Artykuły

Warszawa. Czytanie performatywne "Opium"

16 grudnia w Zamku Królewskim odbędzie się performatywne czytanie fragmentów dziennika i prozy Gézy Csátha z tomu "Opium".

- Pracując nad tekstami Gézy Csátha, tymi biograficznymi i tymi literackimi, reżyser występuje poniekąd w roli adwokata - bez względu na własny osąd, musi stanąć po stronie twórcy. Jest to więc próba humanizmu - co warte jest ludzkie życie w moich oczach, co o tej wartości decyduje, skoro tak jasno lektura dzienników nie tylko nie budzi sympatii do ich autora, ale potrzebę wręcz ukarania go, choćby pośmiertnie. Jest to próba nadziei - czy w życiu ludzkim tkwi dla mnie wartość pomimo doświadczanego bólu i nieustannie zadawanego cierpienia innym. Jest to konfrontacja z własnymi sądami, które chce się wykrzyczeć w formie oskarżenia po lekturze kolejnych wyznań - o uwiedzeniach, o gwałtach, o podstępie i przemocy, o pogardzie, o zdradach i kłamstwach. W końcu o nieustająco zadawanej krzywdzie pod pozorem miłości i nieustającej klęsce pod pozorem walki z samym sobą. Czy to, co w spuściźnie Csátha najpiękniejsze, te fragmenty literackiego piękna, może choć w części ocalić, uchronić dla mnie jego pamięć, jego życie? Czy warto dla tej cząstki wnikać w mrok tego życia? Czego może to doświadczenie nas nauczyć - jeśli w ogóle może? - Jolanta Denejko, reżyserka.

Tekst przeczytają: Mikołaj Chroboczek, Natalia Jakubowska i Marta Ormaniec. Czytaniu towarzyszyć będzie muzyka na żywo - na akordeonie zagra Patryk Walczak. Tekst opracowała i reżyseruje Jolanta Denejko (na zdjęciu).

WSTĘP WOLNY

Data: 16 grudnia, g. 15.00

Miejsce: Zamek Królewski w Warszawie (sale wystaw czasowych na II piętrze)

Czytanie towarzyszy ekspozycji "Modernizm na Węgrzech 1900-1930"

Prośba o potwierdzenie chęci wzięcia udziału w wydarzeniu pod adresem mailto:informacja@zamek-krolewski.pl lub nr. tel. 22 35 55 170

TEATR.HU to cykl czytań performatywnych współczesnych lub nieznanych tekstów węgierskich, a także dowolnych tekstów ze świata poruszających temat Węgier i Węgrów lub relacji polsko-węgierskich, zaadaptowanych na scenę. Czytania przygotowywane są przez zaproszonych młodych reżyserów i reżyserki, między innymi są to: Agnieszka Baranowska, Daria Kopiec, Kuba Kowalski, Katarzyna Raduszyńska.

Cykl odbywa się w ramach Roku Kultury Węgierskiej w Polsce 2016/2017.

Organizator: Polski Ośrodek Międzynarodowego Instytutu Teatralnego /ITI/

Współorganizator: Węgierski Instytut Kultury - Varsói Magyar Kulturális Intézet

Partner: Zamek Królewski w Warszawie

Artyści:

Jolanta Denejko - reżyser teatralny, absolwentka krakowskiej PWST. W latach 1995-2005 współtworzyła teatr Studium Teatralne. Debiutowała jako reżyser w 2009 r. Franciszkiem-snem everymana Mateusza Pakuły we Wrocławiu. Reżyserowała: "Ismenę" Anny Wojnarowskiej w Warszawie, "Niewypowiedziane" na podstawie An-drew Bovella w Szczecinie, ponad dwudzieścia spektakli dziecięcych i młodzieżowych m.in. "Komedię omyłek", "Opowieści z Narnii", "Śnieg wg własnego scenariusza i "Stopklatkę" Maliny Prześlugi. W Pracowni Teatralnej Pomysły na sztuki w Warszawie wyreżyserowała "Dozwierciedlenie" wg braci Grimm, "Sercobieg" H.Pintera, M.Walczaka, I.Wyrypajewa, S.Kane, a ostatnio "Dom kobiet" Z.Nałkowskiej. Przygotowała wiele czytań performatywnych w teatrach we Wrocławiu, Krakowie, Warszawie i Białymstoku. Współpracuje z Narodowym Instytutem Chopina. Tegoroczna stypendystka Miasta Stołecznego Warszawy.

Natalia Maja Jakubowska - ukończyła krakowską PWST (dziś AST) w 2010 roku w klasie mistrzowskiej Jerzego Treli. W 2012 roku zasiliła szeregi Teatru Elbląskiego, od 2014 roku mieszka z powrotem w Warszawie, gdzie z powodzeniem żyje jako artystyczny freelancer. Od 2014 związana również z Impresaryjnym Teatrem Muzycznym w Toruniu (spektakle: "Rosnę" oraz "Siostry Parry") Zaangażowana w spektakl "Edyp", w reż. Aleksandry Skorupy, który będzie pokazywany na Festiwalu Młodej Reżyserii w Krakowie.

Marta Ormaniec - aktorka filmowa i teatralna, góralka z okolic Żywca. Zadebiutowała w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej. Obecnie bawi dzieci i dorosłych grając Pippi. W przyszłym roku premiera filmu "Who will write our history?", w którym wcieliła się w postać Luby Lewin (reż. R. Grossman, producent N. Spielberg).

Mikołaj Chroboczek - 27 lat, absolwent wydziału aktorskiego PWSFTviT w Łodzi. Od 2015 r. aktor Teatru Współczesnego w Warszawie .

Patryk Walczak (ur. 1988 r. w Radomiu)- akordeonista, debiutujący kompozytor i aranżer. W 2013 roku ukończył Instytut Jazzu i Muzyki Estradowej Akademii Muzycznej w Katowicach, w klasie dr hab. Dariusza Janusa. Jest laureatem konkursów kompozytorskich. Czynnie koncertuje z zespołem Frument, którego jest założycielem oraz Dobroto, Nowy Stwór Mazowiecki i Karma Trio, gdzie jest autorem muzyki. Od 2014 r jest nauczycielem Szkoły Muzycznej I stopnia w Kozienicach, gdzie prowadzi zajęcia z improwizacji instrumentalnej oraz kompozycji.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji