Artykuły

Grudzień na polskich scenach zapowiada się wyjątkowo ciekawie

Grudzień na polskich scenach zapowiada się wyjątkowo ciekawie. Oto 11 premier teatralnych, na które czekamy. Poleca Dorota Wyżyńska w Co jest grane24 - dodatku Gazety Wyborczej.

"OŚRODEK WYPOCZYNKOWY", KOMUNA WARSZAWA

Rzecz dzieje się w przyszłości. W miejscu dawnego awangardowego teatru powstał ośrodek wypoczynkowy, który ma dać obywatelom "święty spokój i możliwość nieangażowania się w problemy innych". Reżyserka Anna Smolar i dramaturg Michał Buszewicz chcą opowiedzieć o świecie bez empatii, o ludziach, którzy na pierwszym miejscu postawili własny komfort.

Występują: Marta Ścisłowicz, Andrzej Konopka, Sonia Roszczuk, Maciej Pesta, Jan Sobolewski, Małgorzata Witkowska, głosu użyczyła Jaśmina Polak. Premiera 1 grudnia.

"LORD JIM...", TEATR DRAMATYCZNY, WAŁBRZYCH/ TEATR WSPÓŁCZESNY SZCZECIN

"Ćwiczenia z czytania powieści Josepha Conrada" - to podtytuł spektaklu, który według "Lorda Jima" reżyseruje Maciej Podstawny, a przygotowują wspólnie Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu i Teatr Współczesny w Szczecinie. Twórcy pytają: "Co niesie lektura książki w roku 2017 - Roku Conrada? Jak dziś brzmią dylematy Lorda Jima i dlaczego są tak ważne dla formacji z prawej strony sceny politycznej?" Premiera wałbrzyska: 1 grudnia, premiera szczecińska: 9 grudnia.

"GOLEM", TEATR ŻYDOWSKI/TR WARSZAWA

Ostatnia część tryptyku teatralnego Mai Kleczewskiej i Łukasza Chotkowskiego po "Dybuku" i "Malowanym ptaku". Tym razem twórcy sięgają po mit o Golemie - sztucznej istocie stworzonej, aby bronić Żydów przed atakami. Spektakl ma nietypową formę. Widz tak jak w galerii sztuki może wybierać, które fragmenty obejrzy i kiedy opuści teatr. Premiera 2 grudnia.

"BIBLIA. RDZ. 12-25", NOWY TEATR, WARSZAWA

Reżyser Michał Zadara wraca do "Biblii" i zaprasza na drugą cześć swojej trylogii na podstawie Księgi Rodzaju. Tym razem sięga po historię Abrahama. Spektakl adresowany jest do dzieci (od lat 6) i dorosłych. Publiczność nie siedzi biernie na widowni, ale bierze udział we współtworzeniu scenicznego świata.

"Widz stanie się współtwórcą, a zarazem bohaterem spektaklu, ponieważ druga część odgrywa się w sferze dźwięku. Głównym mechanizmem stwarzania będzie wyobraźnia. Nie ubrudzimy się już farbą - musimy wyostrzyć inne zmysły" - zapowiadają twórcy. Reżyseria i scenariusz: Michał Zadara. Głos: Michał Zadara. Występuje: Maja Amsterdamska. Scenografia: Robert Rumas. Muzyka: Jan Duszyński, Michał Zadara Produkcja: Fundacja Nowych Działań Koprodukcja: Centrala, Nowy Teatr. Premiera 7 grudnia.

"ELEMENTARZ", TEATR NARODOWY, WARSZAWA

Reżyser Piotr Cieplak i poetka Barbara Klicka o "galimatiasie i pomieszaniu znaczeń słów, o komplikacji i chaosie naszego świata". I powrocie do elementarza. Bohaterką spektaklu jest Ala z "Elementarza" Mariana Falskiego, która już jako dorosła Alicja (w tej roli Edyta Olszówka), tak jak jej imienniczka z Krainy Czarów, pewnego dnia spada do nory... W obsadzie m.in. Edyta Olszówka, Dominika Kluźniak, Monika Dryl, Waldemar Kownacki, Marcin Przybylski, Bartłomiej Bobrowski. Premiera 7 grudnia.

"SZEWCY", TEATR NOWY, ŁÓDŹ

Jerzy Stuhr sięga po "Szewców" Witkacego. "Czy prawo jest dla ludzi czy dla władzy? Kim jesteśmy? Europejczykami czy przede wszystkim Polakami? Te niepokoje wracają, kiedy jesteśmy świadkami przemian, co do których celowości nie jesteśmy pewni. Nie jesteśmy pewni też co do ludzi, którzy te przemiany zdecydowali się wprowadzać. Ten nasz niepokój to jeden z tematów "Szewców" - uważa reżyser spektaklu. Przedstawienie powstaje w ramach projektu "Łódź stolicą awangardy". Premiera 8 grudnia.

"KALIFORNIA/ GRACE SLICK", TR WARSZAWA

"Psychodelia i sieciowy biznes, rewolucja seksualna i podbój kosmosu, wirtualne światy i start-upy" - tak TR Warszawa reklamuje nowy spektakl niemieckiego reżysera René Pollescha, twórcy "Ragazzo dell' Europa" i "Jackson Pollesch". Czeka nas wyprawa do Kalifornii, a przewodnikiem po tej podróży ma być Grace Slick, gwiazda amerykańskiego rocka lat 60., ikona ruchu hippisowskiego. Występują: Agnieszka Podsiadlik, Tomasz Tyndyk, Justyna Wasilewska. Premiera 8 grudnia.

"WUJASZEK WANIA", TEATR POLSKI, WARSZAWA

"Mam wrażenie, że podążanie za tradycją jest dziś największą awangardą" - mówi rosyjski dramatopisarz i reżyser Iwan Wyrypajew, który sięga po "Wujaszka Wanię" Czechowa w przekładzie Jarosława Iwaszkiewicza i zapowiada inscenizację dramatu bez skreśleń. "Chciałbym stworzyć piękny, nowoczesny spektakl kostiumowy, w którym dochodzi do spotkania widza z oryginalnym dziełem autora, co w dzisiejszej rzeczywistości teatralnej jest rzadkością" - tłumaczy. W obsadzie m.in. Magdalena Różczka /Karolina Gruszka, Andrzej Seweryn i Maciej Stuhr. Premiera 9 grudnia.

"1946", TEATR IM. ŻEROMSKIEGO, KIELCE

Reżyser Remigiusz Brzyk i dramaturg Tomasz Śpiewak wracają do bolesnych wydarzeń z lipca 1946 roku, jakie zapisały Kielce na kartach historii. Chcą opowiedzieć o pogromie kieleckim, pamięci o nim, tragedii, która dotknęła wiele pokoleń. Premiera 16 grudnia.

"PLAC BOHATERÓW", TEATR IM. JARACZA, ŁÓDŹ

W Warszawie i Krakowie oglądaliśmy w ubiegłym roku "Plac Bohaterów", który z zespołem litewskich aktorów przygotował Krystian Lupa. Teraz ostatnią sztukę Thomasa Bernharda, w której austriacki pisarz wydobył na światło dzienne nierozliczenie się Austrii z hitleryzmu i antysemityzm, będzie można zobaczyć w interpretacji Grzegorza Wiśniewskiego.

Dramat powstał w roku 1988. Jego premiera, która odbyła się pół wieku po wkroczeniu wojsk III Rzeszy do Austrii, wywołała skandal. Twórcy zapowiadają: "Plac Bohaterów" nabiera dziś niezwykle uniwersalnego znaczenia, stając się znakomitym przyczynkiem do dyskusji na temat współczesnego człowieka, nie dostrzegającego niebezpieczeństw i zagrożeń, wynikających z obecnej kondycji świata. Rzeczywistość, w której żyjemy ulega nieustannej degradacji, tworzą się bolesne podziały i konflikty...Współczesny człowiek jest nieprzystosowany, zagubiony i samotny. Żyje w strachu i pod presją. Nie potrafi odnaleźć własnej tożsamości. To powoduje rosnące antagonizmy, frustrację i agresję. W obsadzie m.in. : Barbara Marszałek i Bronisław Wrocławski, Zofia Uzelac, Milena Lisiecka, Urszula Gryczewska, Agnieszka Skrzypczak i Marek Nędza. Premiera 17 grudnia.

"KRAM Z PIOSENKAMI", TEATR POWSZECHNY, WARSZAWA

Spektakl muzyczny inspirowany widowiskiem Leona Schillera, który zebrał piosenki podśpiewywane w pierwszej połowie XX wieku i wprowadził je na Scenę Narodową jako "Kram z piosenkami". Reżyser Cezary Tomaszewski zamierza wykorzystać piosenki z warszawskiej Pragi, a do współpracy zaprosił jej mieszkańców. W obsadzie m.in.: Anna Ilczuk, Arkadiusz Brykalski, Andrzej Kłak, Michał Jarmicki, Oskar Stoczyński. Premiera 30 grudnia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji