Artykuły

Szczecin. Premiera "Lorda Jima" we Współczesnym

- Wywrócimy powieść Conrada leżącą na półkach jako niedostępny, skomplikowany językowo i narracyjnie tekst, a która jest na swoje czasy bardzo nowatorska - powiedział reżyser spektaklu "Lord Jim" Maciej Podstawny. Prapremiera w Teatrze Współczesnym w Szczecinie w sobotę.

"Lord Jim. Ćwiczenia z czytania powieści Josepha Conrada" to - jak zapowiedział reżyser - dwugodzinny muzyczny spektakl, będący "wyborem najsmaczniejszych kąsków z książki". - Wzięliśmy na warsztat powieść bardzo długą, trudną, skomplikowaną narracyjnie. Tytuł mówi, że mamy do czynienia z ćwiczeniami z czytania czyli jesteśmy na seminarium na uniwersytecie i usiłujemy wyciągnąć najbardziej atrakcyjne wątki z Conrada, przedstawić je w formie monologów czy poszczególnych scen - zaznaczył Podstawny.

Jak mówił reżyser, "w książce głównie się opowiada o lordzie Jimie, to jest bohater, który nie ma głosu. My mu ten głos dajemy".

- Pierwsza część spektaklu to streszczenie procesu sądowego czyli lekcja anatomii lorda Jima. Przyglądamy się jak doszło do tego, że odpowiedzialny oficer na Patnie w pewnym momencie nie wytrzymał presji i zdradził swoje obowiązki, nie był dostatecznie czujny i skoczył z tonącego statku. To jest jego brzemię, które ciągnie się do końca. W drugiej części przedstawienia projektujemy wyspę, na którą lord Jim się udał i gdzie został przez miejscowych tubylców uznany królem. To kolejną pomyłka życiowa, której się dopuścił, a którą my relacjonujemy - oznajmił twórca.

Jak powiedział Podstawny, spektakl jest "przeciwko pisaniu narracji zbudowanej wokół pojęć honoru i powinności". - Lord Jim ze swoim honorem zachowuje się jak mężczyzna, który ma grypę. Leży na łóżku i jęczy przez całe życie, a cały świat się nad nim pochyla. Postać odczytywana jest w Polsce jako pochwała ślepego posłuszeństwa. My chcemy to odwrócić - dodał.

Spektakl "Lord Jim" będzie można oglądać od 9 grudnia na scenie Malarnia Teatru Współczesnego w Szczecinie. Wystąpią w nim m.in. Maria Dąbrowska, Barbara Lewandowska, Karolina Krawiec, Grażyna Madej, Maciej Litkowski, Michał Kosela, Piotr Mokrzycki, Piotr Tokarz. Podczas przedstawienia wykonywana będzie muzyka na żywo autorstwa Kamila Tuszyńskiego i Ewy Gądek.

Szczeciński spektakl powstał w koprodukcji z Teatrem im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, w ramach Roku Conradowskiego 2017. 160 lat temu, 3 grudnia 1857 roku, w Berdyczowie urodził się Józef Konrad Korzeniowski, znany jako Joseph Conrad, pisarz, autor "Jądra ciemności", "Lorda Jima", "Tajfunu", "Nostromo" oraz "Smugi cienia".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji