Artykuły

"Spotkanie z Artystą" i promocja płyty "Per Due Donne"

Podczas wieczoru z cyklu "Spotkanie z Artystą", które odbyło się 18 listopada 2017 w Operze Krakowskiej, okazją do rozmowy była kolejna, wydana przez teatr płyta - "Per Due Donne". Nagrały ją solistki Opery Krakowskiej - sopranistka koloraturowa Katarzyna Oleś-Blacha i mezzosopranistka Monika Korybalska wraz z Orkiestrą Opery Krakowskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka.

Gośćmi spotkania była wyżej wymieniona trójka artystów. W trakcie wieczoru publiczność posłuchała wybranych utworów z płyty, a solistki zaśpiewały m.in. słynną "Barkarolę" z "Opowieści Hoffmanna" J. Offenbacha. Śpiewaczkom akompaniowała Marta Mołodyńska-Wheeler, która wraz z Moniką Korybalską, jest autorką tłumaczeń utworów prezentowanych na płycie, a znajdujących się w książeczce dołączonej do wydawnictwa.

Płyta "Per Due Donne" to efekt pracy mistrzyni i uczennicy, które są laureatkami prestiżowej nagrody "Ars Quaerendi" w kategorii "Mistrz i Uczeń" (2014 r.), przyznawanej za wybitne działania na rzecz rozwoju i promocji kultury, a jej fundatorem jest Sejmik i Zarząd Województwa Małopolskiego. Artyści w rozmowie z prowadzącą spotkanie Katarzyną Sanocką opowiedzieli m.in. o tym, jak przebiegały przygotowania i praca nad płytą oraz jak wyglądała sesja nagraniowa realizowana na scenie Opery Krakowskiej, która po raz pierwszy w swojej historii stała się studiem nagraniowym. Tomasz Tokarczyk zdradził z jakimi wyzwaniami przyszło im się zmierzyć podczas nagrań, solistki natomiast opowiedziały, czym kierowały się w doborze repertuaru oraz o więzi, nie tylko tej artystycznej, która je łączy. Artystki zaznaczyły, że nie ma drugiej tego typu płyty, prezentującej duety operowe. W trakcie spotkania na scenie pojawiła się także współwłaścicielka firmy fonograficznej DUX, która wydała płytę - Małgorzata Polańska. Na zakończenie głos zabrał Piotr Suchodolski - artysta wszechstronny, który uprawia rzeźbę, instalację, obiekt, grafikę, rysunek, ilustrację książkową, fotografię, interior design - autor oprawy graficznej płyty. Opowiedział on o tym, jak rodziła się koncepcja i pomysł na okładkę i zdjęcia, które można obejrzeć w książeczce dołączonej do wydawnictwa.

Na płycie "Per Due Donne" znalazły się duety z oper: Vincenza Belliniego, Léo Delibesa, Gaetana Donizettiego, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Gioacchina Rossiniego i Richarda Straussa. Płytę można nabyć w Kasie Opery Krakowskiej w cenie 35 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji