 grudnia.

To kilkudniowe spotkanie, które pełni funkcję podsumowania rocznej działalności OFFensywy, stworzenia przestrzeni do wymiany myśli, dyskusji nad planami, a także umożliwia organizację warsztatów dla młodzieży oraz prezentację spektakli.

W ramach wydarzenia odbędą się spotkania zamknięte, których uczestnikami będą członkowie Zachodniopomorskiej Offensywy Teatralnej, a także otwarte dla publiczności warsztaty, spektakl Kamili Klamut "Camille" oraz koncert duetu Tarapaty .

Tegoroczny zlot ZOT będzie nie tylko podsumowaniem pięcioletniej działalności teatrów z zachodniopomorskiego, ale też przestrzenią do spotkań i dyskusji o przyszłych projektach i działaniach edukacyjnych na 2018 rok.

Na wszystkie wydarzenia - wstęp wolny!

**

Zlot Zachodniopomorskiej Offensywy Teatralnej

28-29.12, Ośrodek Kultury i Sportu w Maszewie

Program:

28.12 g. 10-13, "Struna ciała", warsztat prow. Kamila Klamut

28.12 g. 19, "Camille", spektakl Kamili Klamut, wstęp wolny

29.12 g. 10-13, "Struna ciała", warsztat prow. Kamila Klamut

29.12 g. 21, Tarapaty, koncert, wstęp wolny

**

"Camille" - spektakl Kamili Klamut zrealizowany we współpracy z Marianą Sadovską

Camille Claudel była rzeźbiarką. Była również siostrą Paula Claudela i przez 10 lat towarzyszką i twórczą partnerką Auguste'a Rodina. Zmarła ponad 70 lat temu. Ostatnie 30 lat życia spędziła w zakładzie psychiatrycznym.

Impulsem, który bezpośrednio wpłynął na kształt spektaklu, było ostatnie zdjęcie, jakie zrobiono Camille. Przedstawia ono Claudel z przyjaciółką, odwiedzającą ją w szpitalu. Wyobraziłam sobie, że odwiedziny, które rzadko zdarzały się jej podczas pobytu w zakładzie, mogły wywołać kaskadę wspomnień. Wspomnień, których kształt przeczułam i ubrałam we własną wrażliwość. Jak na ironię, Claudel jest chyba najsławniejszą pacjentką zakładu, chociaż wiemy, jak bardzo chciała uniknąć takiego rozgłosu. W jednym z listów do brata pisała: "Nie zrobiłam tego wszystkiego, co zrobiłam, tylko po to, żeby zakończyć życie jako numer jeden jakiegoś szpitala, zasłużyłam na coś innego...".

*

Kamila Klamut jest absolwentką kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim. Od połowy lat 90. ściśle związana z Ośrodkiem Badań Twórczości Jerzego Grotowskiego i Poszukiwań Teatralno-Kulturowych (od 2007 roku Instytut im. Jerzego Grotowskiego). Na zaproszenie Grzegorza Brala i Anny Zubrzycki w 1996 roku uczestniczyła w pracach nad powołaniem Teatru Pieśń Kozła oraz grała w pierwszym spektaklu zespołu, Pieśń kozła - dytyramb. Od 1999 roku współpracuje z Jarosławem Fretem, z którym wyprawiała się do różnych zakątków świata w poszukiwaniu najstarszych zachowanych form muzyki. Jest współtwórczynią i współinicjatorką powstania Teatru ZAR. Gra we wszystkich częściach tryptyku Teatru Ewangelie dzieciństwa: Uwerturze, Cesarskim cięciu i Anhellim, prezentowanych m.in. w Londynie, Florencji, Rzymie, Paryżu, Los Angeles, Chicago, San Francisco, Rio de Janeiro, Sao Paulo, Kairze, Seulu, New Delhi, Pekinie (Olimpiada Teatralna) oraz Edynburgu, gdzie podczas festiwalu Fringe spektakl Cesarskie cięcie. Próby o samobójstwie w sierpniu 2012 roku zdobył prestiżowe wyróżnienia: Total Theatre w kategorii teatr fizyczny oraz Herald Angel.

*

Mariana Sadovska jest znakomitą pieśniarką i aktorką ukraińską, mieszkającą obecnie w Kolonii w Niemczech. W swojej pracy czerpie z bogatej ukraińskiej tradycji muzycznej. Materią jej twórczości są głównie ukraińskie pieśni ludowe, istotą jej działań scenicznych natomiast to, co dzieje się na styku tych pieśni i jej całkowicie nieludowej, współczesnej i wspartej niezwykłymi możliwościami głosowymi wyobraźni artystycznej.

Obwołana przez krytyków muzycznych "ukraińską Björk", spędziła w Polsce 10 lat, pracując jako aktorka Ośrodka Praktyk Teatralnych "Gardzienice". Od kilku lat buduje solową karierę, koncertując na całym świecie. W 2013 roku otrzymała najbardziej prestiżową nagrodę niemieckiej branży muzycznej RUTH, przyznawaną w kategorii folk, etno i world music, a także zadebiutowała kompozycją requiem Czarnobyl. Żniwa, wykonaną wraz z muzykami z Kronos Quartet na scenie Teatru Narodowego w Kijowie oraz w Lincoln Center w Nowym Jorku.

*

Ewa Pasikowska studiowała filozofię na Uniwersytecie Wrocławskim. Należała do grupy, która uformowała Teatr ZAR w 2002 roku; była członkiem zespołu do roku 2012. W trakcie pracy z Teatrem ZAR brała udział w ekspedycjach do Gruzji, Bułgarii, na Korsykę i Sardynię; jako aktor-muzyk uczestniczyła we wszystkich częściach tryptyku Ewangelie dzieciństwa. Pod kierunkiem Natalii Połowynki z Ośrodka Poszukiwań Artystycznych "Majsternia Pisni" uczyła się irmosów, tradycyjnych prawosławnych pieśni liturgicznych. W 2012 roku przeniosła się do Londynu, gdzie wraz z reżyserem Andrejem Biziorkiem założyła Waving Not Drowning! Physical Theatre. W 2014 Ewa została zaproszona do współpracy przy autorskim spektaklu Kamili Klamut - Camille. Obecnie, wraz z Andrejem Biziorkiem i grupą śpiewaków, prowadzi poszukiwania poświęcone korsykańskiej polifonii. Ewa współpracuje z członkami Teatru Zar (Aleksandrą Kotecką i Tomaszem Wierzbowskim), praktykując śpiew gruzińskich pieśni polifonicznych. Gra również na kilku instrumentach.

występują: Kamila Klamut, Ewa Pasikowska

muzyka: Mariana Sadovska

współpraca reżyserska: Mariana Sadovska, Carol Brinkmann Ellis, Vivien Wood, Alexandra Kazazou

światła: Bartosz Radziszewski

scenografia i kostiumy: Bajka Tworek

rzeźby wykonały: Marianna Lisiecka, Magdalena Węgrzyn

premiera: 27 lutego 2014, Instytut Grotowskiego

obsada premierowa: Kamila Klamut, Mariana Sadovska

czas trwania: 50 minut

*

"Strojenie uwagi ciała" - warsztaty teatralne, prow. Kamila Klamut

Kształtowanie uwagi ciała oznacza dla mnie z jednej strony wyzwanie mające przynieść otwarcie, poszerzenie percepcji aktora/człowieka w jego zwierzęcej, biologicznej istocie, z drugiej zaś rozwinięcie umiejętności obserwacji tego, co wewnętrzne, głęboko związane z obecnością. Jak kształtować trening fizyczny aktora, by stał się treningiem mentalnym? Jak poszerzać diapazon jego obecności? Praca warsztatowa oparta jest na elementach treningu partnerskiego oraz na działaniach indywidualnych. Wspólnym ich mianownikiem staje się próba budowania wewnętrznej linii dramaturgii aktora, czytelnej z zewnątrz, choć zanurzonej w organicznym procesie.

*

Tarapaty - koncert

Po latach parateatralnej znajomości Alicja Brudło i Iwona Konecka postanowiły spotkać się ze sobą muzycznie, powołując do życia nowy gatunek muzyczny "angel rock" - zestawienie anielskiego pienia z punkowym zadziorem. Tarapaty grają covery i autorskie piosenki głównie o miłosnych tarapatach, lecz niech to nie zwiedzie pobieżnego słuchacza. Dobory repertuarowe duetu łączą bowiem powszechnie znaną prawdę o tym, że ludzie słuchają tylko piosenek o miłości, z głębokim przekonaniem zespołu, że nudne są piosenki, które są tylko o miłości. Dwie proste dziewczyny z dwiema gitarami, a jednak tarapaty

**

Czym jest ZOT?

Zachodniopomorska Offensywa Teatralna ZOT została powołana przez 11 teatrów województwa zachodniopomorskiego: Teatr Abanoia, Teatr aDversum, Teatr Brama, Teatr Ego Vu, Teatr Kana, Teatr Kingdom of Curvy Fork, Teatr Krzyk, Teatr Na Chwilę, Teatr Pomarańcze W Uchu Na Skarpie Bez Kartki, Teatr W Krzywym Zwierciadle, Teatr 6 i Pół oraz Teatr Realistyczny ze Skierniewic, żeby przez wspólne działania artystyczne i kulturalne propagować i realizować idee, wartości, cele i zadania, które są fundamentem i istotą pracy tworzących ZOT podmiotów. Członkami ZOT są Zespoły, posiadające osobowość prawną i grupy nieformalne, związane z nurtem teatru niezależnego, których działalność poza pracą artystyczną obejmuje tez edukację kulturalną społeczności lokalnych, grup wykluczonych oraz międzypokoleniowy dialog. Zachodniopomorska Offensywa Teatralna jest wspierana przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.

ZOT tworzy się z potrzeby współdziałania i współistnienia środowiska twórców nieinstytucjonalnych. To niezależny ruch obywatelski, który w dobie wielu obecnych zmian społecznych, kulturowych i politycznych pragnie zwrócić uwagę na silną potrzebę zespołowej pracy na rzecz organizacji tworzących sektor organizacji pozarządowej. Teatr, który reprezentujemy, to przede wszystkim przestrzeń wolnej myśli bazującej na wielkim dorobku polskiej kontrkultury i własnych artystycznych poszukiwaniach. Nasze działania skierowane są głównie do młodych odbiorców życia społeczno-kulturalnego i mają na celu promocję sztuki niezależnej oraz nieformalną edukację artystyczną, kulturalną i społeczną.

Organizatorzy: Zachodniopomorska Offensywa Teatralna, Stowarzyszenie Teatr Krzyk, Ośrodek Teatralny Kana

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji