Artykuły

Gdańsk. Nowak uwalnia książki w Wybrzeżu

W gdańskim teatrze Wybrzeże powstała właśnie - z inicjatywy dyrektora tej instytucji - półka BookCrossingu [na zdjęciu].

Idea BookCrosingu, zwanego "uwalnianiem książek", polega na bezpłatnym przekazywaniu przeczytanych już przez nas książek innym czytelnikom. Zostawia się je na tzw. półkach lub w zupełnie przypadkowym miejscu: na ławce w parku, w tramwaju, hipermarkecie, pociągu czy kolejce SKM. Może ją zabrać osoba zainteresowana, jednak już po przeczytaniu, powinna ona książkę ponownie uwolnić. - BookCrossing jest świetnym przedsięwzięciem - mówi Maciej Nowak, dyrektor teatru Wybrzeże. - Już kilkadziesiąt lat temu czytałem ciekawe opowiadanie Puszkina, gdzie pojawia się pierwowzór BookCrossingu. Jego bohater kierował się zasadą, że każdy gość może zabrać z półki w jego domu dowolną książkę i nie musi jej już oddawać. W zamian, goszcząc u jednego ze swoich przyjaciół, sam będzie mógł dla siebie wybrać dowolną książkę. Spodobał mi się ten pomysł i taką samą ideę odnajduję w BookCrossingu. Spotkałem się z tym zjawiskiem wielokrotnie na Zachodzie, zdarzało mi się też czytać książki uwolnione w warszawskim klubie na ul. Chłodnej 25. Uznałem, że właśnie teatr, który skupia ludzi, jest doskonałym miejscem na uwalnianie książek - dodaje Nowak.

W tej chwili "na półce" we foyer teatru Wybrzeże znaleźć można ok. 100 książek (m.in. "Księgę tysiąca i jednej nocy" w opracowaniu Władysława Kubiaka, "Trzy Wiedźmy" Terry'ego Pratchetta i "Kroniki Jakuba Wędrowycza" Andrzeja Pilipiuka). Większość z nich uwolnił Nowak. - Mam dwie obszerne biblioteki: jedną w Gdańsku, drugą w Warszawie - opowiada. - Zauważyłem, że książek jest już za dużo, więc postanowiłem uwolnić kilkadziesiąt z nich. Jest to przede wszystkim beletrystyka, pozycje do których na pewno nie będę wracał, a może na wolności kogoś zainteresują.

Idea BookCrossingu narodziła się w 2001 roku w USA, kiedy programista komputerowy Ron Hornbaker stwierdził, że książki nie powinny porastać kurzem, stojąc na półkach jego domowej biblioteki. Postanowił je uwolnić i dał początek akcji. W tej chwili na świecie krąży około kilkuset tysięcy uwolnionych książek. W 2003 roku BookCrossing trafił do Polski, w tej chwili po naszym kraju krąży ok. 50 tys. pozycji. Uwolnioną książkę można łatwo poznać - każda ma w środku wklejoną karteczkę z adresem oficjalnej strony akcji www.bookcrossing.pl i numerem katalogowym BIP. Niekiedy dane są wpisane ręcznie. W Trójmieście funkcjonuje kilka "półek" BookCrossing, m.in. w gdańskiej Bibliotece Publicznej czy w gdyńskiej restauracji Hollywood Diner. Pełen spis półek znaleźć można na stronie internetowej akcji www.bookcrossing.pl.

BookCrossing - instrukcja obsługi

Znalazłeś książkę z numerem BIP. Wchodząc na internetową stronę akcji i wpisując ten numer, możesz dowiedzieć się, kto tę książkę uwolnił, kto ją wcześniej czytał i co o niej sądzi. Aby książkę po przeczytaniu uwolnić, musisz ponownie wejść na stronę BookCrossing i zostać użytkownikiem. Będąc zarejestrowanym użytkownikiem, możesz książkę uwolnić poprzez wpisanie numeru BIP i wybranie opcji "Uwalniam książkę". Dodaj tam swój komentarz - co sądzisz o książce i gdzie ją zostawiasz.

Jeżeli chcesz uwolnić swoją książkę, wchodzisz na stronę www.bookcrossing.pl i wybierasz opcję "Uwolnij książkę". Po rejestracji książki w systemie otrzymasz numer BIP, który drukujesz i wklejasz do książki (albo wpisujesz ręcznie). Potem system przeniesie cię do sekcji wpisów, gdzie będziesz mógł dodać pierwszą "recenzję" pozycji i podać, gdzie ją zostawisz.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji