Artykuły

Roman Brandstaetter: Król i aktor

20 V godz. 20.20 p. 1. Zdjęcia na IV str. okładki

Roman Brandstaetter, dramaturg, prozaik, wytrawny tłumacz Szekspira uzyskał popularność przede wszystkim jako autor sztuk teatralnych. Główny trzon jego dorobku scenicznego stanowią utwory historyczne, nierzadko oparte na wątkach biograficznych: "Powrót syna marnotrawnego" (rzecz o Rembrandcie), "Noce narodowe" (o Mickiewiczu i Towiańskim), "Znaki wolności" (Napoleon i Sułkowski), "Kopernik" oraz właśnie "Król i aktor", gdzie głównymi postaciami są król Stanisław August Poniatowski i Wojciech Bogusławski, twórca sceny narodowej.

Ale Brandstaetter nie tropi prawdy historycznej z dokładnością pedanta. Wydarzenia z przeszłości ogląda oczyma człowieka w s p ó ł c z e s n e g o - toteż jego bohaterowie, mimo kostiumu "z epoki", noszą znamiona ludzi naszego czasu. Dramaty Brandstaettera charakteryzuje walor poetycki, przepojone są nastrojowością i liryzmem, często nie pozbawionym patosu.

"Król i aktor" należy do czołowych i chyba najczęściej grywanych w teatrach utworów scenicznych R. Brandstaettera; inscenizacja prapremierowa w r. 1952 doczekała się ponad trzystu przedstawień w warszawskim Teatrze Kameralnym. Obecne widowisko telewizyjne reżyserował Ignacy Gogolewski, który też wystąpi w roli Wojciecha Bogusławskiego; króla Stanisława Augusta gara Czesław W o ł ł e j k o.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji